Francuzi Ligę Światową wygrywali w 2015 roku oraz przed rokiem, kiedy po raz ostatni funkcjonowała pod starą nazwą. W 2016 roku, kiedy akurat nie triumfowali, zdobyli brązowy medal. Te rozgrywki bardzo im leżały, odkąd trafili do światowej czołówki.
Rosjanie najlepsi okazali się w 2011 i 2013 roku, a od tamtej pory nie zdobyli w tych rozgrywkach nawet medalu innego koloru.
Po sobotnich półfinałach faworytami zdawali się być Rosjanie, którzy dotychczas w Lille grali bardzo dobrze, a w ostatnim starciu rozprawili się z Brazylią, nie pozostawiając jej złudzeń. Z drugiej stronie Francuzi mieli ogromne wsparcie swojej publiczności, co docenił między innymi Laurent Tillie, mówiąc, że już rozumie, dlaczego Polska została w 2014 roku mistrzem świata, kiedy turniej rozgrywała przed własną publicznością. Atmosferze w Lille nie brakuje niczego, więc w ważnych momentach to mogło być naprawdę pomocne.
Początek finału okazał się być bolesną weryfikacją. Rosjanom nie było potrzebne idealne przyjęcie: grali spokojnie, konsekwentnie realizowali plan, dobrze czuli się w bloku. Nie do zatrzymania był Maksim Michajłow, który skończył aż 8 z 9 ataków.
ZOBACZ WIDEO Mundial 2018. Nawałka poszedł o krok za daleko. "Chciał działać jak Czerczesow przed Euro 2016"
Po zmianie stron Sborna nie zamierzała zwalniać, konsekwentnie stawiała blok za blokiem, zagrywała jeszcze skuteczniej, a w ofensywie do atakującego dołączył środek. Earvin Ngapeth starał się napędzać zespół, ale sam dość często się mylił. Trener Laurent Tillie postanowił wpuścić rezerwowych, a ci wnieśli sporo ożywienia, udało im się nawet nadrobić dystans do Rosjan. Ci jednak znowu wrzucili wyższy bieg i Francuzi stanęli pod ścianą.
Trzecia partia była tą najbardziej wyrównaną. Na parkiet powrócili podstawowi zawodnicy Trójkolorowych i grali znacznie efektowniej, nie mieli już zupełnie nic do stracenia. Ale co z tego, skoro Rosjanie wcale nie zamierzali zwalniać? Przy stanie 23:23 atak daleko w aut wyrzucił Stephen Boyer. Młody atakujący tej piłki długo jeszcze nie zapomni. Francuski szkoleniowiec wziął czas, ale po chwili Rosjanie dopełnili dzieła i mecz zwieńczyli blokiem.
Francja - Rosja 0:3 (22:25, 20:25, 23:25)
Francja: Toniutti, Boyer (7), Le Roux (8), Le Goff (4), Ngapeth (16), Tillie (3), Grebennikov (libero) oraz Lyneel, Rossard (6), Patry (4), Brizard.
Rosja: Kowalew (4), Wolwicz (4), Wołkow (9), Muserski (12), Michajłow (19), Kliuka (10), Kabeszow (libero) oraz Poletajew, Kobzar.
I niech mnie prawicowe i brukselskie ś.......nie pocałują w d......pę.