Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Zasady zmiany obywatelstwa sportowego. Wilfredo Leon spełnił szereg warunków, aby zagrać dla Polski

Światowa Federacja Siatkówki dopuszcza zmianę obywatelstwa sportowego przez zawodnika nawet w przypadku, kiedy ma on za sobą grę w reprezentacji seniorów. Aby wniosek został zaakceptowany, muszą zostać spełnione warunki określone w przepisach FIVB.
Jacek Pawłowski
Jacek Pawłowski
Wilfredo Leon PAP / Krzysztof Świderski / Na zdjęciu: Wilfredo Leon

Obecność naturalizowanych zawodników w drużynach narodowych to w siatkówce coraz powszechniejsza praktyka. Przed kilkoma tygodniami w kadrze Brazylii zadebiutował Joandry Leal. Kwestią czasu jest występ Wilfredo Leona w barwach reprezentacji Polski. Obaj gracze w przeszłości zdobywali medale dla Kuby. Przepisy FIVB dopuszczają jednak zmianę barw nawet w takim przypadku.

Wszelkie warunki, jakie zawodnik musi wypełnić, aby móc dokonać zmiany macierzystej federacji, określone są w artykule 5. "Przepisów Sportowych FIVB 2018".
Warto podkreślić, że siatkarz może podjąć taką decyzję tylko raz. Decyzję musi jeszcze zaakceptować Komitet Wykonawczy FIVB, który zajmuje się sprawą na wniosek Prezydenta FIVB. Światowe Władze nie mogą jednak podjąć jakichkolwiek działań w sprawie, jeżeli wcześniej zgody nie wyrazi federacja, w której barwach zawodnik poprzednio występował. 

Wilfredo Leon: Obiecuję, że zostawię całe swoje serce, grając dla Polski

Art. 5.2 wskazuje dokładnie, jakie warunki muszą być spełnione, aby do zmiany federacji macierzystej mogło dojść. Istotny jest fakt, że muszą one zostać spełnione łącznie. Odstąpienie od choćby jednego z nich, blokuje całą procedurę.

5.2.1 Zawodnik przed złożeniem wniosku, musi przebywać w nowym kraju przez okres minimum dwóch lat.

5.2.2 Gracz zobowiązany jest posiadać obywatelstwo kraju, w którego barwach chce występować.

5.2.3 Rodzima Federacja zawodnika musi wyrazić zgodę na dokonanie zmiany.

5.2.4 Nowa Federacja musi wyrazić zgodę na zmianę.

5.2.5 Musi zostać uiszczona obowiązkowa opłata administracyjna na rzecz FIVB, za zmianę Federacji (patrz art. 5.3 poniżej).

Tak wyglądała droga Wilfredo Leona do reprezentacji Polski (kalendarium)

W przypadku Wilfredo Leona większość warunków udało się spełnić dość sprawnie. W 2013 roku, dzięki staraniom swojego menedżera Andrzeja Grzyba, Kubańczyk otrzymał kartę stałego pobytu w Polsce. Dwa lata później, 14 lipca 2015 roku, z rąk Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Bronisława Komorowskiego, utalentowany siatkarz odebrał akt nadania obywatelstwa. To pozwoliło rozpocząć starania o zmianę federacji. Proces ten wydłużał się z racji opieszałości strony kubańskiej, która nie chciała wyrazić swojej oficjalnej zgody na zmianę "paszportu sportowego" Leona. Upragniony przez zawodnika dokument podpisany został po blisko dwóch latach oczekiwania. 23 lipca 2017 Komitet Wykonawczy FIVB wyraził zgodę na zmianę federacji przez Wilfredo Leona. Po okresie dwuletniej karencji siatkarz oficjalnie dołączył do grona reprezentantów Polski.

Warto przypomnieć, że w przypadku drużyn narodowych, FIVB zezwala na posiadanie w kadrze meczowej tylko dwóch zawodników, którzy pomyślnie przebrnęli przez proces zmiany obywatelstwa sportowego.

ZOBACZ WIDEO Wyczekiwany debiut Leona coraz bliżej! "Jeśli trener tak zdecyduje, to zastąpię Bartosza Kurka na ataku"

Jak oceniasz przepisy, określające warunki zmiany obywatelstwa sportowego?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Siatkówkę na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (0):
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×