Mistrzostwa świata kobiet U-20. Polska przegrała długą batalię z Chinami

Reprezentacja Polski przegrała 2:3 z Chinami swój drugi mecz w mistrzostwach świata U-20. Jej ogromnym problemem była niska skuteczność w ataku.

mecz Polska - Chiny na MŚ U-20 w Meksyku Materiały prasowe / FIVB / Na zdjęciu: mecz Polska - Chiny na MŚ U-20 w Meksyku
Pierwszym rywalem podopiecznych Waldemara Kawki w meksykańskim turnieju był Egipt. Ten mecz można było nazwać rozgrzewką. Im dłużej trwał, tym większa była dominacja polskich juniorek. Drużyna z Afryki nie przekroczyła w żadnym secie granicy 20 punktów, dostała lekcję siatkówki 3:0.

Poważny test czekał w sobotę. Pojedynek z Chinkami był, zgodnie z przewidywaniami, większym wyzwaniem. Polska wygrała pierwszego seta 25:23 dzięki sprytowi w decydujących akcjach. Remis był jeszcze przy stanie 23:23. Biało-Czerwone wyszły na prowadzenie w meczu, ale powody do radości skończyły się na ponad godzinę.

W drugim secie Azjatki przejęły inicjatywę i wygrały 25:17. Chiny przeważały w ataku, Junyi Mao oraz Yizhu Wang szybko przekroczyły granicę kilkunastu zdobytych punktów, a ostatecznie zdobyły ich ponad 20. Najczęściej atakujące Polki mozolnie powiększały swój dorobek. Julia Orzoł miała 34 procent skuteczności, Oliwia Bałuk 25 procent. Jeszcze gorzej prezentowały się w ofensywie Zuzanna Górecka (20 procent) i Klaudia Laskowska (16 procent). Chinki wypunktowały bezradne przy siatce Polki 25:12 w trzeciej rundzie. Drużyna Kawki poprawiła skuteczność dopiero w czwartej rundzie na tyle, żeby wygrać 27:25 po obronieniu dwóch piłek meczowych. Zdobytym w tym momencie punktem musiały się zadowolić.

W tie-breaku Chinki wygrały bowiem zdecydowanie 15:5.

W sobotę Polska spadła w tabeli grupy B z pierwszego na drugie miejsce. Przed Biało-Czerwonymi w niedzielę o godzinie 20 czasu polskiego mecz z Peru.

Polska - Chiny 2:3 (25:23, 17:25, 12:25, 27:25, 5:15)

Polska: Orzoł, Górecka, Laskowska, Zaborowska, Baluk, Centka, Jagła (libero) oraz Szlagowska, Damaske, Rybak, Szczotkiewicz