KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Michał Kaczmarczyk: Gorzki smak Polskiego Cukru, czyli ostateczny krach systemu ligokracji (felieton)

Prawdopodobnie już niedługo ekstraklasa siatkarek pożegna się z klubem z Muszyny, który był jej ważną częścią od zawodowych początków. To wielka porażka Bogdana Serwińskiego i jego wieloletniego dzieła. Ale nie tylko jego.

Michał Kaczmarczyk
Michał Kaczmarczyk
Bogdan Serwiński WP SportoweFakty / Paweł Piotrowski / Na zdjęciu: Bogdan Serwiński

Nie wszyscy muszą kochać Bogdana Serwińskiego i jego Polski Cukier Muszyniankę Muszyna, ale trudno po prostu nie doceniać tego, co zdobył i gdzie zaszedł klub z zaledwie pięciotysięcznego miasteczka, o którym nikt w Polsce by nie słyszał, gdyby nie woda mineralna i siatkówka. Aż trudno uwierzyć, że w jednej mieścinie nad rzeką Poprad mieści się tyle wspaniałej sportowej historii. Że przewinęło się przez nią tyle znakomitych zawodniczek i reprezentantek krajów, które sięgały po mistrzostwa Polski i krajowe puchary, a przede wszystkim po Puchar CEV. Warto przypomnieć, że to pierwszy i wciąż jedyny triumf polskiego zespołu w klubowych rozgrywkach CEV siatkarek, bo na kolejny raczej się nie zanosi.

Nic dziwnego, że Serwiński z pogodnym uśmiechem przyjmował wszystkie złośliwości, wśród których najczęściej przewijało się słowo "wuefista". Wraz ze swoim bratem, śp. Waldemarem zrobił dla Muszyny i polskiej siatkówki tyle, że miał prawo machnąć ręką na złośliwców i po prostu robić swoje.

Tym smutniej czyta się doniesienia, wcześniej tylko kuluarowe, teraz właściwie oficjalne, o zakończeniu ekstraklasowej przygody Mineralnych, trwającej nieprzerwanie od 2003 roku. Zespół nie okazał się najsłabszy w lidze, nie został wycofany za zaległości finansowe ani naruszanie ligowych regulaminów. Powód jest prosty, a zarazem przykry: Krajowa Spółka Cukrowa nie jest w stanie wspierać klubu na tym samym poziomie, co wcześniej, nowych umów sponsorskich nie udało się podpisać, a miasto woli inwestować w piłkę nożną.

Można to skomentować krótkim i brutalnym "tak działa wolny rynek", w końcu ostatnie trzy sezony Polskiego Cukru Muszynianki były przeciętne lub zwyczajnie słabe i sponsorzy mieli prawo uznać, że wolą wydać swoje pieniądze inaczej, nie patrząc na historię klubu i jego zasługi dla całego regionu. Ale można spojrzeć na tę decyzję inaczej: może gdyby kobieca siatkówka kobiet w Polsce dała się oglądać bez bólu zębów i nie była (słusznie) nazywana przez przedstawicieli Polsatu Sport "towarem drugiego sortu" z racji coraz mniejszej oglądalności, klub z Muszyny miałby argumenty w rozmowach z obecnymi i potencjalnymi partnerami. Ale tych obecnie brakuje. Uciekają kibice, uciekają mecenasi sportu, trudno nie czuć się w tak trudnej sytuacji osamotnionym. Zwłaszcza prawie na końcu świata, czyli w Muszynie.

ZOBACZ WIDEO Tylko jeden siatkarz nie przyjął powołania. Heynen: Kłos musi zadbać o swoje ciało

Nie chciałbym być teraz w skórze trenera Serwińskiego, bo zdaję sobie sprawę, jak mocno musi przeżywać to, co się dzieje z jego autorskim dziełem. W końcu nie jest to tylko klęska jednego człowieka, który zrealizował z sukcesem swoją wizję, a teraz patrzy, jak cały projekt rozsypuje się w rękach. To klęska stabilności, rzetelności i pełnego oddania dyscyplinie, a także całej żeńskiej siatkówki w Polsce, którą Serwiński ukochał całym sercem i nazywał najpiękniejszym sportem, jaki istnieje.

