Horror w Vilsbiburgu. Juniorki z awansem do mistrzostw Europy

Młode polskie siatkarki wygrały wszystkie trzy spotkania turnieju kwalifikacyjnego do mistrzostw Europy juniorek i awansowały do turnieju głównego. Najwięcej emocji dostarczyło starcie z kadrą Niemek, wygrane 3:2.

Michał Kaczmarczyk
Radość polskich juniorek po wygranej Materiały prasowe / CEV / Radość polskich juniorek po wygranej

Pierwsze dwa mecze juniorskiej reprezentacji Polski kobiet były szybkie i bezproblemowe dla Biało-Czerwonych. Siatkarki z Łotwy i Portugalii nie stanowiły dla Polek poważniejszych rywali: wiadomo było, że kluczowe będzie starcie z gospodyniami turnieju kwalifikacyjnego w Vilsbiburgu, reprezentacją Niemiec. Pierwsze dwa sety nie nastrajały optymistycznie: żadna z atakujących kadry Waldemara Kawki nie była tego dnia oparciem dla swojego zespołu, do tego polskie siatkarki zbyt łatwo dawały się blokować i traciły zbyt dużo punktów po nieudanych atakach i zagrywkach swoich przeciwniczek. Efektem tego były sety przegrane do 20 i 18.

Przełom przyniósł trzeci set, w którym wyraźnie swój poziom gry podniosła Zuzanna Górecka (23 pkt w meczu), a w bloku zaczęła punktować Aleksandra Gryka. Pomogła też zmiana na rozegraniu, gdzie wykazywała się Paulina Zaborowska. Ale gra polskiej ekipy wciąż falowała, Niemki w tej partii umiały wyjść na prowadzenie 16:13, a następnie umiejętnie zniwelować straty pod koniec (23:23). Trudna sytuacja nie sparaliżowała naszych rodaczek, która zdołały wygrać tę odsłonę meczu.

Kolejną trafną decyzją trenera Kawki było wprowadzenie na atak Pauliny Damaske, której postawa w czwartym secie bardzo pomogła Polkom w doprowadzeniu, choć nie bez nerwów i napomnień trenera, do tie-breaka. W nim polskie zawodniczki prowadziły od początku do końca, ale musiały do samego końca mieć się na baczności, ponieważ Niemki czyhały na każdy ich błąd. Ostatecznie dramatycznie spotkanie zakończył as serwisowy Klaudii Laskowskiej.

Polki dzięki zwycięstwu w grupie G zapewniły sobie udział w juniorskich mistrzostwach Starego Kontynentu (1-9 września), organizowanych w Albanii. Na przełomie czerwca i lipca zostanie rozegrana trzecia runda kwalifikacji, w której udział weźmie osiem ekip z drugich miejsc w grupach. Rywalizacja na tym etapie eliminacji potrwa do niedzieli 29 kwietnia, zaś już teraz pewnymi udziału w ME są poza Polkami kadry Serbii, Rosji i Bułgarii.

Łotwa - Polska 0:3 (14:25, 14:25, 15:25)

Polska - Portugalia 3:0 (25:18, 25:9, 25:10)

Polska - Niemcy 3:2 (20:25, 18:25, 26:24, 26:24, 15:12)

Czy polskie juniorki stać na dobry wynik podczas mistrzostw Europy?