KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Zmiany w zasadach przyznawania licencji w PLS: listy czystości, zaświadczenia i punkty ujemne

Być może nowe zasady przyznawania licencji okażą się istotnym krokiem ku temu, by siatkarki i siatkarze przestali czekać miesiącami na swoje pensje. Zarząd PLS i komisja licencyjna przedstawili te propozycje.

Dominika Pawlik
Dominika Pawlik
siatkarze PGE Skry Bełchatów Newspix / Adam Starszyński / Na zdjęciu: siatkarze PGE Skry Bełchatów
Do tej pory wystarczyło oświadczenie klubu o tym, że nie posiada on zadłużeń. Nikt tego nie sprawdzał, bo nie było ku temu podstaw. Wiadomo jednak, że były sytuacje, kiedy zalegano z wypłatami, a mimo to licencje były wydawane bez większych problemów.

Teraz to ulegnie zmianie. - Dajemy klubom więcej czasu na złożenie wniosków licencyjnych (do 15 lipca, a nie jak dotychczas do 30 czerwca - przyp. red.), ale w zamian wymagać będziemy zaświadczeń z Urzędu Skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a nie jak dotychczas tylko oświadczeń. Bardzo poważnym wyzwaniem będzie tak zwany "list czystości", i to składany trzy razy w sezonie, a zawierający poświadczenia zawodniczek/zawodników, członków sztabu, że klub nie zalega z wypełnieniem zobowiązań - wyjaśnił Stanisław Łopaciński, przewodniczący Komisji Licencyjnej Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

Czytaj też: 
-> Oficjalnie: Dariusz Daszkiewicz poprowadzi GKS Katowice. Lawina zmian w składzie
-> Wielka awantura po meczu drużyny Wilfredo Leona. Posypały się kary

Oznacza to, że będzie podobnie, jak we włoskiej Serie A, gdzie tak właśnie walczy się z niewypłacalnymi zespołami. Dzięki temu komisja zyska dodatkowe narzędzia dyscyplinowania i będzie mogła przyznawać ujemne punkty. - Jako "kwotę bazową" przyjmujemy trzy, a w skrajnych przypadkach może sięgnąć nawet dziewięciu, ale ostateczna decyzja należeć będzie do Zarządu PZPS. Dla mnie jednak ta skala, jej rozpiętość jest wystarczającą - dodał Łopaciński.

- Zmiany proponowane w tym momencie to kilka rozwiązań doskonale znanych z innych dyscyplin czy lig. To pierwszy, bardzo ważny krok w kierunku bardzo dokładnej weryfikacji naszych klubów. Gdy zostawałem prezesem zarządu PLS deklarowałem, że będę chciał sprawić, by przepisy licencyjne i ich egzekwowanie były coraz lepsze - podkreślił Paweł Zagumny, prezes PLS.

Dokładna informacja na temat proponowanych zmian zostanie najpierw przedstawiona na Zarządzie PZPS.

ZOBACZ WIDEO Serie A: Dżeko dał ważne zwycięstwo Romie! [ZDJĘCIA ELEVEN SPORTS]

Blog Vitala Heynena - trener mistrzów świata pisze specjalnie dla Czytelników WP!

Czy zmiany proponowane przez Zarząd PLS i komisję licencyjną są dobre?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Siatkówkę na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×