MŚ U-23: tango w finale. Argentyna mistrzem świata. Dziewiąte miejsce Polaków

W Kairze zakończyły się mistrzostwa świata U-23. Po złoty medal sięgnęła reprezentacja Argentyny, która w finale pokonała 4:2 Rosję.

Olga Krzysztofik
Siatkówka WP SportoweFakty / Anna Klepaczko / Siatkówka
Tegoroczny mundial wystartował 18 sierpnia. Po fazie grupowej po dwie najlepsze drużyny z każdej z grup awansowały do półfinałów turnieju; natomiast zespoły z miejsc 3.-4. rozegrały play-offy o lokaty 5.-8.

Podczas tegorocznego mundialu U-23 testowany był rewolucyjny system rozgrywek. Spotkania toczyły się do czterech zwycięskich setów, po 15 punktów w każdym. Po wykonaniu zagrywki zawodnik musiał wylądować przed linią dziewiątego metra.

W piątek 25 sierpnia zostały rozegrane decydujące pojedynki. W starciu o siódme miejsce Chińczycy ulegli Irańczykom 1:4. Natomiast w rywalizacji o piątą pozycję Egipcjanie rozbili 4:0 Japończyków.

Po świetnej fazie grupowej Brazylijczycy gorzej zagrali w play-offach. Po utraceniu szansy na mistrzowski tytuł, słabo zaprezentowali się w spotkaniu o brązowy medal. Stać ich było tylko na wygranie jednego seta, ostatecznie ulegli Kubańczykom 1:4.

W wielkim finale Rosjanie zmierzyli się z Argentyńczykami. Spotkanie toczyło się pod dyktando argentyńskich siatkarzy, którzy oddali rywalom inicjatywę dopiero w czwartym secie. Finalnie Argentyna pokonała Sborną 4:2, sięgając po złoty medal mistrzostw świata U-23.

Reprezentacja Polski zakończyła udział w turnieju na fazie grupowej, w której wygrała dwa mecze, przegrywając trzy. Biało-Czerwoni zostali sklasyfikowani na 9. miejscu.