Liga Europejska kobiet: złoto dla Ukrainek. W całych rozgrywkach przegrały tylko raz!

Zakończyły się zmagania w Lidze Europejskiej kobiet 2017. Po złoty medal sięgnęła reprezentacja Ukrainy, która w wielkim finale pokonała kadrę Finlandii.

Olga Krzysztofik
Siatkówka Materiały prasowe / Siatkówka
W Lidze Europejskiej kobiet 2017 nie brała udziału polska reprezentacja.

Do tegorocznych rozgrywek przystąpiło dwanaście drużyn, które w fazie grupowej zostały podzielone na trzy grupy. W każdej zostały rozegrane po dwa turnieje. Do półfinału awansowały reprezentacje Finlandii, Ukrainy, Słowacji i Hiszpanii.

W wielkim finale Ligi Europejskiej znalazły się Ukrainki i Finki. Rywalizacja o złoto toczyła się systemem mecz i rewanż. W pierwszym spotkaniu zespół Garija Jegiazarowa wygrał 3:1, co znacząco przybliżył go do trofeum.

Gospodyniami rewanżowego starcia były Ukrainki, które nie najlepiej weszły w ten mecz. W premierowym secie na boisku przeważały Finki, lecz w drugiej partii nie grały już tak pewnie. Końcówki drugiej i trzeciej odsłony lepiej rozegrały zawodniczki gospodynie, dzięki czemu objęły prowadzenie 2:1. Ostatni set był tylko formalnością, Ukrainki zwyciężyły 3:1 i sięgnęły po złoty medal rozgrywek.

Tę edycję Ligi Europejskiej reprezentacja Ukrainy zakończyła ze złotem i świetnym bilansem meczów. Spośród 10 spotkań (6 w fazie grupowej, 2 półfinałowe i 2 finałowe) ten zespół przegrał tylko raz - w rewanżowym meczu półfinałowym 2:3 z Hiszpanią, gdy już miał zagwarantowany awans do finału.

Z kolei Finki przez fazę grupową i półfinały przeszły niepokonane, ale przegrały dwa najważniejsze spotkania.