MŚ 2018: Stany Zjednoczone wróciły równie mocne. Amerykanie szybko wysłali Rosjan do domów

Trzy dni przerwy nie wytrąciły reprezentacji USA z rytmu. Po zwycięstwie 3:0 z Rosją jest pewna awansu do półfinału mistrzostw świata. Pokonana drużyna odpadła z turnieju.

siatkarze reprezentacji USA oraz Rosji Materiały prasowe / FIVB / Na zdjęciu: siatkarze reprezentacji USA oraz Rosji
Liczbą meczu było osiem. Tyle zwycięstw z rzędu odniosła reprezentacja USA w mistrzostwach świata przed spotkaniem z Rosjanami. Było to wyrównanie jej rekordu z turniejów w 1998 i 2002 roku. Osiem wygranych to również najdłuższe pasmo sukcesów Amerykanów w historii starć z siatkarzami z największego kraju świata. W czwartek zawodnicy zza oceanu postanowili pierwsze osiągnięcie pobić, a drugie przypomnieć.

Wygrana 25:22 w pierwszym secie nie przyszła Amerykanom łatwo. Ich selekcjoner zażądał przerwy, kiedy to Rosjanie przyspieszyli i coraz lepiej blokowali. USA zdobyło jedyny punkt w ten sposób przy stanie 21:20 i okazał się on najważniejszy w rundzie. Micah Christenson zatrzymał na siatce Dmitrija Wołkowa. Ekipa z Europy miała problem w ataku. Wynik 6:16 w tym elemencie wyjaśniał, dlaczego USA prowadzi 1:0 w meczu.

Rosjanie grali o pozostanie w turnieju, interesowało ich wyłącznie zwycięstwo i walczyli. Rozgrywający postanowił rozwiązać problem w ataku licznymi wystawami do Dmitrija Muserskiego, a selekcjoner ustawił na skrzydłach Maksima Michajłowa i Wiktora Poletajewa. W drugim secie Rosja prowadziła 5:3, 10:8, 16:5, ale końcówka seta ponownie należała do USA. To drużyna zza oceanu grała z większym rozmachem, zdecydowaniem i zwyciężyła 25:23. Wynik spotkania 2:0 i Amerykanie stanęli przed szansą wygrania 3:0 trzech meczów z rzędu w mistrzostwach świata, a takiej passy nie mieli od 1986 roku.

Spośród Jankesów punktowali najlepiej Taylor Sander oraz Aaron Russell, ale ich rozgrywający mógł liczyć na całą brygadę atakujących. Ponadto lepsza drużyna grała błyskotliwie w obronie. Nie można powiedzieć, że w pojedynku z Rosjanami rządziła niepodzielnie, ale w odpowiednich momentach to ona przyspieszała i zasłużenie udowadniała wynikiem wyższość. Podsumowaniem meczu była wygrana USA 25:23 w trzecim secie.

Po dwóch meczach w grupie I wiadomo, że w półfinałach wystąpią reprezentacje USA i Brazylii. W piątek rozstrzygną w bezpośrednim starciu, kto wychodzi z pierwszego, a kto z drugiego miejsca. Rosja na ten wynik już nie musi czekać, odpadła z turnieju. Tak samo jak w 2010 i w 2014 roku nie poradziła sobie w batalii o awans do najlepszej czwórki. Najlepsza drużyna w klasyfikacji wszech czasów mundiali nie zdobyła medalu od 2002 roku.

USA - Rosja 3:0 (25:22, 25:23, 25:23)

USA: Russell, Anderson, Christenson, Holt, Sander, McDonnell, Shoji (libero) oraz Smith.

Rosja: Wołkow, Kurkajew, Grankin, Muserski, Michajłow, Kliuka, Wierbow (libero) oraz Poletajew, Wolwicz, Sokołow, Butko.