LM: znakomity start ZAKSY Kędzierzyn-Koźle, Istanbul BBSK pokonany w trzech setach

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle doskonale zainaugurowała zmagania w Lidze Mistrzów 2016/2017. W 1. kolejce zmagań grupy A pokonała 3:0 Istanbul BBSK.

Wiktor Gumiński
WP SportoweFakty / Tomasz Fijałkowski
Głód rywalizacji w Lidze Mistrzów uwidocznił się w postawie kędzierzynian, wracających do tego turnieju po trzech latach przerwy, już w pierwszych minutach pojedynku. Jeszcze kibice dobrze nie zdążyli zasiąść na swoich miejscach, a ZAKSA wygrywała 8:2. Wypracowanie tak pokaźnej zaliczki umożliwiły im seria kąśliwych zagrywek Łukasza Wiśniewskiego oraz doskonała współpraca na linii blok-obrona.

Ten drugi czynnik pozwalał na regularne wyprowadzanie kontr, w których nie mylił się Kevin Tillie. Mistrzowie Polski zneutralizowali ofensywny potencjał atakującego Istanbulu BBSK Antonina Rouziera, a przyjmującemu Tomislavovi Coskovicowi kompletnie odebrali ochotę do gry w siatkówkę. Wypracowaną na początku inauguracyjnej odsłony zaliczkę najpierw spokojnie kontrolowali, a w końcówce znacząco powiększyli. Dzięki potężnym serwisom Dawida Konarskiego i atakom z krótkiej Mateusza Bieńka ostatecznie zwyciężyli aż 25:12.

Tak wysoki triumf wprowadził w szeregi kędzierzyńskiej ekipy lekkie rozprężenie. Ich kłopoty z przyjęciem kilku szybujących zagrywek Nicolasa Le Goffa, po których goście odjechali na 5:1, nie zwiastowały jeszcze dużych problemów w dalszej części drugiej partii. Te jednak nadeszły, ponieważ wigor odzyskali Rouzier i Nicolas Marechal, a wyraźny kryzys w ataku dopadł Konarskiego.

Podstawowy bombardier ZAKSY popełnił serię błędów, po której, przy stanie 15:20, zmienił go Dominik Witczak. Chwilę później Ferdinando De Giorgi zmienił również rozgrywających - Grzegorz Pająk zastąpił Benjamina Toniuttiego. Roszady te nieco ożywiły poczynania gospodarzy, ale najważniejszy impuls do odrabiania strat dał im Tillie.

Techniczne serwisy francuskiego przyjmującego sprawiały przyjezdnym tak wiele trudności, że po kilku minutach to kędzierzynianie prowadzili 22:21. Po stronie BBSK w najważniejszych momentach kompletnie zaciął się Rouzier. Mimo to drużyna z Turcji doprowadziła do walki przewagi, którą jednak na swoją korzyść rozstrzygnęli już gracze z Kędzierzyna-Koźla (28:26). W kluczowych akcjach w rolę kilera wcielił się Sam Deroo.

Trzecia odsłona rozpoczęła się dla ZAKSY podobnie jak poprzednia, od kilku chwil dekoncentracji i własnych błędów. Tym razem jednak mistrzowie Polski, którzy szybko przegrywali 1:4, opanowali sytuację znacznie szybciej. Umożliwiły im to odrodzenie się Konarskiego oraz szalejący za linią dziewiątego metra Bieniek. W połowie seta wynik oscylował już wokół remisu. Ale jego losy rozstrzygnęły się dopiero po drugiej przerwie technicznej.

Choć w pewnym momencie polski zespół wygrywał już 18:15, siatkarze ze Stambułu się nie poddali. Błyskawicznie zaczęli odrabiać straty, ponieważ w bloku brylował Marko Mert Matić, a w ataku skutecznie spisywał się Rouzier. Doprowadzili do remisu 21:21, co po raz kolejny oznaczało emocjonującą końcówkę. Mieli nawet piłkę setową po zatrzymaniu Konarskiego, ale nie dali rady zatrzymać Tillie, który właściwie w pojedynkę przesądził o sukcesie swojej drużyny (29:27).

Tym samym ZAKSA dopisała do swojego konta pierwsze trzy punkty w Lidze Mistrzów 2016/2017 i została liderem grupy A. Jej kolejnymi rywalami będą w niej Noliko Maaseik i Dynamo Moskwa.