LŚ 2017: Amerykanie przetrwali kryzys i zgarnęli pełną pulę

Reprezentanci USA pokonali Iran 3:0 w pierwszym meczu grupy H1 Ligi Światowej 2017. Udało im się zamknąć spotkanie w trzech setach, mimo że ostatniej partii zanotowali potężny kryzys.

Wiktor Gumiński
Reprezentacja USA mężczyzn Materiały prasowe / FIVB / Reprezentacja USA mężczyzn

7 - po tyle punktów wywalczyły oba zespoły w poprzednich sześciu spotkaniach Ligi Światowej 2017. Wyżej w tabeli plasowali się Irańczycy, mający w dorobku trzy zwycięstwa, przy dwóch Amerykanów. Podopieczni Johna Sperawa utrzymali jednak dobrą formę, jaką pokazali przed tygodniem na turnieju w Pau.

Zmagania w katowickim Spodku od kilku widowiskowych uderzeń rozpoczął atakujący Ben Patch. Szybko wyprowadziły one reprezentację USA na prowadzenie 6:3, co zarazem ustawiło dalszy bieg wydarzeń w inauguracyjnej odsłonie.

Gracze z Ameryki Północnej dysponowali przede wszystkim większą siłą ognia w ofensywie. Sam Patch zdobył w pierwszym secie aż 9 punktów (8/13 w ataku - 62 proc. skuteczności), a kiedy z czasem wspomógł go kapitan Taylor Sander, irańscy siatkarze byli już totalnie bezradni.

Ich trener Igor Kolaković dokonał kilku zmian, ale w żadnym stopniu nie wpłynęły one na obraz gry. Jego podopieczni rozpoczęli pojedynek od przegranej 17:25.

Serbski szkoleniowiec postanowił dać jeszcze jedną szansę wszystkim graczom z wyjściowego składu. A ci długo godnie odpłacali mu się za otrzymane zaufanie. Wraz z początkiem drugiej partii Irańczycy wrócili do gry.

Po ich stronie skuteczność odzyskał przede wszystkim atakujący Amir Ghafour. To właśnie przede wszystkim kolejne jego udane zagrania, w połączeniu z kryzysami formy Sandera i Micaha Christensona, pozwoliły ekipie z Azji uzyskać punkt przewagi (16:15).

Decydujące fragmenty seta należały jednak do Amerykanów. Kluczem do odwrócenia wyniku okazała się przede wszystkim ich zabójcza gra blokiem, w którym znacząco górowali nad Iranem. "Oczka" wywalczone tym elementem pozwoliły im zwyciężyć 25:22 i objąć w meczu prowadzenie 2:0.

Sforsowanie muru na siatce okazało się dla Irańczyków zadaniem niemożliwym do realizacji również w pierwszych fragmentach trzeciego seta. Seria bloków w wykonaniu reprezentacji USA pozwoliła jej w ciągu kilku minut odskoczyć już na 10:5.

W tym momencie Amerykanie zaczęli jednak niespodziewanie podawać tonącemu rywalowi pomocną dłoń. To bowiem głównie za sprawą ich błędów własnych nagle zrobiło się 16:16, a gra zaczęła się od nowa.

Jak tylko gracze Kolakovica poczuli krew, to już nie odpuścili. Tak się przynajmniej wydawało do stanu 24:20 ... Doprowadzili do niego w głównej mierze dwaj lewoskrzydłowi: Milad Ebadipour i Mojtaba Mirzajanpour. A potem w polu zagrywki stanął David Smith.

Jego potężne uderzenia sprawiały przeciwnikom ogromne kłopoty, a nawet kończyły się bezpośrednią zdobyczą punktową. To również on wydał ostateczny wyrok, kończąc atak pieczętujący wygraną Stanów Zjednoczonych 30:28 i gwarantujący im zdobycie bezcennych trzech punktów.