Poziom sportowy ligi nie zawsze pozwalał na nazywanie jej piękną, ale dzięki takiemu pasjonatowi jak Serwiński przynajmniej było ciekawie. Trener Polskiego Cukru Muszynianki miał być dość zirytowany naszym artykułem o Lidze Dłużników Kobiet (możesz przeczytać go TUTAJ), a konkretnie tym, że jego klub, wywiązujący się ze wszystkich zobowiązań, wrzucono do jednego worka z wieloletnimi dłużnikami i stronami procesów przed Sądem Polubownym PLPS. Być może to nadużycie, ale czy właśnie teraz Serwiński nie płaci ogromnej ceny za cudze grzechy?

Wątek klubu z Małopolski wiąże się z tematem, którym emocjonuje środowisko ekstraklasy siatkarek prawdopodobnie bardziej niż walka o medale Ligi Siatkówki Kobiet. Wystarczy nieco bliżej przyłożyć ucho, by wysłuchać kolejnej plotki na temat losów klubów z Wrocławia, Ostrowca Świętokrzyskiego czy właśnie Muszyny. A to, że Impel Wrocław połączy się ze spadkowiczem z Dąbrowy Górniczej, że sprzeda miejsce w lidze Enei Energetykowi Poznań, Wiśle Warszawa lub KŚ AZS Politechniki Śląskiej Gliwice. Najpierw słyszy się o pewnym pożegnaniu się KSZO z LSK, by zaraz potem dowiedzieć się, że urząd miasta zrobi wszystko, by utrzymać ekstraklasę w Ostrowcu. Że z Muszyny wykonano telefon z konkretną propozycją do 7R Solnej Wieliczka, ale jednak miała się dogadać z dąbrowskim MKS-em... A chwilę potem do gry mają wchodzić kluby z Kalisza (w razie, gdyby nie powiódł mu się rewanż z Legionovią Legionowo) czy nawet Radomia i człowiek zupełnie gubi się w lesie doniesień.

Giełda informacji pewnych na sto dziesięć procent rozkwita w najlepsze, sam rzecznik PLPS Kamil Składowski pytany o nią stwierdził: - W tej chwil nie mamy żadnych oficjalnych informacji o tym, by kluby chciały odstępować swe miejsca w LSK sezonu 2018/19. Czy którakolwiek z plotek okaże się prawdą i skład drużyn ekstraklasy zmieni się bardziej niż kiedykolwiek? Jeżeli tak, dojdzie do wydarzenia, które na własny użytek nazwałem "ostatecznym krachem systemu ligokracji", inspirując się tytułem płyty Kultu.

Bo doszłoby do sytuacji przedziwnej: ekstraklasa przyznała sobie kilka lat temu prawo do decydowania, kto z grona zespołów pierwszej ligi może dołączyć do elity (uznwaszy, że jej mistrz nie zawsze musi na to zasługiwać), a teraz role mogą się odwrócić i to ambitni pierwszoligowcy będą nadawali ton negocjacjom z przedstawicielami LSK, chcącymi ratować tonące okręty. Zamknięcie ligi (którego wspominany wyżej Bogdan Serwiński był przeciwnikiem od lat) przynosi korzyści, ale niekoniecznie tym, którym miało je przynieść. Czuję się w tym wszystkim pogubiony i mam wrażenie, że nie tylko ja.

Michał Kaczmarczyk

Blog Vitala Heynena - trener mistrzów świata pisze specjalnie dla Czytelników WP!

