Włoszki wygrały Montreux Volley Masters 2018

Reprezentacja Italii wygrała 3:0 z Rosją w finale zmagań towarzyskiego turnieju w Montreux i wygrała te prestiżowe zawody. Ciekawszy od spotkania o złoto był jednak bój o brąz, wygrany przez Turcję

Michał Kaczmarczyk
reprezentacja Włoch kobiet Materiały prasowe / volleymasters.ch / Na zdjęciu: reprezentacja Włoch kobiet
Decydujący mecz w szwajcarskim Montreux okazał się popisem prawoskrzydłowych, to ich gwiazdy błyszczały najjaśniej. Z tym że Paola Egonu (26 pkt) mogła liczyć nie tylko na siebie, ale i na rozgrywającą świetne zawody Lucię Bosetti, jak i środkową Annę Danesi (obie po 12 pkt). Trener Wadim Pankow szybko zauważył, że w jego składzie jedynie Natalia Gonczarowa (18 pkt) jest w pełni gotowa na nadchodzący mundial mundial i po nijakim pierwszym secie, przegranym przez Rosję do 21, zdecydował się na szereg zmian. Taktyka na zaskoczenie pomogła, bo kolejne sety były grane na przewagi, ale i tak więcej jakości było po stronie włoskiej. To pierwszy triumf Azzurre w historii tej wieloletniej imprezy.

Jeszcze ciekawsza była batalia o brązowy medal, w której Brazylijki zapewne chciały się zrewanżować na Turcji za bolesną porażkę 0:3 w półfinale tegorocznej Ligi Narodów. Przez dwa pierwsze sety rewanż był zdecydowanie niepomyślny, bo siatkarki Giovanniego Guidettiego punktowały Canarihnas w każdym elemencie. Eda Erdem Dundar (18 pkt w cały meczu) potwierdzała, że zasługuje na tytuł Sułtanki Siatki (jak są nazywane zawodniczki kadry Turcji), a zespół Brazylii pogrążał się we frustracji.

Uratowały go zmiany Jose Roberto Guimaraesa: wejście na parkiet Drussyli Costy i Any Caroliny Da Silvy pobudziło w Brazylijkach fantazję i siłę, a Turczynki zaczęły pozwalać rywalowi na zbyt wiele. W piątym secie siatkarki z Ameryki Południowej prowadziły 11:10, ale po czasie wziętym przez Guidettiego tureckie skrzydła zyskały moc, a genialne w roli jokerów spisały się Meliha Ismailoglu i Ebrar Karakurt.

Polskie siatkarki po porażce 1:3 z Chinami zakończyły udział w tegorocznym Volley Masters na szóstym miejscu.