Kwal. do MŚ 2010: Hiszpania i Serbia pewne wyjazdu na mundial - po drugich spotkaniach w strefie europejskiej

Hiszpanie i Serbowie zapewnili sobie awans do przyszłorocznych mistrzostw świata już po dwóch seriach spotkań. Przepustki na mundial nadal czekają na ekipy w Warnie, gdzie dopiero w ostatnim dniu poznamy finalistów mistrzostw świata.

W tym artykule dowiesz się o:

Turnieju w Warnie: Bułgaria z drugim zwycięstwem, Oranje wciąż w grze

Swoje drugie zwycięstwo przed własną publicznością odnieśli Bułgarzy. Mecz z Czechami był dla nich jeszcze łatwiejszy niż pojedynek z Portugalią. Nasi południowi sąsiedzi sami pomogli rywalom, popełniając aż dwadzieścia sześć błędów, a otrzymali zaledwie dziewięć "oczek". W drugim starciu zmierzyły się ze sobą ekipy walczące o pozostanie w walce o wyjazd na przyszłoroczne mistrzostwa. Holendrzy nie pozostawili złudzeń siatkarzom z półwyspu Iberyjskiego, wygrywając w trzech partiach.

W ostatnim dniu zmagań trzy ekipy będą jeszcze walczyły o bilety na mundial. Mimo kompletu punktów nawet Bułgarzy nie mają zapewnionej gry we włoskim turnieju. Gospodarze zagrają z Holendrami, a walczący o honor Portugalczycy z Czechami.

Wyniki turnieju w Warnie:

Bułgaria - Czechy 3:0 (25:15, 25:22, 25:14)

Holandia - Portugalia 3:0 (25:21, 25:23, 26:24)

Turniej w Kragujevac: Bilety rozdane

Więcej emocji niż w Bułgarii było w Serbii. W Kragujevac układ spotkań pozwalał myśleć o ostatecznych rozstrzygnięciach już w sobotę. Na początek Hiszpanie zagrali z Rumunami. Mało brakowało, a Mistrzowie Europy mogliby zaznać goryczy porażki, gdy przegrywali już 1:2 w setach, a końcówka czwartej partii była grana na przewagi. Ostatecznie bardziej doświadczeni siatkarze z półwyspu Iberyjskiego przechylili szalę zwycięstwa na swoją korzyść i po pięciu setach mogli cieszyć się z wywalczonego awansu na włoską imprezę.

Na zakończenie dnia kibice liczyli, że sukces Hiszpanów powtórzą również gospodarze, którym do awansu wystarczyła wygrana ze słabą Estonią. Mecz trwał tylko trzy sety, a skoncentrowani Serbowie nie dali sobie wydrzeć z rąk pewnego awansu. W niedzielę zespoły będą rywalizować już tylko o prestiż. Najpierw o trzecie miejsce zmierzą się zespoły, które jeszcze nie wygrały, a cały turniej zakończy pojedynek drużyn, które zobaczyły w 2010 roku na włoskich parkietach.