Liga Narodów Kobiet: Chinki na trzecim miejscu. Turcja kończy rozczarowana

Reprezentacja Chin wygrała "mały finał" Ligi Narodów Kobiet 3:1 z Turcją. Powtórzyła w ten sposób wynik sprzed roku. Drużyna znad Bosforu zakończyła rozgrywki rozczarowana.

Reprezentacja Chin kobiet Materiały prasowe / FIVB / Reprezentacja Chin kobiet
Najlepsza drużyna fazy grupowej turnieju finałowego i najlepsza ekipa rundy zasadniczej musiały zadowolić się występem w pojedynku o brązowe medale. Obie reprezentacje próbowały odnieść 14. i zarazem ostatnie zwycięstwo w Lidze Narodów Kobiet. To zadanie wykonały gospodynie.

Reprezentacja Chin rozpoczęła mecz zwycięstwem 25:23 w pierwszym secie. Odrobiła w nim trzypunktową stratę do Turczynek. Stało się to od stanu 5:8 do 9:8. Później rozgrywka była wyrównana z dobrym zakończeniem dla gospodyń.

W drużynie z Chin rewelacyjnie prezentowała się Xiangyu Gong, która pomyliła się dopiero przy ósmym ataku. Miała już wtedy na koncie również cztery udane bloki. Ponadto gospodynie dbały o to, żeby mylić się rzadziej niż rywalki. W połowie drugiego seta miały dwa razy więcej punktów dzięki błędom Turczynek niż odwrotnie. Ta runda zakończyła się zwycięstwem Chinek 25:15. Były one blisko zwycięstwa w meczu.

Turcja nie pozwoliła rywalkom na zakończenie starcia w trzecim secie, który wygrała 25:20. Chiny prowadziły w nim 16:13, tyle że do końca partii zdobyły punkty cztery, a siatkarki znad Bosforu 11. Selekcjoner Giovanni Guidetti sprawdził do tego czasu formę wszystkich rezerwowych. Dłuższą szansę na pozostanie na boisku dostały Meryem Boz, Asli Kalac i Ezgi Dilik. Coraz skuteczniejsza była liderka zespołu Ebrar Karakurt.

Sytuacja w środkowej części czwartego seta była podobna do tej z trzeciego. Zakończenie było jednak całkiem inne. Chinki zamiast przewagę roztrwonić, to powiększyły, a zwycięstwo 25:21 pozwoliło im cieszyć się z wygranej 3:1 w całym meczu oraz brązowych medali.