Serie A kobiet: dobry dzień polskich siatkarek. Świetny występ Malwiny Smarzek

Wszystkie cztery "polskie" zespoły we włoskiej ekstraklasie siatkarek kończyły 8. kolejkę spotkań zwycięstwami. Szczególnie dobrze zaprezentowała się występująca w Zanetti Bergamo Malwina Smarzek.
Michał Kaczmarczyk
Facebook / Zanetti Bergamo / Na zdjęciu: Malwina Smarzek (nr 1) wraz z innymi siatkarkami Zanetti Bergamo

Na takie mecze Malwiny Smarzek we Włoszech czekali z utęsknieniem polscy kibice. Atakująca naszej kadry narodowej po fatalnym rozpoczęciu sezonu zdaje się wracać na właściwe tory, podobnie jak cała ekipa Zanetti Bergamo, która wygrała swój trzeci mecz w tym sezonie. - Grałam bez zbędnej presji i z wolną głową. Mam nadzieję, że wynik właśnie to pokazał. Muszę popracować nad współpracą z Carlottą Cambi i krok po kroku będziemy iść ku lepszemu. Dziękuję drużynie, bardzo mi pomaga - mówiła po spotkaniu z Lardini Filottrano (3:1) Polka, która skończyła dokładnie połowę z 36 ataków (ani razu nie została zablokowana), a do tego punktowała raz zagrywką i dwa razy blokiem. Drużyna Smarzek w pełni kontrolowała przebieg gry (z wyjątkiem trzeciego seta, przegranego do 23) i dzięki zasłużonym trzem punktom zbliżyła się do środka ligowej tabeli.

Bardziej nerwowy przebieg miał ostatni mecz Agnieszki Kąkolewskiej, której Pomi Casalmaggiore rozegrało pierwszy pięciosetowy bój w tym sezonie. Rywalizacja z zespołem z Brescii zakończyła się dla Pomi zwycięsko, ale w pierwszym i czwartym secie siatkarki Marco Gaspariego zbyt często podawały przeciwniczkom pomocną dłoń swoimi pomyłkami. Polska środkowa nie zaczęła meczu w podstawowym składzie (miała odpocząć po przeziębieniu), ale decyzją trenera zmieniła Giulię Mio Bertolo w drugim secie i została na parkiecie do końca. Jej dorobek w ataku nie rzuca na kolana (3/10), ale "Kąkę" należy docenić za aż 6 bloków, w tym ten kończący spotkanie w PalaRadi.

Swój pojedynek wygrało także Bosca San Bernardo Cuneo, aczkolwiek Anna Kaczmar tym razem nie pojawiła się ani razu w meczowej szóstce gospodyń w spotkaniu z Il Bisonte Firenze. Od ciągłego grania odpoczęła także Joanna Wołosz, którą w starciu Imoco Volley Conegliano z Club Italia zastąpiła Marta Bechis. Polska rozgrywająca weszła na boisko w czwartym secie, gdy młodzież z Clubu Italia zaczęła dawać się coraz mocniej mistrzyniom Włoch we znaki i pomogła swojej ekipie korzystnie zakończyć rywalizację. Dla Imoco liczyły się punkty, powrót do wygrywania po porażce w zaległym spotkaniu z Igorem Gorgonzola Novara i przetestowanie w akcji rezerwowych. Zawodniczki włoskiego SMS-u zebrały sporo pochwał za ambicję i postawienie się faworytkom mimo urazu jednej z liderek młodego zespołu, Eleny Pietrini.

W najciekawszym meczu rozegranym 2 grudnia Motyle z Busto Arsizio poniosły swoją pierwszą porażkę w tym sezonie, a ich pogromcą okazało się Savino Del Bene Scandicci. Zaskakujący był nie tyle wynik, co rozmiary zwycięstwa kadry pod wodzą Carlo Parisiego: zawodniczki Unetu E-Work Yamamay tylko w drugim secie były w stanie nawiązać godną walkę z rozpędzonym rywalem, do tego nie umiały regularnie zatrzymywać blokiem ani Isabelle Haak (20 pkt), ani Brazylijki Adenizii Da Silvy (8/10 w ataku).

Wyniki 8. kolejki Serie A kobiet:

Igor Gorgonzola Novara - Saugella Team Monza 3:0 (25:23, 25:15, 25:19)

Imoco Volley Conegliano - Club Italia Crai 3:1 (23:25, 25:21, 25:15, 25:21)

Unet E-Work Busto Arsizio - Savino Del Bene Scandicci 0:3 (21:25, 24:26, 15:25)

Pomi Casalmaggiore - Banca Valsabbina Millenium Brescia 3:2 (18:25, 25:17, 25:21, 18:25, 15:8)

Zanetti Bergamo - Lardini Filottrano 3:1 (25:18, 25:18, 23:25, 25:16)

Bosca San Bernardo Cuneo - Il Bisonte Firenze 3:1 (25:19, 23:25, 25:21, 25:23)

Pauza: Reale Mutua Fenera Chieri