Tego nie spodziewał się nikt. Sensacyjny skład finału ligi tureckiej

Mało kto stawiał na to, że Galatasaray Stambuł pokona słynny VakifBank, a Fenerbahce odrobi straty z pierwszego starcia z Eczcaibasi. A jednak tak się stało!

Michał Kaczmarczyk
siatkarki VakifBanku Materiały prasowe / CEV / Na zdjęciu: siatkarki VakifBanku

Gdy siatkarki Galatasaray Stambuł wygrały drugiego seta niedawnego, środowego starcia z VakifBankiem Stambuł (25:19), mogły świętować zasłużony awans do finału tureckiej ekstraklasy. W pierwszym spotkaniu półfinałowym podopieczne Atamana Guneyligila pokonały niespodziewanie rywala zza miedzy 3:0 i postawiły pod ścianą Giovanniego Guidettiego i jego utytułowaną drużynę. Rewanż zdecydowanie nie poszedł po myśli aktualnego mistrza Turcji i choć ostatecznie VakifBank wygrał 3:2, zawodniczki stambulskiego hegemona schodziły z parkietu ze łzami w oczach. To pierwszy raz od 2008 roku, kiedy VakifBank nie będzie walczył o ligowe złoto.

- Wielkie brawa dla Galatasaray! Świetny serwis, świetna szybka gra. Byli lepsi od nas w każdym elemencie. Brawa dla Atamana! Dla nas, mam nadzieję, to sygnał do pobudki - napisał trener VakifBanku na Twitterze, który w tym sezonie zagra jedynie o brązowy medal Vestel Vesnus Sultanlar Ligi. Jego rywalem będzie Eczacibasi Vitra Stambuł prowadzone przez Massimo Barboliniego, i to mimo zwycięstwa 3:0 w pierwszym meczu z Fenerbahce SK Stambuł.

Żółte Anioły ze Stambułu dokonały prawie niemożliwego i wygrały w rewanżu 3:1, a następnie okazały się lepsze w złotym secie, choć Eczacibasi prowadziło w nim 13:8 i 14:10! Gwiazdą ostatnich akcji była Koreanka Yeon-Koung Kim, choć wpływ na końcowy wynik miała także czerwona kartka, jaką otrzymała Maja Ognjenović za niestosowne wyrażanie się w kierunku sędziego. Gwiazdą tego niezwykłego spotkania była turecka środkowa Eda Erdem Dundar, autora 21 punktów i aż 8 punktowych bloków.

Tym samym Fenerbahce zrewanżowało się na Eczacibasi za porażkę w fazie pucharowej Ligi Mistrzyń i tym samym ma szansę na jedenaste mistrzostwo kraju w swojej historii. Terminy meczów finałowych ligi tureckiej siatkarek nie zostały jeszcze ustalone.

VakifBank Stambuł - Galatasaray Stambuł 2:3 (20:25, 19:25, 25:23, 25:21, 15:10)

Fenerbahce SK Stambuł - Eczacibasi Vitra Stambuł 3:1 (20:25, 25:23, 25:15, 25:22), złoty set 16:14