KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Czasem wirusy dopadają sztab. Kto może poprowadzić drużynę w meczu PlusLigi?

Tuż przed meczem 12. kolejki PlusLigi rozchorował się trener AZS Częstochowa i zespół w spotkaniu z Espadonem Szczecin prowadził dyrektor sportowy klubu. A co by się stało, gdyby i pierwszy i drugi trener padli ofiarą grypy żołądkowej?
Ola Piskorska
Ola Piskorska

W zespole AZS Częstochowa nie ma drugiego trenera, dlatego rozchorowanie się Michała Bąkiewicza tuż przed spotkaniem z Espadonem Szczecin było większym problemem niż dla innych drużyn PlusLigi. Na szczęście dla częstochowian, dyrektor sportowy Ryszard Bosek, mający w swojej karierze liczne doświadczenia w roli szkoleniowca, był zdrowy i mógł zastąpić Bąkiewicza.

Jednak samo zdrowie nie jest wystarczające, aby zgodnie z regulaminem PLPS móc prowadzić drużynę w spotkaniu ligowym. Trzeba spełnić inne warunki. - Zgodnie z przepisami osobą prowadzącą zespół musi być ktoś, kto ma licencję trenera PZPS oraz podpisaną umowę z danym klubem - mówi Kamil Składowski, rzecznik PLPS.

Licencję trenera PZPS otrzymuje się po zdaniu egzaminu. Jest on organizowany kilka razy do roku i ma formę testu składającego się ze 100 pytań. Uznaje się egzamin za zdany, jeżeli uczestnik odpowie pozytywnie na minimum 65 procent z nich i otrzymuje wtedy tytuł "Trenera piłki siatkowej PZPS" oraz roczną licencję na prowadzenie zespołu. Dalsze licencje trener otrzymuje po spełnieniu wymogów regulaminu przyznawania licencji (obecnie jest to udział w corocznych licencyjnych konferencjach dokształcających).

Podczas meczu w Szczecinie niezdolny do prowadzenia spotkania był tylko jeden trener drużyny. Można sobie jednak wyobrazić sytuację, kiedy na przykład grypa żołądkowa dopadnie i pierwszego szkoleniowca i jego asystenta, a zawodnicy będą zdrowi. Co się dzieje w takiej sytuacji?

- W historii PlusLigi nigdy się to nie zdarzyło, ale oczywiście jest możliwe. Drużyna może zagrać w meczu ligowym, jeżeli ma odpowiednią liczbę zawodników, więc jeżeli gracze są zdrowi, to nie ma mowy o walkowerze. Jeżeli nie ma w klubie ani jednej zdrowej osoby z licencją trenerską PZPS, to zespół w takiej sytuacji prowadzi kapitan drużyny i to on podejmuje wszystkie decyzje, które normalnie podejmuje szkoleniowiec - tłumaczy Składowski.

ZOBACZ WIDEO Łukasz Kadziewicz: Grupa jest trudna i nic samo się nie wygra

Polub Siatkówkę na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×