PGE Skra - Trefl: żółto-czarny półfinał dla gospodarzy. Bełchatowianie w finale zagrają z ZAKSĄ

PGE Skra Bełchatów nie zmarnowała szansy na zapewnienie sobie awansu do finału przy pierwszej możliwej okazji. Zespół pokonał w swojej hali Trefl Gdańsk 3:2.

Dominika Pawlik
siatkarze PGE Skry Bełchatów WP SportoweFakty / Paweł Piotrowski / Na zdjęciu: siatkarze PGE Skry Bełchatów
Po środowej wygranej po bardzo wyrównanym i pełnym emocji spotkaniu (3:2), PGE Skra miała szansę na zakończenie rywalizacji i awans do finału już w sobotę. Warunkiem było pokonanie Trefla Gdańsk, a zasady tegorocznych play-offów sprawiały, że sam stosunek setów nie miał w tym wypadku znaczenia.

Obaj trenerzy oddelegowali do gry najmocniejsze szóstki. Walka od samego początku była niezwykle zacięta, choć oba zespoły zaliczały krótkie serie punktowe. Ciosami wymieniali się Damian Schulz i Milad Ebadipour.

Wydawało się, że Trefl przejął inicjatywę, dzięki temu, że rzadziej popełniał błędy. TJ Sanders, mimo bardzo słabego przyjęcia, miał sporo pomysłów na to, jak sobie z tym poradzić. Kiedy jednak w pole zagrywki powędrował Srećko Lisinac, set był rozstrzygnięty. PGE Skra na dobre złapała wiatr w żagle, kończąc niewiarygodne piłki i zapisała premierową odsłonę na swoje konto.

Po zmianie stron walka rozpoczęła się na dobre. Trefl wykorzystał chwilę rozprężenia w szeregach gospodarzy i odskoczył na cztery punkty. Ta przewaga utrzymywała się przez dłuższy czas. Pewni na skrzydłach byli Damian Schulz i Mateusz Mika.

PGE Skra rzuciła się w pogoń i zdołała odrobić straty. Doszło jednak do walki na przewagi. Obie drużyny miały swoje szanse, jednak gospodarze psuli za dużo zagrywek. Gdańszczanie nie wyciągnęli pomocnej dłoni i po zamieszaniu na siatce wyrównali stan meczu.

Podrażnieni niewykorzystaną końcówką bełchatowianie od mocnego uderzenia rozpoczęli partię po 10-minutowej przerwie. Lisinac potwierdzał, że jest jednym z najlepszych środkowych na świecie, a koledzy byli czujni w obronie. Andrea Anastasi wpuścił na boisko Wojciecha Ferensa w miejsce Artura Szalpuka. Przyjmujący szybko stał się celem zagrywek.

Trefl zmniejszył w pewnym momencie stratę do dwóch punktów, ale nie poszedł za ciosem. PGE Skra znów wspięła się na wyżyny, pomagając sobie zagrywką i wygrała partię do 17. W ostatniej akcji nastąpił błąd w komunikacji rozgrywającego Trefla z Wojciechem Grzybem.

W czwartej partii gospodarze na początku odskoczyli i Andrea Anastasi musiał szybko reagować. Wprowadził na boisko Michała Kozłowskiego i przyniosło to pozytywne efekty. Serię w polu serwisowym zaliczył Piotr Nowakowski, a to wlało nadzieję w serca jego kolegów z drużyny. Trefl w niesamowitych okolicznościach odwrócił losy seta, obronił piłkę meczową i doprowadził do tie-breaka.

Nie podłamało to drużyny Roberto Piazzy. Konsekwentnie grała swoją siatkówkę, starając sobie wszystko ustawić zagrywką. I choć do ostatniej chwili nie brakowało emocji, Grzegorz Łomacz wytrzymał do samego końca. Trzy razy rozgrywał do Milada Ebadipoura i Irańczyk skończył spotkanie.

PGE Skra Bełchatów - Trefl Gdańsk 3:2 (25:19, 31:33, 25:17, 24:26, 15:13)

PGE Skra: Łomacz, Wlazły, Lisinac, Kłos, Ebadipour, Bednorz, Piechocki (libero) oraz Penczew, Czarnowski.

Trefl: TJ Sanders, Schulz, Nowakowski, McDonnell, Szalpuk, Mika, Olenderek (libero) oraz Grzyb, Jakubiszak, Ferens, Niemiec, Kozłowski.

MVP: Łomacz (PGE Skra).

Stan rywalizacji (do 2 zwycięstw): 2-0 dla PGE Skry.