Asseco Resovia - Indykpol AZS: olsztynianie wyrównali! Będzie trzeci mecz w hali Podpromie

Będzie trzeci mecz w rywalizacji rzeszowsko-olsztyńskiej o półfinał tegorocznych mistrzostw Polski. W drugim starciu Asseco Resovii i Indykpolu AZS-u, lepsi okazali się olsztynianie, którzy pokonali rzeszowian w ich własnej hali 3:1.

Monika Skrzyniarz-Gwizdała
siatkarze Indykpolu AZS-u Olsztyn WP SportoweFakty / Tomasz Fijałkowski / Na zdjęciu: siatkarze Indykpolu AZS-u Olsztyn
Już początek drugiej rzeszowsko-olsztyńskiej rywalizacji o półfinał zwiastował, że podobnie jak pierwszy mecz tak i ten w Podpromiu nie skończy się w trzech setach. Potwierdzeniem tego są pierwsze minuty i wymiany punkt za punkt, w których pierwsze skrzypce grał Jan Hadrava (6:8). Dopiero po dłuższej chwili sprawy w swoje ręce wziął Thibault Rossard.

W efekcie dobrych serwisów Francuza Pasy wyszły na pierwsze większe prowadzenie (16:13). Przewaga okazała się jednak niewystarczająca bowiem w wyniku sprzeczki z sędziami, gospodarze ją stracili (17:18). Wówczas chłodną głową popisał się na prawym skrzydle Hadrava, a na linii 9. metra Miłosz Zniszczoł (21:20). Wspomniana dwójka miała sporo do powiedzenia również w decydującej fazie seta granej na przewagi. Dopiero przy piątek okazji Indykpol AZS wykorzystał swoją szansę. Pomógł im w tym Rossard wyrzucając piłkę w aut (30:28).

Zwycięstwo premierowej odsłony nie sprawiło, że inicjatywa trzymała się olsztynian. W drugiej partii to ekipa znad Wisłoka postawiła twarde warunki już na samym początku (8:4). Spory udział w tym miała zagrywka Francuza, ale i dobre czytanie zamiarów Pawła Woickiego przez pierwszą linię w składzie Aleksander Śliwka - Dawid Dryja - Lukas Tichacek (12:6). Ręce rywali mocno ostudziły zapał ofensorów Indykpolu, a podbijanie kolejnych piłek przez Mateusza Masłowskiego jedynie zwiększały ich irytację (19:13). Jedynie Tomas Rousseaux nie bał się ryzykować z pipe'a, jednak osamotniony niewiele wniósł do gry swojej drużyny (21:25).

10-minutowa przerwa zapoczątkowała fatalny okres gry Pasów. Całkowicie rozregulowana defensywa gospodarzy zmusiła ich do gry na wysokiej piłce (3:6, 4:10) zmusiła. Rzeszowianom owa sztuka nie wychodziła, co jedynie ułatwiała sprawę olsztynianom w zdominowaniu ich. W końcu Robbert Andringa zaczął przynosić korzyści swojemu zespołowi, a pomagali mu w wyniszczaniu przeciwnika Hadrava, Zniszczoł i Jakub Kochanowski (15:7, 19:9). Nadzieją trenera Andrzeja Kowala były zmiany w boiskowej szóstce, jednak i to nie pomogło. Olsztynianie mający miażdżącą przewagę pokonali podkarpacki klub do 15.

W czwartej części oba zespoły na nowo zaczęły grać jak równy z równym. Set rozpoczął się od efektownego asa Rossarda, jednak to nie jego serwis zrobił najwięcej złego olsztynianom. Gdy wydawało się, że trzy potężne zagrywki Hadravy ustawią partię dla AZS-u (7:10), jego rzeszowskie vis-a-vis poszło w jego ślady. Jakub Jarosz wyciągnął gospodarzy z opresji, co więcej wyprowadził na prowadzenie (11:10). Mimo tego, że ekspresowo przodowanie na tablicy wyników wróciło do przyjezdnych (13:16), Resovia nie poddała się i dzięki atakom Rossarda przy dopingu kibiców wyszła na prowadzenie w końcówce (22:20). Na nic się to zdało, gdyż dwa błędy w końcówce w przyjęciu rzeszowian przechyliły szalę zwycięstwa na stronę przyjezdnych (25:23).

W wyniku wygranej Pasów w hali Urania i sobotniego zwycięstwa siatkarzy Roberto Santillego, o tym kto awansuje do półfinału tegorocznych mistrzostw Polski zadecyduje trzeci mecz. Odbędzie się on w niedzielę (22 kwietnia) o godzinie 14:45.