Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

ME U-19: Polacy wysoko w rankingach

Mistrzostwa Europy kadetów Polacy zakończyli na 5. miejscu. W indywidualnych rankingach cześć z nich uplasowała się jednak wyżej.
Agata Wasielewska
Agata Wasielewska
Materiały prasowe / CEV

W mistrzostwach Europy U-19 polscy kadeci wygrali pięć z siedmiu spotkań, przegrywając tylko z faworytami - reprezentacjami Rosji i Włoch, z czego w meczu z pierwszym z tych rywali mieli w górze dwie piłki setowe. Choć nie obronili mistrzowskiego tytułu starszych o dwa lata kolegów, osiągnęli podstawowy cel - awans na mistrzostwa świata w Bahrajnie. Zadowolenie może budzić też wysoka pozycja niektórych Biało-Czerwonych w rankingach na koniec turnieju. 

Najlepiej punktujący:

Zdecydowanie wyróżniającą się postacią polskiego zespołu był zaledwie 17-letni atakujący, Filip Grygiel. W rankingu najlepiej punktujących zawodników wyprzedziło go jedynie trzech siatkarzy - są to pierwsi atakujący Turcji, Francji i Czech - z których dwóch rozegrało jednak mniej setów*.  Polak zdobył 129 punktów: 115 atakiem, 7 zagrywką i 7 blokiem.

1. Adis Lagumdzija TUR (27) - 150 punktów
2. Célestin Cardin FRA (26) - 142 punkty
3. Marek Sotola CZE (29) - 132 punkty
4. Filip Grygiel POL (26) - 129 punktów

 *w nawiasie podano liczbę rozegranych setów

Najlepiej atakujący:

W tej kategorii Filip Grygiel znalazł się na podium tuż za Cardinem i Lagumdziją. Warto jednak zauważyć, że był skuteczniejszy w ataku niż Turek, który został wybrany MVP turnieju. Polak był zdecydowanie pierwszą opcją w ofensywie i podporą swojej drużyny. Bez  niego o awans na mistrzostwa świata byłoby bardzo trudno. 

1. Célestin Cardin FRA - 124 punkty w ataku (51,45 proc. skuteczności)
2. Adis Lagumdzija TUR - 120 punktów w ataku (46,88 proc. skuteczności)
3. Filip Grygiel POL - 115 punktów w ataku (47,52 proc. skuteczności)

Najskuteczniej atakujący:

 W tym rankingu podium zostało zdominowane przez Biało-Czerwonych, choć uczciwie trzeba przyznać, że nie należą oni do tych, którzy w tym turnieju atakowali najczęściej. Najskuteczniejszy okazał się środkowy, Bartosz Michalak, natomiast na trzecim miejscu sklasyfikowano przyjmującego, Bartosza Firszta. Obaj turniej zaczynali na ławce rezerwowych, w odpowiednich momentach bardzo pomogli jednak kolegom. 

1. Bartosz Michalak POL - 69,77 proc. (30/43)
2. Bela Florian Bartha ROU - 57,38 proc. (35/61)
3. Bartosz Firszt POL - 53,54 proc. (53/99)

Najlepiej blokujący:

Blok jest głównym zadaniem środkowych, nic więc dziwnego, że to oni okazali się górą w tym elemencie. Na trzecim miejscu pod względem liczby punktowych bloków znalazł się Wiktor Rajsner. Częściej od niego zatrzymywali rywali na siatce jedynie ci, których wybrano najlepszymi środkowymi turnieju - Vitalii Dikarev i Lorenzo Cortesia. Pod względem średniej ilości bloków na set, Włoch wypadł jednak słabiej od reprezentanta Polski*.

1. Vitalii Dikarev RUS - 23 punktowe bloki (0,85)
2. Lorenzo Cortesia ITA - 23 punktowe bloki (0,79)
3. Wiktor Rajsner POL - - 23 punktowe bloki (0,85)

*średnią bloków na set podano w nawiasie

 Najlepiej przyjmujący: 

W tym zestawieniu Biało-Czerwonych zabrakło w czołówce, ale Bartosz Firszt uplasował się w pierwszej dziesiątce - Polaka sklasyfikowano na siódmej pozycji. Podium zajęli sami zawodnicy na pozycji libero. Jeśli wziąć pod uwagę tylko przyjmujących, Firszt byłby trzeci - za Davide Gardinim i Remim Bassereau. 

1. Filippo Federici ITA - 37,59 proc. dokładnego przyjęcia
2. Murat Üç TUR - 36,91 proc. dokładnego przyjęcia
3. Jan Pavlicek CZE - 32,42 proc. dokładnego przyjęcia
...
7. Bartosz Firszt POL 27,41 proc. dokładnego przyjęcia

Najlepiej rozgrywający 

W rankingu najlepiej rozgrywających na pierwszym miejscu sklasyfikowano Łukasza Rajchelta. Choć w tym turnieju pełnił rolę zmiennika Szymona Jezierskiego i grał niewiele (zdecydowanie mniej niż zawodnicy z drugiego i trzeciego miejsca), kiedy już dostał okazję do zaprezentowania się na boisku, wprowadzał spokój i nie zawodził. Podstawowy przyjmujący i kapitan Biało-Czerwonych również spisał się bardzo dobrze. W rankingu widnieje na ósmej pozycji, jednak zanotowano mu więcej rozegrań niż któremukolwiek z wyżej sklasyfikowanych graczy.

1. Łukasz Rajchelt POL - 58,33 proc. dokładnego rozegrania
2. Filippo Maccabruni ITA - 50,36 proc. dokładnego rozegrania
3. Konstantin Abaev RUS - 49,49 proc. dokładnego rozegrania
...
8. Szymon Jezierski POL 37,14 proc. dokładnego rozegrania

Najlepiej zagrywający:

Jedyna klasyfikacja, w której wszyscy Polacy znajdują się poza czołową dziesiątką. Zagrywka była największym mankamentem Biało-Czerwonych na tym turnieju. Najlepszy z naszych reprezentantów, Filip Grygiel, z siedmioma asami serwisowymi uplasował się dopiero na 15 miejscu. Bezkonkurencyjny w polu serwisowym okazał się turecki przyjmujący, Batuhan Avci. Jeśli jednak wziąć pod uwagę współczynnik zagrywek zepsutych do punktowych, na szóstej lokacie znajdzie polski środkowy, Sebastian Adamczyk. Zdobył bowiem w tym elemencie pięć punktów i tyle samo oddał rywalom.

1. Batuhan Avci TUR - 19 asów serwisowych
2. Stanislav Antonov RUS - 13 asów serwisowych
3. Pierre Derouillon FRA  - 13 asów serwisowych

ZOBACZ WIDEO Primera Division: FC Barcelona wygrała w gorących derbach. Prezenty dla Suareza [ZDJĘCIA ELEVEN SPORTS]

Kto był najlepszym zawodnikiem Biało-Czerwonych?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Siatkówkę na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (0):
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×