Memoriał Wagnera. Coroczny prognostyk dyspozycji Polaków

Newspix / JAKUB PIASECKI / CYFRASPORT / Na zdjęciu: Reprezentacja Polski
Newspix / JAKUB PIASECKI / CYFRASPORT / Na zdjęciu: Reprezentacja Polski

Siatkarskie emocje ponownie zawitają do Tauron Areny Kraków wraz Memoriałem Huberta Jerzego Wagnera. Jeżeli historia lubi się powtarzać, wynik XVII edycji towarzyskiego turnieju może sporo powiedzieć o zbliżających się kwalifikacjach olimpijskich.

W tym artykule dowiesz się o:

Reprezentacja Brazylii, Serbii oraz Finlandii będzie ostatnim sprawdzianem Polaków przed gdańskim turniejem kwalifikacyjnym do IO 2020. Biało-Czerwoni zmierzą się ze wspomnianymi ekipami w ramach XVII Memoriału Huberta Jerzego Wagnera.

Idea turnieju towarzyskiego jak co roku jest szlachetna - ma za zadanie utrzymać pamięć o wielkiej postaci polskiej siatkówki, Hubercie Jerzym Wagnerze. Natomiast z praktycznego punktu widzenia przygotować Orły do najważniejszych zawodów sezonu.

Czy chodziło o mistrzostwa świata, Europy czy igrzyska, memoriał zawsze wpisywał się w cykl treningowy, a sparingi z takimi drużynami jak Brazylia, Rosja czy Francja, były dla wielu trenerów wyznacznikiem tego, na co stać reprezentację i na jakim etapie przygotowań jest.

ZOBACZ WIDEO Potencjał siatkarskiej kadry jest ogromny? "Mamy na każdej pozycji wielu doskonałych zawodników"

Stąd na przestrzeni 17 lat wyniki osiągane na obu siatkarskich imprezach, memoriale i następnie turnieju docelowym, znalazły pewną prawidłowość. Jej efektem okazało się żartobliwe powiedzenie - im gorzej na "Wagnerze", tym lepiej później.

Przykładów na poparcie twierdzenia jest parę, a jednym z nich są wydarzenia z 2011. Kadra prowadzona przez Andree Anastasi'ego źle zaprezentowała się w Katowicach, a  później zaskoczyła na mistrzostwach Europy zdobywając brąz. Podobnie było w 2014 roku, Polska ustąpiła miejsca w memoriale Rosji, a po głośnym pożegnaniu się z kadrą Bartosza Kurka i urazie Mariusza Wlazłego, mało kto wierzył w sukces i to tak spektakularny przed własną publicznością. Orły Stephane Antigi zdobyły mistrzostwo świata. Pierwsze od 1974 roku.

Następnie patrząc przez pryzmat kwalifikacji do ostatnich igrzysk olimpijskich w Rio w 2016 roku, wynik toruńskich zmagań ponownie był odwrotny do tego na kwalifikacjach. W 2015 Biało-Czerwoni pojechali na Puchar Świata jako memoriałowi zwycięzcy. Forma na obu turniejach była podobnie dobra, jednak awansu do Rio Polacy nie wywalczyli. Wymsknął im się z rąk w dramatyczny sposób na ostatniej prostej zawodów. Zresztą podobnie cel nie został osiągnięty na imprezie poprzedzającej Puchar Świata, mistrzostwach Europy 2015.

Rok później przyszła kolejna edycja Memoriału, a wraz z nią ostatnia szansa na awans olimpijski. Polacy w trzecim tygodniu maja zmierzyli się z Serbią, Bułgarią oraz Belgią. Zagrali i przegrali - zajęli ostatnie miejsce na podium, które teoretycznie nie wróżyło dobrze na chwilę przed wylotem do Tokio. Tam Polacy mieli po raz ostatni zawalczyć o olimpijski bilet do Ameryki Południowej.

- Mamy jeszcze tydzień. U nas wszystko jest przygotowywane pod Tokio. Trzeba zaufać naszym trenerom. Czas na podsumowanie memoriału jeszcze przyjdzie - mówił w Krakowie przed trzema laty Artur Szalpuk tuż po zakończeniu XIV edycji "Wagnera".
[list]Wtedy powiedzenie, że im gorzej na "Wagnerze" tym lepiej na docelowej imprezie, sprawdziło się. Polacy wrócili z Azji z kwalifikacją olimpijską, a o memoriałowej porażce szybko zapomniano.

Co prawda powiedzenie nie zawsze się sprawdzało, a doskonale pokazał to ubiegłoroczny sezon reprezentacyjny. Polacy wygrali memoriał, a później trochę niespodziewanie obronili we Włoszech tytuł mistrzowski. Tak samo w 2009 roku gdy stawali na najwyższym podium mistrzostw Europy. 
[/list]

    Jak będzie w tym roku okaże się już w najbliższych tygodniach. W czwartek 1 sierpnia Polacy zainaugurują XVII edycję rywalizacją z Serbami. Tydzień później w Gdańsku zagrają w kwalifikacjach olimpijskich do IO Tokio 2020. Biało-Czerwoni staną na przeciw Tunezji, Francji oraz Słowenii.
RokGospodarzPierwsze miejsceDrugie miejsceTrzecie miejsceMVP
2003 Olsztyn Holandia Polska Hiszpania -
2004 Olsztyn/Iława Rosja Polska Holandia Siergiej Tietiuchin
2005 Olsztyn/Iława Holandia Polska Chiny Marko Klok
2006 Olsztyn/Ostróda Polska Kuba Kanada Sebastian Świderski
2007 Olsztyn/Elbląg/Iława Niemcy Holandia Polska Jochen Schoeps
2008 Olsztyn Polska Estonia Czarnogóra Mariusz Wlazły
2009 Łódź Polska Włochy Serbia Bartosz Kurek
2010 Bydgoszcz Brazylia Bułgaria Polska Murilo Endres
2011 Katowice Włochy Rosja Czechy Cristian Savani
2012 Zielona Góra Polska Niemcy Argentyna Bartosz Kurek
2013 Płock Polska Rosja Holandia Nikołaj Pawłow
2014 Kraków Rosja Polska Bułgaria Dmitrij Muserski
2015 Toruń Polska Japonia Francja Michał Kubiak
2016 Kraków Bułgaria Serbia Polska Cwetan Sokołow
2017 Kraków Polska Francja Rosja Maksim Michajłow
2018 Kraków Polska Rosja Francja Artur Szalpuk

Czytaj także:

Kwalifikacje Tokio 2020. Vital Heynen znów zaskoczył. Reprezentacja Polski bez Bednorza i Kochanowskiego

Polska - Holandia. Eksperyment Vitala Heynena. Testował przyjmującego na ataku

Komentarze (0)