Puchar Świata siatkarzy. Polska - Argentyna: bez Leona ani rusz. Biało-Czerwoni wygrali po trudnym meczu

Trzecie zwycięstwo polskich siatkarzy w Pucharze Świata 2019. W sobotę po trudnym spotkaniu Biało-Czerwoni pokonali nieobliczalną Argentynę 3:1. Bohaterowie spotkania - Bartosz Kwolek i Wilfredo Leon.

Grzegorz Wojnarowski
siatkarze reprezentacji Polski Materiały prasowe / FIVB / Na zdjęciu: siatkarze reprezentacji Polski
Po przegranej 1:3 bitwie z Amerykanami, rywalami z siatkarskiej wagi ciężkiej, Biało-Czerwoni zmierzyli się z przeciwnikiem z niższej kategorii wagowej. Nie tak mocnym, jak drużyna USA, ale nieobliczalnym, szalonym w swojej grze i bez wątpienia groźnym.

Argentyńczycy przyjechali na Puchar Świata bez swoich najlepszych zawodników - przyjmującego Facundo Conte i rozgrywającego Luciano De Cecco. Trener Marcelo Mendez zabrał do Japonii młody skład, który w pierwszych spotkaniach turnieju spisywał się powyżej oczekiwań. Sprawił dużą niespodziankę pokonując 3:2 Amerykanów, pewnie ograł Tunezję 3:1, a z Włochami wygrywał już 2:0, by ostatecznie przegrać 2:3.

W meczu z Polakami nasi rywale od początku pokazywali dużą energię, ochotę do gry i jasno dawali do zrozumienia, że jeżeli choć trochę im odpuścić, będą niezwykle groźni. Biało-Czerwoni, którzy zaczęli spotkanie bez swojego asa atutowego Wilfredo Leona, nie odpuszczali, ale i tak musieli mocno pracować, zwłaszcza w pierwszym i ostatnim secie, by pokonać nieustępliwych rywali. A obecność Leona na boisku okazała warunkiem koniecznym do odniesienia zwycięstwa za trzy punkty.

W pierwszym secie Argentyńczycy na każdy nasz cios odpowiadali równie mocnym, jeśli nie mocniejszym. Nie działał bardzo ważny dla polskiej ekipy element - blok, ale mimo to dzięki skutecznej grze w ataku i kilku dobrym serwisom udało się wypracować trzypunktową przewagę (14:11).

Rywale szybko doprowadzili do remisu, a w końcówce zablokowali Artura Szalpuka i od stanu 24:23 to oni mieli piłki setowe. Cztery z nich Polacy obronili, ale przy piątej nie przyjęli serwisu Jana Martineza i przegrali 27:29.

Drugą partię od początku zaczął już Leon, który zastąpił na boisku nieskutecznego w ataku i przyjęciu Szalpuka. To jednak nie ataki naszego głównego bombardiera pozwoliły Polakom szybko zbudować wyraźną przewagę i utrzymać ją do końca seta.

Leon atakował niewiele, zdecydowanie mniej niż polscy środkowi czy niemal bezbłędny Bartosz Kwolek. W końcu zaczął też działać blok, którym mistrzowie świata zdobyli trzy z pierwszych dwunastu punktów i wyszli na prowadzenie 12:7. Później coraz częściej zmuszali przeciwników do błędów, sami poza polem serwisowym popełnili ich mało, a ich wygrana była równie pewna, jak kończący seta wynikiem 25:17 atak Kwolka.

W secie numer 3 Polacy również szybko oderwali się od swoich rywali. Od stanu 2:3 wygrali cztery kolejne akcje, chwilę później asa serwisowego dołożył Leon i na pierwszej przerwie technicznej było już 8:4 dla mistrzów świata.

Gra Biało-Czerwonych wyglądała dobrze, przewaga nie topniała, irytowała jedynie nieporadność w ataku Macieja Muzaja, który nie kończył nawet dobrze rozegranych piłek. Gdy został zablokowany w kontrze, cierpliwość trenera Vitala Heynena się wyczerpała i na placu gry zameldował się Bartosz Kurek.

W drugiej części trzeciej partii Polacy spokojnie utrzymywali wysokie prowadzenie. Wiele dobrego działo się wokół Jakuba Kochanowskiego, który dostawał od Fabiana Drzyzgi wiele piłek i zdecydowaną większość z nich kończył, a do tego dołożył też kilka punktowych bloków. Po pierwszym skutecznym ataku Kurka mistrzowie świata wygrali 25:18 i w całym meczu objęli prowadzenie 2:1

Czwartą odsłonę Biało-Czerwoni zaczęli podobnie jak dwie poprzednie, od szybkiego prowadzenia 6:3 i 8:5, ale potem zaczęli mieć problemy. Agustin Loser dwa razy zatrzymał Kochanowskiego na środku, potem zagrał asa serwisowego i zrobiło się 12:11 dla Argentyny.

Drużyna trenera Mendeza od tego momentu złapała wiatr w żagle. Jej zawodnicy nabrali pewności w ataku i nie bali się ryzyka w zagrywce. Imponował zwłaszcza 20-letni Luciano Palonsky, świetnie spisujący się w ataku. Gra Polaków w tym fragmencie opierała się przede wszystkim na Leonie, a ten na szczęście się nie mylił.

Walka punkt za punkt trwała już do samego końca. Na szczęście tym razem, w przeciwieństwie do pierwszej partii, Polacy nie dali się ograć argentyńskim młokosom. Przy wyniku 23:24 setbola dla rywali potężnym zbiciem obronił Kurek, a w kolejnej wymianie zapracowały blok, obrona i oczywiście Leon w kontrataku. Następna akcja, tym razem meczbol dla naszej drużyny, wyglądała niemal identycznie. Leon znów był skuteczny, Polacy wygrali 26:24 i cały mecz 3:1. Mendez poprosił jeszcze o challenge by sprawdzić, czy Kwolek rzeczywiście w obronie podłożył rękę pod piłkę, ale nic mu to nie dało.

Czwarty mecz i trzecie zwycięstwo reprezentacji Polski w Pucharze Świata 2019. Cenne, bo choć wywalczone z trudem, to wciąż za trzy punkty. Kolejne spotkanie nasi siatkarze rozegrają z Włochami  - początek meczu w niedzielę o 5:30.