Puchar CEV kobiet: spektakularny powrót CS Volei Alby Blai. Porażka klubu Karoliny Goliat

CS Volei Alba Blaj awansowała do półfinału Pucharu CEV kobiet mimo porażki 0:3 w pierwszym meczu z Galatasarayem Stambuł. Odpadła z rozgrywek drużyna Karoliny Goliat.

Karolina Goliat WP SportoweFakty / Iza Zgrzywa / Na zdjęciu: Karolina Goliat
Rumuńska drużyna zagrała w rewanżu z Galatasarayem Stambuł jak przystało na finalistę poprzedniej edycji Ligi Mistrzyń. Po zwycięstwie 3:0 CS Volei Alba Blaj potrzebowała tylko 10 minut na wygranie 15:5 złotego seta. Im dłużej trwał mecz, tym większa była przewaga podopiecznych Darko Zakoca. Za kluczowy fragment meczu trenerzy uznali końcówkę drugiego seta, kiedy Alba zdobyła cztery punkty z rzędu od stanu 21:23 do 25:23. Później rządziła na boisku niepodzielnie.

Klęska Galatasarayu w Rumunii to pierwsze niepowodzenie klubu z Turcji w europejskich pucharach. W fazie grupowej Ligi Mistrzyń drużyny znad Bosforu wygrały dotychczas komplet 12 meczów. Dobrze wiedzie się również Aydin BBSK w Pucharze Challenge. Galatasaray przegrał z Albą identycznie jak niespełna rok temu w półfinale Ligi Mistrzyń.

Alba zagra w następnej rundzie Pucharu CEV z innym rumuńskim zespołem Stiintą Bacau. Drugą parę utworzyły Yamamay e-work Busto Arsizio i Swietelsky Bekescsabai. Węgierki pokonały 3:2 oraz 3:0 Saint Raphael Volley i wyeliminowały drużynę Karoliny Goliat z rozgrywek. Była siatkarka Trefla Sopot nie zaprezentowała się pozytywnie w rewanżu. Atakowała ze skutecznością 21 procent (5/24) i zdobyła sześć punktów.

Ćwierćfinały Pucharu CEV kobiet:

CS Volei Alba Blaj - Galatasaray Stambuł 3:0 (25:20, 25:23, 25:16)

Złoty set: 15:5

Pierwszy mecz: 0:3. Awans: Alba

VK UP Ołomuniec - Stiinta Bacau 2:3 (25:21, 25:20, 20:25, 20:25, 16:18)

Pierwszy mecz: 2:3. Awans: Stiinta

Saint Raphael Volley - Swietelsky Bekescsabai 0:3 (23:25, 23:25, 16:25)

Pierwszy mecz: 2:3. Awans: Swietelsky

ASPTT Miluza - Yamamay e-work Busto Arsizio 2:3 (13:25, 14:25, 25:23, 25:20, 13:15)

Pierwszy mecz: 0:3. Awans: Yamamay e-work Busto Arsizio

Półfinały Pucharu CEV kobiet:

Stiinta Bacau - CS Volei Alba Blai
Swietelsky Bekescsabai - Yamamay e-work Busto Arsizio

***

Prowadzone przez Miguela Falascę siatkarki Saugelli Monza są w półfinale Pucharu Challenge. To efekt dwóch zwycięstw z Calcitem Kamnik. 18 punktów dla włoskiego zespołu zdobyła w wygranym 3:1 rewanżu Serena Ortolani, która sześciokrotnie zatrzymała Słowenki blokiem. Saugella dotychczas tylko zwycięża w tym sezonie w europejskich pucharach. Następny dwumecz zagra z Volero Le Cannet, które w jednym z setów zdemolowało 25:7 Hapoel Kefar Sawa.

Lepiej niż Calcitowi wiedzie się Słowenkom z GEN-I Volley Nova Gorica, które wyeliminowały szwajcarski Kanti Schaffhausen. Na drużynę z Novej Goricy czeka Aydin BBSK. Zespół z Turcji dotarł do półfinału Pucharu Challenge w swoim europejskim debiucie. W Grecji wygrał 3:2 z AO Thiras, a we własnej hali 3:0.