Czy "zamykanie" ekstraklasy siatkarek było dobrym pomysłem?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Siatkówkę na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (9)
 • Bogusław Hrycyna Zgłoś komentarz
  kiedy gruchnęła wieść ,że niejaki Czarnecki został wiecprezesem -PRZESTALEM OGLĄDAĆ SIATKÓWKĘ!!! chociaż bardzo lubiłem!!! i kibicowałem i reprezentacji i klubom- ALE KONIEC!!! Jak
  Czytaj całość
  można takiego półgłówka wybrać na tak ważne stanowisko kochany ZARZĄDZIE PZPS!!!!!
  • marekwyszosiat Zgłoś komentarz
   Z jednym zdaniem tego felietonu się nie zgodzę. To że pracownik Polsatu ( tej jakże siatkarskiej telewizji podobno ) nazywa LSK produktem drugiego sortu uważam za żenadę i skandal nie
   Czytaj całość
   zależnie od stanu faktycznego. U mnie Radecki poleciałby na zbity....
   • Gepard2015 Zgłoś komentarz
    Niestety tak to jest, choc pilka nozna w rankingach klubowych jak I rezrezentacyjnych zawsze byla ponizej pilki siatkowej to slepo zapatrzeni sponsorzy zawsze woleli wydawac kase na pilke nozna.
    Czytaj całość
    Ich wybor I wolna wola, tylko szkoda klubow tj. Muszyna ktore kiedys stanowily sile polskiej siatkowki. Pozdrawiam Muszyne
    • veliciraptor Zgłoś komentarz
     Co to ma być? Sport czy pieniądze są ważne dla ludzi?
     • prawus Zgłoś komentarz
      Przykre to i okrutne nie tylko z powodu sponsoròw , ale i samych zawodniczek . Wyszkolą się w danym klubie , nabiorą ogłady i porzucają klub bez żadnych sentymentòw . Gdzie te czasy gdy
      Czytaj całość
      zawodnicy wierni miastu czy klubowi grali w nim kilka czy więcej lat , zakładali w tych miastach rodziny , budowali tam domy i swoją przyszłość . Dziś gdy klub pada zawodnicy są już dobrze ustawieni , dojä kasę w innym bogatszym klubie ,a gdy ten też padnie bez sentymentu znajdą sobie inny klub. SAMO ŻYCIE !! . Tylko od czasu do czasu powinniśmy uszanować ten klub ktòry pozwolił nam być w tym miejscu w którym obecnie jesteśmy ..
      • gogo Zgłoś komentarz
       Dla nie to jest wielki skandal, że mistrz I- Ligii nie może awansować bezpośrednio, tylko musi się bić z zespołem nawet nie ostatnim w LSK , tylko 4 od końca, czyli na jakimś tam
       Czytaj całość
       poziomie. Przecież nawet dziecko wie , że trudno skusić klasową siatkarkę do gry w I-Lidze, stąd wiadomo że poziom barażu może być zbyt oczywisty. Dopiero gdyby mistrz I-Ligii awansował bezpośrednio , można by z powodzeniem budować silny zespół na LSK , bo i chętnych do gry w tym zespole by nie brakowało ale nie wcześniej. Polscy działacze z LSK czy PZPS psioczą na władze siatkówki europejskiej czy światowej, a im samym brakuje wyobraźni i rozumu, że ręce opadają.
       • p_ Zgłoś komentarz
        chyba jednak kibice byli słabym punktem siatkówki w Muszynie, przynajmniej w ostatnich latach średnia 500 osób na meczach to raczej wynik pierwszoligowy, a nie ekstraklasowy a ciężko
        Czytaj całość
        się nie zgodzić z tym, że w małym miasteczku ciężej utrzymywać sport na profesjonalnym poziomie
        • Zygfryd Zygfrydowicz Zgłoś komentarz
         ja mam pytanie ile kasy urząd wydaję na 4 ligowy klub a ile kasy w ekstraklasowy klub.
         Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
         ×
         Sport na ×