MŚ U-23: Brazylia za mocna. Pierwsza porażka Polaków

W drugiej kolejce mistrzostw świata U-23 reprezentacja Polski zmierzyła się z Brazylijczykami. Nasza kadra przegrała 0:4.

Olga Krzysztofik
reprezentacja Polski U-23 Materiały prasowe / FIVB / Na zdjęciu: reprezentacja Polski U-23
Podczas ostatnich przygotowań do mundialu biało-czerwoni rozegrali trzy sparingi z Brazylią. W dwóch pierwszych meczach lepsi byli nasi siatkarze, którzy wygrali 4:2 oraz 4:1, za to w trzecim zwycięstwo 4:3 odnieśli rywale.

Brazylijczycy byli drugimi rywalami podopiecznych Dariusza Daszkiewicza na mundialu, dzień wcześniej pokonali oni 4:1 Kubańczyków.

Lepiej w mecz weszli Canarinhos, którzy od razu objęli prowadzenie (10:6). Naszym zawodnikom brakowało dokładności w przyjęciu i skuteczności, co utrudniało im niwelowanie strat. Premierową partię przegraliśmy 10:15.

Choć drugiego seta Polacy otworzyli wynikiem 0:3, to natychmiast doprowadzili do remisu. Mimo to nadal ton grze nadawali rywale, którzy w końcówce po udanej kontrze odskoczyli na dwa punkty. Gdy wydawało się, że łatwo wygrają tę partię, w polskim zespole zaczął funkcjonować punktowy blok (14:14). Po grze na przewagi i mniejszą liczbę błędów triumfowali Brazylijczycy.

Bardzo dobrze prezentował się Gabriel Candido, który był liderem brazylijskiej reprezentacji. Trzecia odsłona znów toczyła się pod dyktando Canarinhos, choć trener Daszkiewicz dokonał zmian - od początku grali Bartłomiej Lipiński i Dominik Depowski. Biało-Czerwoni wrzucili wyższy bieg i wysunęli się na prowadzenie (13:14), lecz znów zwycięzcę wyłoniła gra na przewagi. Ponownie więcej zimnej krwi zachowali nasi rywale.

W trzecim secie akcji przy wyniku 16:16 Rafał Szymura doznał urazu stawu skokowego, ale po udzieleniu pomocy przez sztab medyczny był w stanie kontynuować grę.

Czwarty set był ostatnią szansą Polaków na pozostanie w meczu. Jednak wciąż mieli problemy w przyjęciu, przez co nie byli w stanie wyprowadzić skutecznej pierwszej akcji. Za to przeciwnicy byli już na tyle rozpędzeni, że wygrywanie niektórych akcji przychodziło im z łatwością, dzięki czemu triumfowali aż 4:0.

Podczas tegorocznych mistrzostw świata U-23 testowany jest rewolucyjny system rozgrywek. Spotkania toczą się do czterech zwycięskich setów po 15 punktów w każdym. Po wykonaniu zagrywki zawodnik będzie musiał wylądować przed linią dziewiątego metra.

W kolejnym meczu Polacy zmierzą się z Meksykiem, spotkanie odbędzie się 20 sierpnia o godzinie 17:30.

Brazylia - Polska 4:0 (15:10, 22:20, 22:20, 15:7)

Brazylia: Leao 14, Candido 13, Bispo 9, Douglas 7, Romulo 7, Kreling 1, Rogerio (libero) oraz Moreira Roque 2, Nascimento, Sorbinho.

Polska: Szymura 10, Mucha 6, Semeniuk 3, Kania 3, Halaba 1, Firlej, Czunkiewicz (libero) oraz Lipiński 13, Depowski 3, Zwiech, Formela.