Startuje 28. edycja Ligi Światowej

W tegorocznej edycji Ligi Światowej zagra 36 zespołów podzielonych na trzy dywizje. 2 czerwca 28. edycję imprezy rozpocznie mecz pomiędzy Finlandią i Słowenią, które przydzielone zostały do II dywizji.

Joanna Wyrostek
Joanna Wyrostek
Materiały prasowe / FIVB

Polscy siatkarze zagrają w Elicie Ligi Światowej, do której należy łącznie 12 drużyn. Tyle samo wystąpi w dywizji II i III. Wszystkie grupy będą rywalizowały przez trzy kolejne weekendy, a najlepsze zespoły poszczególnych dywizji awansują do turniejów finałowych.

Gospodarzami meczów rozgrywanych od 2 do 4 czerwca są: I dywizji - Włosi, Serbowie i Rosjanie, II - Słowacja, Korea Południowa i Turcja, a III - Hiszpania, Czarnogóra i Niemcy. Polacy podczas pierwszego weekendu wystąpią we włoskim Pesaro. Zmierzą się z zespołami Brazylii, Włoch i Iranu.

Obrońcami tytułu są siatkarze Serbii. Tegoroczną edycję podopieczni Nikola Grbić rozpoczną meczem z reprezentacją Stanów Zjednoczonych. Będzie to ciekawy pojedynek choćby z tego względu, że serbski trener nie zrobił rewolucji w składzie, natomiast John Speraw dał odpocząć gwiazdorom i zdecydował się powołać kilku debiutantów. Ten weekend to będzie również debiut Stephana Antiga na arenie międzynarodowej w roli szkoleniowca Kanady. Na początek zmierzy się z reprezentacją Belgii.

W Kazaniu Rosjanie podejmą nieobliczalnych Argentyńczyków, Francuzów i spragnionych wielkich zwycięstw Bułgarów. Trener Plamen Konstantinow liczy, że tegoroczna Liga Światowa będzie nie tylko etapem przygotowań do mistrzostw Europy w Polsce, ale również generalnym przeglądem wojsk przed mistrzostwami świata w 2018, których Bułgaria jest współgospodarzem.

ZOBACZ WIDEO Adam Malcher: Chcę dalej być w czołówce

Polacy podczas pierwszego weekendu trafili do grupy z mistrzami i wicemistrzami olimpijskimi z Rio de Janeiro, czyli Brazylią i Włochami. W obu zespołach zabraknie wielu czołowych graczy. Wolne dostali Iwan Zajcew i Osmany Juantorena oraz Wallace De Souza. Co ciekawe, spośród czterech szkoleniowców w tej grupie, jedynie Gianlorenzo Blengini nie debiutuje na ławce trenerskiej reprezentacji - po ubiegłym sezonie przedłużył kontrakt z włoską federacją. Ferdinando De Giorgi, Igor Kolaković i Renan Dal Zotto po raz pierwszy poprowadzą poszczególne reprezentacje.

Pierwsza dywizja

I weekend (2-4 czerwca)
Grupa A1 (Pesaro): Iran, Włochy, Polska, Brazylia
Grupa B1 (Novi Sad): Belgia, Serbia, Kanada, USA
Grupa C1 (Kazań): Argentyna, Bułgaria, Francja, Rosja

Druga dywizja
I weekend (2-4 czerwca)
Grupa A2 (Seul): Korea Południowa, Czechy, Słowenia, Finlandia
Grupa B2 (Poprad): Portugalia, Japonia, Australia, Słowacja
Grupa C2 (Ankara): Holandia, Egipt, Turcja, Chiny

Trzecia dywizja

I weekend (2-4 czerwca)
Grupa A3 (Barcelona): Grecja, Meksyk, Hiszpania, Katar
Grupa B3 (Bijelo Polje): Chińskie Tajpej, Tunezja, Czarnogóra, Estonia
Grupa C3 (Frankfurt): Austria, Niemcy, Kazachstan, Wenezuela

Czy Polacy awansują do Final Six Ligi Światowej?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×