Liga Mistrzyń: turecko-włoska dominacja. Eczacibasi Vitra Stambuł wygrało w Kazaniu

Kluby z Turcji i z Włoch prowadzą we wszystkich grupach Ligi Mistrzyń. We wtorek swoją przewagę w tabeli powiększyły siatkarki Eczacibasi Vitry Stambuł i Igora Gorgonzoli Novara.

siatkarki Eczacibasi Vitry Stambuł Materiały prasowe / CEV / Na zdjęciu: siatkarki Eczacibasi Vitry Stambuł
Eczacibasi Vitra Stambuł zwyciężyło 3:1 z Dynamem Kazań na szczycie grupy B. W meczu byłych triumfatorek Ligi Mistrzyń zanosiło się na pokaz siły zespołu znad Bosforu. Pierwszego i drugiego seta wygrał 25:16. Później Dynamo postawiło większy opór, co pozwoliło na uratowanie honoru i wygranie trzeciej partii. Eczacibasi zapewniło sobie trzy punkty dopiero w czwartym secie. Kluby z Turcji zdobyły dotychczas komplet 21 "oczek" w siedmiu spotkaniach. Przegrały w nich w sumie tylko trzy sety. Taki bilans budzi uznanie.

W Kazaniu najwięcej 24 punkty dla Eczacibasi zdobyła Tijana Bosković. Drużyna z Turcji zaserwowała 14 asów, z czego cztery Jordan Larson-Burbach. Amerykanka występowała w Dynamie przez pięć sezonów od 2009 do 2014 roku. Z Rosji przeprowadziła się do Stambułu. Odcisk jej palców znajduje się w muzeum siatkówki w Kazaniu. 13 punktów dla Dynama zdobyła 15-letnia Tatiana Kadochkina, a to tylko o jeden mniej niż najlepsza po stronie gospodyń Irina Korolewa. Środkowa popisała się z kolei czterema blokami.

Igor Gorgonzola Novara wygrał 3:0 z RC Cannes. Na boisku spotkała się grupka zawodniczek związana w przeszłości z klubami w Lidze Siatkówki Kobiet. Najlepiej zaprezentowała się Stefana Veljković. Była środkowa Chemika zdobyła dziewięć punktów dla włoskiego zespołu. Adela Helić spisywała się tym gorzej im dłużej trwało spotkanie i wywalczyła osiem "oczek" dla RC Cannes. Zmienniczką była Julia Szczurowska. Polka odegrała marginalną rolę, nie skończyła ataku, nie błysnęła w polu serwisowym.

Klub z Włoch wygrał po raz trzeci w rozgrywkach 3:0. Umocnił się dzięki temu na prowadzeniu w grupie C. Na drugie miejsce w tabeli przesunęli się bez wychodzenia na boisko Grot Budowlani Łódź kosztem pokonanego RC Cannes. W środę mecz brązowych medalistek mistrzostw Polski z Minczanką Mińsk, czyli kolejna szansa dla nich na poprawienie sytuacji.

Wtorkowe mecze Ligi Mistrzyń:

GRUPA B:

Dynamo Kazań - Eczacibasi Vitra Stambuł 1:3 (16:25, 16:25, 25:22, 22:25)

Mecze Punkty Sety
1. Eczacibasi Vitra Stambuł 3 9 9:1
2. Dynamo Kazań 3 4 6:6
3. Urałoczka Jekaterynburg 2 2 3:5
4. Hameenlinna 2 0 0:6

GRUPA C:

RC Cannes - Igor Gorgonzola Novara 0:3 (15:25, 17:25, 19:25)

1. Igor Gorgonzola Novara 3 9 9:0
2. Grot Budowlani Łódź 2 3 3:3
3. RC Cannes 3 3 3:6
4. Minczanka Mińsk 2 0 0:6

Czy Eczacibasi Vitra Stambuł wygra wszystkie mecze w fazie grupowej Ligi Mistrzyń?