MŚ U-18: dwa dobre sety to za mało. Polki dopiero na 16. miejscu

Dla reprezentacji Polski zakończyły się mistrzostwa świata U-18 siatkarek. Nasze kadetki przegrały w meczu o 15. miejsce ze Słowenią 2:3.

Olga Krzysztofik
Reprezentacja Polski siatkarek U-18 Materiały prasowe / FIVB / Reprezentacja Polski siatkarek U-18
Faza grupowa w wykonaniu Biało-Czerwonych była bardzo dobra, dzięki czemu awansowały one do 1/8 finału turnieju. Jednak w fazie play-off dobra passa się skończyła, nasza reprezentacja poniosła trzy kolejne porażki (w 1/8 finału 2:3 z Dominikaną, o miejsca 9-16 1:3 z Brazylią, o lokaty 13-16 1:3 z Serbią) i przyszło jej walczyć o 15. pozycję.

Rywalkami podopiecznych Rafała Gąsiora były Słowenki. Spotkanie rozpoczęło się o nietypowej porze, bo o godzinie 10 rano miejscowego czasu (w Argentynie, w Santa Fe).

Premierowy set to prawdziwy popis gry naszych reprezentantek. Od samego początku dyktowały tempo meczu, a to dzięki trudnej zagrywce. Słowenki miały spore problemy w przyjęciu, oddając bezpośrednio sześć punktów. Ponadto Biało-Czerwone były skuteczne w ataku. Te elementy złożyły się na efektowną wygraną 25:16.

Druga partia nie była już jednostronna. Po falstarcie Słowenki w końcu zaczęły grać i to skutecznie. W połowie seta miały trzy punkty przewagi, lecz utraciły je w ciągu jednego ustawienia (16:15). To był przełomowy moment odsłony, Biało-Czerwone poszły za ciosem i dzięki konsekwentnej grze w końcówce prowadziły 2:0.

Trzeci set potoczył się bardzo szybko. Reprezentantki Słowenii świetnie spisały się w bloku i w ataku, a ich prowadzenie rosło w zastraszającym tempie. Tę odsłonę wygrały łatwo, bo do 13. Nic dziwnego, że poczuły się pewniej i również w czwartej partii wyraźnie zwyciężyły.

Gra Biało-Czerwonych nie była już tak skuteczna, jak w dwóch pierwszych odsłonach, a poza tym na fali wznoszącej wciąż były ich rywalki. Znów lepiej grały Słowenki, ale podopiecznym Gąsiora udało się doprowadzić do stanu 11:11. Niestety, w kolejnych akcjach niemal bezbłędne były siatkarki Słowenii, które triumfowały 3:2.