ME siatkarzy. Serbowie jak Polacy. Z Portugalią sobie poradzili, ale nie bez straty seta

Pewni awansu z grupy Serbowie ograli w poniedziałek Portugalczyków, lecz nie udała im się sztuka ogarnia rywala do zera. Podobnie jak Polacy dzień wcześniej z Grekami, kropkę nad "i" postawili dopiero w czwartym secie.

Monika Skrzyniarz
reprezentanci Serbii Materiały prasowe / CEV / Na zdjęciu: reprezentanci Serbii
Zdecydowanym faworytem starcia była Serbia, jednak nie było to widoczne od pierwszych piłek spotkania. Trener Slobodan Kovac dał odpocząć gwiazdom reprezentacji, Marko Podrascaninowi, Urosowi Kovaceviczowi czy Aleksandarowi Atanasijeviciowi, a ich zastępcy na pozycjach prowadzenie wywalczyli dopiero przy odrzucającej zagrywce Drazena Luburić i dobrych reakcjach Pavle Pericia (14:10).

Czteropunktowa różnica wystarczyła aby całkowicie wybić Portugalczyków z uderzenia. Choć Lourenco Martins i Hugo Gaspar jeszcze próbowali podgonić wynik, udało im się zdobyć raptem pięć punktów do kończącego partię gwizdka. Premierową odsłonę zakończył Srećko Lisinac asem serwisowym (25:15).

W drugiej partii Serbowie od razu zdominowali przeciwników i ponownie pierwsze prowadzenie osiągnęli przy serwisie Luburicia (5:2). Zarówno jedni jak i drudzy zniwelowali błędy własne (14 w pierwszej partii, do 10 w drugiej), lecz na nic się to zdało Portugalczykom. Zaledwie raz zdołali zdobyć "oczka" w serii na przestrzeni całego seta. Udało im się to po dobrych interwencjach Martinsa i Miguela Sinfronio, które pozwoliły nawet złapać kontakt z Serbami (9:10), ale nie przełamać. Petar Krsmanović niemal w pojedynkę powrócił mistrzów Europy do prowadzenia (16:13), a gdy do ofensywy włączył się Aleksandar Okolić Portugalczycy nie byli w stanie poradzić sobie z odparciem ich ataku.

To byłoby na tyle w temacie dominacji Serbii. W kolejnym secie obrońcy mistrzowskiego tytułu poszli w ślad za Polakami w meczu z Grecją i stracili koncentracje. Już na początku nie mogli trafić w boisku podczas gdy dobrze w ofensywie prezentował się Gaspar (4:1). Co więcej Portugalczycy, którzy dalej kontynuowali słabą dyspozycję w przyjęciu (33 proc. poprawności) zaczęli coraz lepiej radzić sobie na serbskim bloku. Wykorzystywali ręce rywali na wysokiej piłce, a sami grali bardzo ofiarnie w obronie. Wypracowali czteropunktowe prowadzenie (12:8) i wprowadzili nerwową atmosferę w szeregi przeciwnika.

To wystarczyło aby wyprowadzić Serbów z równowagi. Co prawda ponownie odrobili straty dzięki Krsmanoviciowi (19:19), jednak równie szybko je stracili. Kluczowym punktem seta było zablokowanie Luburicia i as serwisowy Filipa Cveticanina (22:19, 25:22).

Po zmianie stron boiska Marko Ivović od razu wziął sprawy w swoje ręce i zbombardował zagrywką rywali czym ustawił poniekąd seta dla Serów (3:0). Mimo tego, że to Portugalczycy byli tymi, którzy wygrywali dłuższe wymiany seta, nawet na chwilę Serbowie nie stracili nad nim kontroli (14:9, 17:13). Pilnowało tego trio  Perić - Ivović - Luburić, które zdołało zamknąć wynik seta do 17.

Teraz zarówno przed Serbami, jak i Portugalczykami pozostało po jednym starciu do zamknięcia grupowej rywalizacji. Obie ekipy będą mierzyć się z Grekami. We wtorek zagrają z nimi obrońcy tytułu Serbowie, Portugalia w środę.