WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

"Paryż północy" wrócił na siatkarskie salony. Szczecin zadebiutuje w roli gospodarza ME

Jeszcze kilka lat temu kibice w Szczecinie mogli pomarzyć o oglądaniu na żywo rozgrywek siatkarskich na najwyższym poziomie. Dzisiaj nie dość, że mają u siebie dwa klasowe zespoły, to ich miasto zadebiutuje w roli gospodarza mistrzostw Europy.
Anna Bagińska
Anna Bagińska

Wejdź na TYPER.WP.PL i obstawiaj wyniki meczów MŚ!

Znajdujący się w północno-zachodniej Polsce Szczecin przeciętnemu Polakowi kojarzy się z klubem piłkarskim, paprykarzem szczecińskim i przede wszystkim morzem, chociaż w linii prostej miasto od wybrzeża dzieli 65 kilometrów. Może ktoś bardziej zorientowany doda, że z portem i przemysłem stoczniowym. A to tylko część prawdy o mieście, które za kilka dni gościć będzie mecze grupowe mistrzostw Europy mężczyzn.

Pierwsze wzmianki dotyczące Szczecina pochodzą z końca VIII wieku. Przez stulecia z racji swojego położenia, historia nie oszczędzała tych terenów. Aż do roku 1873 miasto pełniło funkcje twierdzy, co uniemożliwiało jego rozwój. Dopiero wtedy podjęto decyzję o zburzeniu obwarowań i tym samym rozbudowie metropolii. Charakterystyczne są powstałe w jej wyniku wielkie ronda i ulice, tworzące gwiaździsty układ, podobny do tego istniejącego w Paryżu. Stąd metropolię czasami określano mianem "Paryża północy".

Nie mniej ciekawa i burzliwa jak historia samego miasta, jest historia siatkówki w Szczecinie. Już w roku 1946 powstał klub Arkonia Szczecin, który wśród wielu sekcji posiadał także siatkarską. Burzliwe wydarzenia roku 1970 doprowadziły do jego podziału. W 1971 utworzono wielosekcyjny Klub Sportowy Stal Stocznia Szczecin, którego siatkarska część osiągała największe sukcesy. Pierwszym z nich było niespodziewane sięgnięcie w 1983 roku po brązowy medal mistrzostw Polski. Kolejne lata aż do 1989 znaczone były następnymi krążkami, w tym dwukrotnie z tego najcenniejszego kruszcu.

Po spadku z ligi w sezonie 1990/1991 Stal do najwyższej klasy rozgrywkowej już nie powróciła. Ale w latach dziewięćdziesiątych jej sukcesy kontynuowało Morze Szczecin. Przez ten zespół przewinęło się wielu znanych zawodników, m.in. Paweł Zagumny. Ostatnim sukcesem klubu było zdobycie w 1998 roku srebrnego medalu oraz występ w finale Pucharu Polski w 2003 roku.

ZOBACZ WIDEO Kontrowersje w meczu Realu. Ramos wyleciał z boiska [ZDJĘCIA ELEVEN]

Rok 2003 był zresztą początkiem końca siatkówki na najwyższym poziomie. Ze względu na sytuację finansową klubu władze ligi wykluczyły go z rozgrywek i od tej pory występował na niższym szczeblu, głównie drugoligowym. Na powrót ekstraklasy mężczyzn trzeba było trochę poczekać. Dokładnie trzynaście lat.

W czasach siatkarskiej posuchy kibice w Szczecinie mieli okazję oglądać największe gwiazdy tej dyscypliny i nie tylko, podczas organizowanego corocznie Meczu Gwiazd. W ramach tej imprezy zbierane są pieniądze na rzecz Zachodniopomorskiego Hospicjum Dla Dzieci i Dorosłych. Wśród zaproszonych zawodników byli m.in. Mariusz Wlazły, a zainteresowanie tym turniejem pokazywało, jaki jest głód siatkówki na najwyższym poziomie.

W 2005 w Lidze Siatkówki Kobiet zadebiutował Piast Szczecin, jednak zagościł tam tylko na jeden sezon i po zajęciu ostatniej, dziesiątej lokaty, spadł do I ligi. Dopiero w sezonie 2013/2014 w Orlen Lidze zadebiutował Chemik Police. Zadebiutował z przytupem zdobywając w pierwszym sezonie mistrzostwo i Puchar Polski. Od tego czasu zespół z zachodniopomorskiego dokłada do dorobku kolejne mistrzowskie tytuły.

Która drużyna wygra grupę B?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Siatkówkę na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (0):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.