MKS - Asseco Resovia: rzeszowianie wskoczyli do najlepszej "szóstki"

W 29. kolejce PlusLigi 2017/2018, Asseco Resovia Rzeszów pokonała na wyjeździe MKS Będzin za trzy punkty (3:1) i wskoczyła do najlepszej "szóstki" rozgrywek.

Monika Skrzyniarz-Gwizdała
siatkarze Asseco Resovii Rzeszów Materiały prasowe / CEV / Na zdjęciu: siatkarze Asseco Resovii Rzeszów
Choć faworytem potyczki w Sosnowcu była Asseco Resovia, to gospodarze narzucali rytm gry w premierowej odsłonie. Już w pierwszych minutach spotkania MKS-owi udało się obnażyć największe mankamenty Pasów, czyli defensywę i grę na wysokiej piłce. Zasługi należały się Rafaelowi Araujo, który jako pierwszy przełamał rywala serwisem (5:3) oraz pierwszej linii z Arturem Ratajczakiem na środku (10:7, 13:9).

Odpowiedzią rzeszowian na dobrze grających gospodarzy na czele z Marcinem Walińskim był Jakub Jarosz i Dawid Dryja, jednak ich starania dały efekt dopiero na koniec seta (21:22). W końcówce mieli więcej szczęścia, bowiem po błędach MKS-u i bloku Aleksandra Śliwki na atakującym to oni mieli piłkę setową w górze (25:24). Ostatecznie wspomniany atakujący zakończył partię asem (28:26).

Araujo o swoim serwisie przypomniał również na samym początku kolejnej partii (5:4). Po zagrywce killera gospodarzy drużyna złapała przestój (11:7). Sytuację próbował ratować Waliński jednak udało mu się zbliżyć na zaledwie dwa oczka (11:13). Następne pięć minut należało do Barthelemy Chinenyeze, który gasił zbicia rywali na siatce, a i przy jego serwisie ekipa znad Wisłoka wróciła do czteropunktowego prowadzenia (19:15). Jednakże to co zdobył, stracił drugi z Francuzów występujący w Asseco Resovii - Thibault Rossard. W efekcie pomyłek przyjmującego będzinianie złapali kontakt wyniku (19:20), a następnie wyrównali stawkę (21:21). W końcówce determinacją popisał się Śliwka (25:23).

10-minutowa przerwa ostudziła emocje w sosnowieckiej hali. Wymiany zaczęły być toczone punkt za punkt, przy czym od samego początku to Asseco Resovia prowadziła (9:8, 11:10) Dopiero po błędach własnych gospodarzy w serii, podkarpacki klub zaczął dominować na boisku (19:13). Wówczas mocno uaktywnił się w ofensywie Rossard, a gdy Śliwka zaczął kończyć sytuacyjne piłki na potrójnym bloku, MKS poza pojedynczymi akcjami nie miał za wiele do powiedzenia (19:25).

Podobnie jak trzecia, czwarta część spotkania rozpoczęła się po myśli rzeszowian. Po raz kolejny bardzo dobrze spisywał się duet przyjmujących Rossard - Śliwka. Pierwszy namieszał w szykach będzinian serwisem (6:2), a drugi wziął sprawy w swoje ręce w ofensywie (11:6). Tak wysokie prowadzenie już na początku rozstrzygnęło losy seta. Pasy ani na chwilę nie ugięły się rywalom, a swoimi blokami pozbawiły ich ochoty na kontry, pewnie wygrały do 16.

Dzięki zwycięstwu Asseco Resovia awansowała na 5. lokatę w tabeli, dającą możliwość walki o medale. Przypieczętować swoją pozycję będzie mogła w ostatniej serii spotkań w meczu przeciwko Stoczni Szczecin. Z kolei MKS Będzin już za tydzień będzie rywalem Indykpolu AZS-u Olsztyn.