Tragedia AZSu
Pod koniec ubiegłego sezonu było głośno o problemach finansowych AZSu AWF Poznań. Różnego rodzaju długi przekraczały kwotę pół miliona złotych. Sam zespół utrzymał się w PlusLidzę Kobiet, ale zarząd podjął dramatyczną decyzję o sprzedaniu miejsca w najwyższej klasie rozgrywkowej. Zgłosiły się dwa kluby po tą licencję z Kraków i Bydgoszcz. Tę rywalizację wygrał zaprzyjaźniony klub AZsu - Centrostal Bydgoszczy. Tym samym AZS mógł spłacić zaległości wobec zawodniczek i przystąpić do rozgrywek w pierwszej lidze. Niestety działacze nie zdołali utrzymać składu. Z klubu odeszło aż osiem siatkarek. W pewnym momencie pojawiły się głosy żeby wycofać drużynę z rozgrywek, na szczęście szybko z tego pomysłu się wycofano. Skład zasiliła zaledwie jedna zawodniczka - Magdalena Bydołek z Wisły Kraków. Pozostałe braki w kadrze miały załatać siatkarki występujące w rezerwach. Jasne było, że AZS Poznań nie włączy się w walkę o awans do PlusLigi Kobiet. Celem zespołu był środek tabeli i tym samym przedłużenie żywotności klubu.
Zderzenie z rzeczywistością
Już po kilku kolejkach klub musiał zweryfikować swoje plany. AZS Poznań przegrał pierwsze pięć spotkań i z zerowym dorobkiem zajmował ostatnie miejsce w tabeli. Na domiar złego zdołał urwać rywalom zaledwie dwa sety. Dopiero pojedynek z AZSem KSZO Ostrowiec Św. okazał się zwycięski . Na kolejną wygraną poznanianek trzeba było czekać aż do 10. kolejki, kiedy to na własnym obiekcie poległa TPS Rumia. W pierwszej rundzie fazy zasadniczej AZS zdobył zaledwie osiem punktów. Poza dwoma zwycięstwami, drużyna ze stolicy Wielkopolski uszczknęła po oczku w rywalizacji z Chemikiem Police i SMSem Sosnowiec. To jednak nie pozwoliło na opuszczenie ostatniego miejsca. Dopiero druga cześć fazy zasadniczej przyniosła trochę więcej nadziei. Co prawda poznanianki wygrały tylko jedno spotkanie i to w tie-breaku z SMSem Sosnowiec, ale znacznie więcej, bo aż cztery razy, zdobywały jeden punkt po rywalizacjach w piątym secie. Tym samym z dorobkiem szesnastu punktów udało się zająć dziewiąte miejsce.
KSZO za silne
Rywalizacja play-out z KSZO Ostrowcem Św. zakończyła się dla AZSu AWF Poznań bardzo szybko. W pierwszym spotkaniu podopieczne Wojciecha Lalka gładko uległy 0:3. Natomiast w drugim meczu zdołały wygrać tylko jednego seta i tym sposobem marzenia o utrzymaniu prysły jak bańka mydlana.
AZS zniknie z siatkarskiej mapy Polski?
Nie jasna jest dalsza sytuacja AZSu AWF Poznań. W najlepszym przypadku drużyna przystąpi do rozgrywek w drugiej lidze. Ale tak jak po zakończeniu poprzedniego sezonu, coraz głośniej się mówi o tym, że klub przestanie istnieć. Najbliższe tygodnie pokażą jaki los czeka poznański klub. Wszystko zależy od decyzji działaczy.
Wyniki AZSu AWF Poznań w sezonie 2008/2009
1 liga kobiet
Faza zasadnicza
Wisła Kraków - AZS AWF Poznań 3:1
AZS AWF Poznań - Sokół Chorzów 0:3
AZS AWF Poznań - Piast Szczecin 0:3
AZS AWF Poznań - Remagum Mysłowice 0:3
Budowlani Toruń - AZS AWF Poznań 3:1
AZS AWF Poznań - AZS KSZO Ostrowiec Św. 3:1
Chemik Police - AZS AWF Poznań 3:2
AZS AWF Poznań - Budowlani Łódź 1:3
TPS Rumia - AZS AWF Poznań 0:3
AZS AWF Poznań - SMS PZPS I Sosnowiec 2:3
AZS AWF Poznań - Wisła Kraków 3:2
Sokół Chorzów - AZS AWF Poznań 3:0
Piast Szczecin - AZS AWF Poznań 3:2
Remagum Mysłowice - AZS AWF Poznań 3:2
AZS AWF Poznań - Budowlani Toruń 1:3
AZS KSZO Ostrowiec Św. - AZS AWF Poznań 3:1
AZS AWF Poznań - Chemik Police 3:2
Budowlani Łódź - AZS AWF Poznań 3:0
AZS AWF Poznań - TPS Rumia 0:3
SMS PZPS I Sosnowiec - AZS AWF Poznań 2:3
1 liga kobiet
Play-out
AZS KSZO Ostrowiec Św. - AZS AWF Poznań 3:0
AZS AWF Poznań - AZS KSZO Ostrowiec Św. 1:3
Puchar Polski
Runda III wstępna
AZS AWF Poznań - Piast Szczecin 1:3