Kwalifikacje olimpijskie Tokio 2020. Wygrany sparing Polek. Grupowy rywal z Apeldoorn rozbity

Reprezentacja Polski siatkarek doskonale spisała się w pierwszym meczu sparingowym rozegranym w Spale. Biało-Czerwone pokonały grupowe rywalki z turnieju kwalifikacjnego do igrzysk olimpijskich, Azerbejdżan, nie tracąc seta.

Jacek Pawłowski
radość siatkarek reprezentacji Polski WP SportoweFakty / Justyna Serafin / Na zdjęciu: radość siatkarek reprezentacji Polski
W konfrontacji z Azerkami trener Jacek Nawrocki skorzystał z zawodniczek dostępnych na zgrupowaniu. Dla szkoleniowca oznaczało to spory komfort, bowiem nadal nie dokonał wyboru czternastki, która będzie mogła powalczyć w Apeldoorn o olimpijską kwalifikację.

Pierwsze dwa sety to wyrównana walka z obu stron, jednak tylko do połowy partii. Druga część obu setów zdecydowanie należała do Biało-Czerwonych. Rywalki nie potrafiły bowiem poradzić sobie z blokiem duetu Malwina Smarzek-Godek - Agnieszka Kąkolewska i rozegraniem Joanny Wołosz. Podobnie zresztą wyglądała trzecia odsłona, również zakończona po myśli Biało-Czerwonych.

W czwartej partii na boisku pojawiły się rezerwowe. W kwadracie pozostała tylko Natalia Mędrzyk. Azerki prowadziły najpierw 6:4, a później 18:12. Zagrywki Anny Stencel pozwoliły jednak siatkarkom Jacka Nawrockiego zmniejszyć straty do jednego punktu. W końcówce, górą były nasze siatkarki. Podobnie w ostatniej partii, w której serwis Weroniki Centki i skuteczna gra blokiem pozwoliły wypracować Polkom bezpieczną przewagę (13:5). Biało-Czerwone utrzymały dystans, a mecz zakończyły atakiem z lewego skrzydła Martyna Łukasik.

Polska - Azerbejdżan 5:0 (25:19, 25:22, 25:18, 26:24, 25:17)

Polska: Wołosz, Smarzek-Godek, Wójcik, Kąkolewska, Stysiak, Alagierska, Stenzel (libero) oraz Twardowska, Górecka, Kowalewska, Łukasik, Centka, Fedusio, Jagła (libero), Stencel.

W kilka miesięcy z obiecującej juniorki stała się filarem kadry. "Trzeba w każdej sytuacji pozostać człowiekiem"

Czy to dobry pomysł, aby rozgrywać sparing z grupowym rywalem, na kilka dni przed startem turnieju w Apeldoorn?