Mistrzostwa Europy siatkarzy. Pierwsze drużyny z kompletem punktów

Rozpoczęła się impreza stanowiąca deser w sezonie reprezentacyjnym. W pierwszym dniu mistrzostw Europy siatkarzy zwycięstwa 3:1 odniosły Łotwa i Finlandia.

reprezentacja Finlandii mężczyzn PAP/EPA / KIMMO BRANDT / Na zdjęciu: reprezentacja Finlandii mężczyzn
Reprezentacje Estonii i Łotwy są głównymi kandydatami do pożegnania się z mistrzostwami Europy po meczach w grupie D. Dlatego wygrana w bezpośrednim, sąsiedzkim pojedynku wydawała się niezbędna, żeby namieszać w kolejnych dniach rywalizacji. Łotysze podeszli do zadania poważnie i osiągali przewagę w kluczowych fragmentach pierwszego i drugiego seta.

Sytuacja Estonii stała się skomplikowana, było coraz mniej czasu na reakcję na niepowodzenia. Przebudzenie nastąpiło w trzecim secie, w którym od początku nadawała ton wydarzeniom i wygrała wysoko 25:16. Jak się okazało, było to ostatnie słowo słabszego zespołu. Łotwa zamknęła mecz zwycięstwem 25:21 w czwartej partii.

Ze swoim przeciwnikiem rozprawiła się reprezentacja Finlandii. To bardziej doświadczona drużyna niż Macedonia, z siatkarzami ogranymi w silniejszych ligach, co znalazło potwierdzenie na boisku. Drużyna z północy kontynentu kontrolowała wydarzenia w pierwszym oraz w drugim secie i mimo potknięcia w trzeciej partii, odniosła zwycięstwo 3:1.