Liga Mistrzów: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle odpadła. Kuzbass Kemerowo miał więcej armat

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle przegrała 1:3 z Kuzbassem Kemerowo i pomimo zaliczki z Rosji, została wyeliminowana z Ligi Mistrzów.

siatkarze Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle - Paweł Zatorski (z lewej) i Kamil Semeniuk (z prawej) Newspix / Paweł Rusek / Na zdjęciu: siatkarze Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle - Paweł Zatorski (z lewej) i Kamil Semeniuk (z prawej)
Drużyna Nikoli Grbicia była lepsza w dalekim Kemerowie. W długim, nieoczywistym i dramatycznym meczu pokonała 3:2 Kuzbassa. To nie gwarantowało kędzierzynianom awansu, ale stawiało ich w uprzywilejowanej sytuacji przed rewanżem. Atut własnej hali i przewaga mentalna były teoretycznie po ich stronie.

Rewanż rozpoczął się dobrze. W pierwszym secie najważniejszym fragmentem była szarża kędzierzynian od stanu 12:15 do 20:16. Arpad Baroti oraz Kamil Semeniuk wykazali się potężnymi atakami i zagrywkami. Najlepsi punktujący ZAKSY w Kemerowie ponownie zrobili krzywdę Kuzbassowi. Nikola Grbić w odpowiednim momencie zawołał podopiecznych na przerwę i w ciągu 30 sekund przywrócił ich na odpowiedni tor. Tego samego nie potrafił zrobić Gheorghe Cretu i ZAKSA zwyciężyła 25:21. Jak się okazało, był to miły złego początek.

W drugim secie Grbić ponownie żądał przerwy przy trzypunktowym prowadzeniu Kuzbassa. Zrobiło się nerwowo przy stanie 8:11, a na domiar złego przyjezdni jeszcze powiększyli zaliczkę. ZAKSA co prawda odwróciła wynik na 19:18 i wydawało się, że powtórzy scenariusz z poprzedniej partii, ale tym razem końcówka należała do mistrza Rosji. Praktycznie każda piłka trafiała do Wiktora Połetajewa, który na prawym skrzydle nie miał litości dla kędzierzynian. To atakujący zdobył punkt na 25:23. Z perspektywy czasu był to najważniejszy fragment rewanżu.

W trzecim secie po stronie ZAKSY pojawił się Simone Parodi zamiast Kamila Semeniuka, ale to nie rozwiązało problemów. Drużyna z Kędzierzyna-Koźla miała trudności w ataku, była mniej wyrazista oraz konkretna w ofensywie. Sporo piłek było podbijanych, a akurat Kuzbass wyregulował celowniki i bombardował zarówno atakami, jak i serwisami. Nieoceniony Połetajew nie miał równego sobie zawodnika na boisku, a jego drużyna wygrała 25:18.

Sytuacja przed czwartym setem zrobiła się skomplikowana, ponieważ porażka eliminowała ZAKSĘ z europejskiego pucharu. Kuzbass potwierdził w nim wyższość, wszedł na wysokie obroty, które dla podopiecznych Grbicia okazały się już w tym meczu nieosiągalne. Najlepszym zawodnikiem został wybrany Połetajew i co do słuszności nagrodzenia autora 24 punktów nie było wątpliwości.

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - Kuzbass Kemerowo 1:3 (25:21, 23:25, 18:25, 20:25)

Pierwszy mecz: 3:2. Awans: Kuzbass

ZAKSA: Toniutti, Śliwka, Semeniuk, Wiśniewski, Smith, Baroti, Zatorski (libero) oraz Stępień, Łukasik, Parodi, Grygiel

Kuzbass: Kobzar, Karpuchow, Siwożelez, Szczerbakow, Paszycki, Połetajew, Kerminen (libero), Podleśnik (libero) oraz Pakszin

Czy Kuzbass Kemerowo awansuje do finału Ligi Mistrzów?