MŚ 2018: Tunezja bez szans w starciu z Rosją. Blamaż w drugim secie

Reprezentacja Rosji po szybkiej wygranej z Tunezją (3:0) objęła prowadzenie w grupie C. Sborna ustanowiła też rekord - ekipa Siergieja Szlapnikowa w drugim secie straciła tylko sześć punktów!

Małgorzata Boluk
siatkarze reprezentacji Rosji Materiały prasowe / FIVB / Na zdjęciu: siatkarze reprezentacji Rosji
Przed meczem stawiano na szybkie trzy do zera dla Rosji, ale w pierwszym secie Tunezja tak łatwo złamać się nie dała. Ekipa z Afryki mistrzom Europy dotrzymywała kroku do drugiej przerwy technicznej, jednak po krótkiej pauzie zaczęła słabnąć i nie mogła poradzić sobie z nieomylnym Jegorem Kliuką.

Gdy Aleksander Butko nie dał się nabrać na lekką kiwkę i zaliczył punktowy blok (22:17), stało się jasne, że pierwsza partia padnie łupem drużyny Siergieja Szlapnikowa. Ostatnie słowo należało do Maksima Michajłowa, który atomowym atakiem z prawego skrzydła powybijał chyba Tunezyjczykom palce.

O ile w pierwszym secie Tunezja stawiała faworytom opór, tak w drugim nie mogła przebić się przez rosyjski mur i zdobyła w tej odsłonie jedynie sześć punktów. Należy też podkreślić bardzo dobrą postawę Sbornej w obronie. Defensywa i kąśliwa zagrywka były podstawą do wyprowadzania zabójczych kontrataków, po których przeciwnik tracił chęci do dalszej gry.

Przegrać partię różnicą dziewiętnastu "oczek"? Bolesne doświadczenie. Wydawało się, że teraz będzie już z górki i Rosjanie błyskawicznie dobiją rywala, ale Tunezja nie chciała doznać kolejnego upokorzenia i walczyła o jak najmniejszy wymiar kary. Rosja miała jednak tę partię pod kontrolą i nie pomogła outsiderom grupy C tutaj nawet bardzo dobra zmiana Alego Bongui (5/5 w ataku).