Tauron Liga. Derby Łodzi dla ŁKS-u Commercecon. Kontuzja Julii Nowickiej

Udany rewanż Łódzkich Wiewiór na rywalkach z miasta. W 18. kolejce Tauron Ligi ŁKS Commercecon pokonał w derbach Łodzi Grot Budowlanych 3:1.

Krzysztof Sędzicki
atakuje Klaudia Alagierska PAP / Grzegorz Michałowski / Na zdjęciu: atakuje Klaudia Alagierska
Od kilku lat siatkarskie derby Łodzi to mecze nie tylko o prymat w mieście, ale również spotkanie drużyn kandydujących do medalu. Nie inaczej było w tym przypadku. Oba zespoły po 17 kolejkach uzbierały 35 punktów. Grot Budowlane jednak mają na koncie o dwie wygrane mecze więcej od ełkaesianek, dzięki czemu były nad nimi w tabeli.

- W lidze jest bardzo mocna czwórka. Te punkty, które mamy teraz do złapania, są bardzo ważne, bo rozstrzygają się właśnie między ekipami z czołówki. A my dodatkowo chcemy odbić sobie porażkę w pierwszej rundzie, bo nie byłyśmy wtedy w pełni sił. Teraz wymówek już nie będzie - zapowiadała Klaudia Alagierska, środkowa ŁKS-u Commercecon.

Z kolegi gospodynie sobotnich derbów podążają za tym, o czym mówił Marcin Chudzik. Prezes Grot Budowlanych przed kamerami Telewizji TOYA przyznał, że "nie ma nic przeciwko, by w starciach z BKS-em Bostik Bielsko-Biała, Developresem SkyRes Rzeszów i ŁKS-em Commercecon drużyna wygrała trzy razy po 3:2". Na razie 2/3 planu udało się zrealizować.

Na pierwszego seta jednak niebiesko-biało-czerwone, delikatnie mówiąc, nie dojechały. Po trzydziestu pierwszych piłkach przegrywały już 12:18. Nie potrafiły nawiązać walki przede wszystkim na środku, gdzie w bloku i ataku królowała Klaudia Alagierska. Łódzkie Wiewióry były też zdecydowanie bardziej różnorodne na skrzydłach. Aleksandra Wójcik, Katarina Lazović i Katarzyna Zaroślińska-Król nie mogły narzekać na brak pracy ani też na skuteczność. Premierowa odsłona padła łupem gości 25:17.

W drugiej ekipa trenera Błażeja Krzyształowicza nieco się przebudziła, choć pod siatką dalej nie miała przewagi. Jednak do ciągle obciążonej Veroniki Jones-Perry dołączyła przede wszystkim Monika Fedusio. Przede wszystkim Grot Budowlane nie pozwoliły uzyskać rywalkom większej przewagi, a same w końcówce były skuteczniejsze. Gdy Zuzanna Górecka zatrzymała blokiem Aleksandrę Wójcik, na tablicy widniał rezultat 25:23 dla gospodyń i 1:1 w setach.

Wydarzeniem trzeciej części gry była niestety kontuzja rozgrywającej Grot Budowlanych Julii Nowickiej. Z daleka wyglądało to jak naciągnięcie pachwiny lub mięśnia w lewej nodze. 22-latka ze złością i grymasem bólu jednocześnie musiała opuścić boisko. Na głęboką wodę rzucona została więc Oliwia Poreda, 17-latka pozyskana z SMS-u PZPS Szczyrk. Końcówka tego seta należała jednak do ŁKS-u Commercecon, bo znów u biało-czerwono-białych zaczął działać blok. Po triumfie do 22 Łódzkie Wiewióry objęły prowadzenie.

Set czwarty to już popis ełkaesianek, które cały czas trzymały skuteczność i różnorodność w ofensywie. Plan Grot Budowlanych z Veronicą Jones-Perry legł w gruzach i w połowie partii Amerykanka opuściła boisko na rzecz Pauliny Damaske. Trener Krzyształowicz stopniowo wprowadzał z ławki rezerwowe, ale obrazu meczu nie odmienił. ŁKS Commercecon wygrał 25:19 i w całym meczu 3:1. Łódzkim Wiewiórom udał się więc rewanż za porażkę z pierwszej rundy.

Grot Budowlani Łódź - ŁKS Commercecon Łódź 1:3 (17:25, 25:23, 22:25, 19:25)

Grot Budowlani: Nowicka, Górecka, Lisiak, Jones-Perry, Fedusio, Centka, Stenzel (libero) oraz Kędziora, Poreda, Damaske, Lewandowska.

ŁKS Commercecon: Bongaerts, Lazović, Alagierska, Zaroślińska-Król, Wójcik, Ninković, Saad (libero).

MVP: Magdalena Saad (ŁKS Commercecon)