Liga Mistrzyń: start z animuszem. Grupa Azoty Chemik Police nie dał szans rywalkom

Grupa Azoty Chemik Police powrócił do Ligi Mistrzyń w dobrym stylu. Pierwsza wygrana 3:0 z VK UP Ołomuniec pozwala z optymizmem podejść do meczów z silniejszymi przeciwnikami.

Agnieszka Kąkolewska (z lewej) i Jovana Brakocević-Canzian (z prawej) Materiały prasowe / CEV / Na zdjęciu: Agnieszka Kąkolewska (z lewej) i Jovana Brakocević-Canzian (z prawej)
Chemik w przeszłości już rywalizował z zespołem z Czech. Był nim VK Agel Prościejów, z którym trzy razy wygrał i poniósł jedną porażkę. Punkty zdobyte we wspomnianych meczach pomogły policzankom wywalczyć awans w fazie grupowej Ligi Mistrzyń w 2014 i w 2015 roku. Również w tym sezonie zwycięstwa z VK UP Ołomuniec wydają się niezbędne, żeby nawiązać rywalizację z faworyzowanymi w grupie Igorem Gorgonzola Novara i Dynamem Kazań.

Drużyna z Polic powróciła tym meczem do Ligi Mistrzyń po ponad roku nieobecności. Było to coś wyczekiwanego, ale wydarzenia ostatnich tygodni powodowały niepewność, może nawet obawę. Chemik zaliczył najgorszy start w Tauron Lidze od czasu swojego awansu do elity, a odbudowanie formy utrudniły dwie kwarantanny. Na domiar złego, jego najlepsza siatkarka w poprzednim sezonie Wilma Salas doznała kontuzji i nawet w meczach w Polsce było widać, jak poważne to osłabienie. Chemik od wiosny do wtorku nie ograł żadnego uczestnika europejskich pucharów.

Policzanki wyszły na boisko zmobilizowane i choć na początku pierwszego seta uciec im starał się zespół z Ołomuńca, to szybko udaremniły tę próbę. Uruchomił się blok Chemika, który w połączeniu z atakami Jovany Brakocević-Canzian pozwolił wypracować przewagę 13:10 od stanu 9:9. Przed końcem seta, zakończonego wynikiem 25:18, wszystkie siatkarki mistrza Polski zapunktowały minimum raz blokiem. To był wiodący element w ich grze. Były w nim lepsze 7:1.

W drugim secie podobna historia. Początek dla zespołu z Czech, ale szybko dało o sobie znać zdenerwowanie w jego szeregach, a także przewaga umiejętności Chemika. W podobnym momencie seta drużyna Ferhata Akbasa odskoczyła i również podsumowała rundę podobnym wynikiem 25:19. Wszystko układało się po myśli zespołu z Polic, któremu pozostało tylko utrzymać koncentrację przez jeszcze około pół godziny.

Jak się okazało, w Chemiku wszystko od początku do końca meczu funkcjonowało jak w zegarku, a kluczową zawodniczką trzeciego seta była Natalia Mędrzyk. Do kilku skutecznych ataków dołożyła serię zabójczych zagrywek. Zabójczych dla zespołu z Ołomuńca, który na pożegnanie został pokonany 25:18. Po nieco ponad godzinie Chemik miał pierwszy komplet punktów na koncie.

Chemika poprowadził w tym meczu Przemysław Kawka, który zastąpił zakażonego koronawirusem Ferhata Akbasa. Nie był to pierwszy przypadek w historii klubu, kiedy asystent debiutował w roli pierwszego szkoleniowca w meczu Ligi Mistrzyń. Akbasowi pozostało pilnować sytuacji przed telewizorem, ale biorąc pod uwagę przebieg rywalizacji, nie musiał się stresować.

1. kolejka fazy grupowej:

VK UP Ołomuniec - Grupa Azoty Chemik Police 0:3 (18:25, 19:25, 18:25)

VK UP: Valkova, Nova, Stumpelova, Pilepić, Schlegel Mosegui, Bjarregard-Madsen, Zilberman (libero) oraz Kulova

Chemik: Kowalewska, Mędrzyk, Łukasik, Kąkolewska, Wasilewska, Brakocević-Canzian, Maj-Erwardt (libero) oraz Połeć

***

W środę Chemik zmierzy się z Dynamem Kazań. Rosyjska drużyna nie prezentowała się dobrze w pierwszym meczu i przegrała 0:3 z gospodyniami turnieju Igorem Gorgonzolą Novara. Malwina Smarzek-Godek była w podstawowym składzie lepszego zespołu. Reprezentantka Polski zdobyła dziewięć punktów, z których osiem atakiem przy 27 procentach skuteczności, a także jeden blokiem. Efektywniejsze w ofensywie były Britt Herbots oraz Caterina Bosetti.

Igor Gorgonzola Novara - Dynamo Kazań 3:0 (25:19, 25:22, 25:13)

Novara: Washington, Hancock, Bosetti, Bonifacio, Smarzek-Godek, Herbots, Sansonna (libero) oraz Populini, Battistoni, Daalderop

Dynamo: Konowałowa, Starcewa, Bricio Ramos, Korolewa, Fabris, Fedorowcewa, Podkopajewa (libero) oraz Birjukowa, Marjuchnicz, Kotikowa, Popowa