KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Siatkówka. PlusLiga bez GKS-u Katowice? "Będziemy o to wnioskować"

Atmosfera wokół katowickiej ekipy wciąż jest bardzo napięta. Menedżer zawodników, których kontrakty zostały rozwiązane, zapowiada, że nie zamierza odpuszczać. W efekcie do władz polskiej i europejskiej siatkówki wpłyną pisma o ukaranie klubu.

Marek Bobakowski
Marek Bobakowski
Dustin Watten WP SportoweFakty / Monika Pliś / Na zdjęciu: Dustin Watten
- Będziemy wnioskować zarówno w Polskiej Lidze Siatkówki, jak i Europejskiej Konfederacji Siatkówki o odebranie GKS-owi Katowice licencji na grę w PlusLidze i europejskich pucharach. Poza tym będziemy wnioskować o zablokowanie transferów międzynarodowych do czasu rozwiązania tego postępowania - zapowiedział w rozmowie z WP SportoweFakty Jakub Michalak, agent m.in. Dustina Wattena czy Adriana Buchowskiego.

To dość ostra reakcja na ostatnie decyzje klubu o zerwaniu kontraktów m.in. właśnie z Wattenem i Buchowskim. Wiemy też, że z pracy został zwolniony trener Dariusz Daszkiewicz. Szkoleniowiec opowiedział nam o szantażu, zastraszaniu i braku jakiejkolwiek rozmowy z władzami katowickiego zespołu (TUTAJ cała rozmowa >>).

- Mogę powiedzieć, że z taką sytuacją spotykam się pierwszy raz w mojej karierze menedżerskiej - stwierdził Michalak. - Bywały różne sytuacje głównie w momentach trudnych, gdzie kluby bankrutowały, jednak zawsze czynnik ludzki decydował o tym, czy w danej sytuacji obie strony znajdowały rozwiązanie. W chwili obecnej mamy do czynienia z wieloma takimi sytuacjami i często pomagamy klubom "odsprzedając" drogich zawodników do lig i klubów z większymi budżetami, z zyskiem dla klubu macierzystego. Do tego trzeba dialogu i wiedzy w zakresie negocjacji.

ZOBACZ WIDEO: Koronawirus. Mistrz olimpijski jest strażakiem. Zbigniew Bródka opowiedział o pracy w czasach zarazy

Na pytanie, czy menedżer próbował skontaktować się z prezesem klubu, Markiem Szczerbowskim, odpowiedział: - Prezes zaprosił nas na spotkanie 30 marca. W tym dniu przywitał się ze mną, jednak w spotkaniu nie uczestniczył. Sytuację oraz propozycje przedstawił mi dyrektor klubu, Łukasz Czopik. W ostatnich pięciu tygodniach wysłałem do zarządu klubu pięć maili z propozycjami. Każdorazowo dyrektor przedstawiał bardzo ostro swoją pozycję: albo podpis pod naszym aneksem, albo wypowiedzenie i wypłata do 12 marca. Ani jedna z naszych propozycji nie znalazła uznania w oczach Zarządu, a zakończenie już wszyscy znamy.

Michalak próbował również skontaktować się z większościowym właścicielem klubu - czyli miastem Katowice. - Nigdy nie otrzymałem odpowiedzi - dodał.

Przypomnijmy, że wiceprezydent Katowic - Waldemar Bojarun - w rozmowie z naszym serwisem powiedział m.in.: "prezes Szczerbowski odpowiada za zarządzanie klubem i jeśli ktokolwiek czuje się rozczarowany warunkami - może dochodzić swoich racji z klubem" (TUTAJ przeczytasz cały wywiad >>).

Bojarun dodał też, że jak ktoś czuje się pokrzywdzony, to niech idzie do sądu. I właśnie tą drogą zamierzają iść siatkarze. - Jeśli klub nie ureguluje należnych i zgodnych z kontraktem kwot, będziemy ich dochodzić na drodze prawnej przez Sąd Polubowny przy PLS lub przez FIVB, a w następnej kolejności w Sądzie Powszechnym - powiedział Michalak.

Dodał też, że to bardzo ważna sprawa dla całej polskiej siatkówki. - Opinia w temacie zerwania tych kontraktów będzie kluczowa dla całej polskiej siatkówki i może umożliwić zrywanie każdej umowy przez każdą ze stron (również zawodnika) w każdym czasie - stwierdził.

Impas trwa. Klub zerwał kontrakty, zawodnicy uważają, że zrobił to niezgodnie z prawem. I czekają na pieniądze. - Dustin ostatnie wynagrodzenie otrzymał za miesiąc luty, a kolejne dwie faktury dyrektor klubu określił jako "nieuzasadnione" - zdradził nam jego agent.

Kontrakt libero z USA został rozwiązany na podstawie "braku zapotrzebowania na jego usługi". Michalak: - GKS Katowice kilka dni po takim uzasadnieniu zerwania umowy z Dustinem Wattenem skontaktował się z innym libero. Zdaje się więc, że jednak zapotrzebowanie na tego typu usługi nadal istniało.

Skąd menedżer wie, że katowicki klubu szuka zastępcy Wattena? - Tego libero, z którym się skontaktowano, również reprezentuję - odpowiedział.

Przypomnijmy, że sezon 2019/20 PlusLigi został przedwcześnie zakończony z powodu epidemii koronawirusa. Siatkarze GKS-u Katowice zajęli szóste miejsce w lidze, która liczy 14 zespołów.


Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Czy GKS Katowice powinien stracić licencję na grę w PlusLidze?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Siatkówkę na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (8)
 • Bartex Zgłoś komentarz
  Każda wymówka jest dobra, tu ewidentnie zagrała kasa której za dużo w klubie nie ma Fakt można to było inaczej rozwiązać, a tak po za raz kolejny w krótkim okresie idzie zła opinia
  Czytaj całość
  o naszych klubach za granice
  • Bartex Zgłoś komentarz
   Każda wymówka jest dobra, tu ewidentnie zagrała kasa której za dużo w klubie nie ma Fakt można to było inaczej rozwiązać, a tak po za raz kolejny w krótkim okresie idzie zła opinia
   Czytaj całość
   o naszych klubach za granice
   • Nyctereutes Zgłoś komentarz
    A ten Wattenem czy to na pewno markowy gracz? Nie mówiąc o Adrianie Buchowskim. koniec końcem klub zniknie z siatkarskiej mapy Polski i to będzie finał. Zawodnicy w/w reprezentuje ten sam
    Czytaj całość
    menago i on jest zainteresowany forsą bo ma od tego% ot i cała prawda.
    • Zigzag Zgłoś komentarz
     Prezes zmienił zasady siatkówki i zrezygnował z pozycji libero. Polska w pigułce
     • Wiesia K. Zgłoś komentarz
      Po prostu w Katowicach już nie chcą siatkówki i tyle .
      • zbych22 Zgłoś komentarz
       Jest to ewidentne działanie na szkodę spółki i prezes powinien odpowiadać karnie za swoje manewry.
       • GallAntonin Zgłoś komentarz
        Tak postępują i od 30 lat w wielu firmach. To nazywa się restrukturyzacją. Wynajmują faceta nie mającego żadnego kręgosłupa moralnego i skrupułów i ten zwalnia na oślep wysuwając
        Czytaj całość
        bzdurne uzasadnienia decyzji. Poznałem takiego i odczułem jego decyzję w dawniej nazywającej się firmie OK.
        • 19-21 Zgłoś komentarz
         Wygląda to tak jakby GKS i cały ten śmieszny prezes robił łaskę, że utrzymuje sekcję siatkarską. W obecnych czasach kluby potrzebują silnych prezesów w postaci właścicieli firm,
         Czytaj całość
         osób, które będą wkładały w to swoje pieniądze i będą oczekiwały wyników, a nie klubu będącego jedną z sekcji sponsorowanego jedynie przez miasto klubu. Nadchodzące czasy powinny odcinać finansowanie sportu zawodowego przez samorządy bądź ograniczać je do minimum i przeznaczać środki jedynie na szkolenie młodzieży. Czy naprawdę potrzeba w Polsce klubów, które całą swoją egzystencję opierają na miastach? Sport nie jest potrzebą egzystencjalną i miasto powinno mieć lepsze pomysły na spożytkowanie budżetu. Uświadommy sobie, że nie jesteśmy Włochami z rozwiniętym sektorem usług, bogatymi firmami z północy, regionu, który dawno nie widział biedy; w Polsce wciąż panuje zasada: "zastaw się, a postaw się". Co do spółek skarbu państwa, jeśli jest to dla nich opłacalne to nie widzę przeszkód w sponsoringu, zresztą duża część naszych topowych klubów w PlusLidze jest przez nie sponsorowana. W tym momencie albo sekcja siatkarska wyjdzie ze struktur GKS i ktoś będzie w stanie ją zasponsorować, albo powinna zostać spuszczona z PlusLigi i powinny awansować 2 zespoły z 1 ligi, bez cackania się.
         Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
         ×
         Sport na ×