Takich polskich siatkarzy chcemy oglądać! Pokaz siły i kolejny triumf

Polscy siatkarze w fazie grupowej mistrzostw Europy 2021 idą od zwycięstwa do zwycięstwa. W poniedziałek wygrali w Krakowie po raz czwarty, a po raz pierwszy bez straty seta. Belgowie wyrównaną walkę byli w stanie nawiązać tylko w drugiej partii.

Grzegorz Wojnarowski
Na zdjęciu od lewej: Hendrik Tuerlinckx, Łukasz Kaczmarek i Mateusz Bieniek PAP / Łukasz Gągulski / Na zdjęciu od lewej: Hendrik Tuerlinckx, Łukasz Kaczmarek i Mateusz Bieniek
Z Krakowa - Grzegorz Wojnarowski, WP SportoweFakty

W nadspodziewanie trudnym starciu z Grecją trener Vital Heynen chciał sprawdzić swoich rezerwowych, ale w trakcie spotkania musiał wysłać do boju swoje gwiazdy. Wydawało się, że przeciwko silniejszej Belgii selekcjoner nie będzie już mieszał w składzie i zacznie swoją żelazną szóstką, on zdecydował jednak inaczej. Z Belgami od pierwszej akcji grali Wilfredo Leon i Michał Kubiak, ale już na rozegraniu pojawił się Grzegorz Łomacz, a na ataku Łukasz Kaczmarek.

Na początku meczu Kaczmarek radził sobie nieźle, ale to Leon był centralną postacią zespołu. Grał na wysokiej skuteczności zarówno w pierwszej akcji, jak i w kontrataku, dobrze radził sobie też w przyjęciu. A kiedy dołożył jeszcze asa serwisowego, Biało-Czerwoni prowadzili już 14:9.

W drugiej połowie seta pochodzący z Kuby bombardier był trochę mniej widoczny, za to w oczy rzucały się bardzo dobre reakcje polskich blokujących. Uderzenia Sama Deroo i Hendrika Tuerlinckxa co chwila odbijały się od rąk naszych siatkarzy (7 punktów polskiej drużyny blokiem w całym secie), a w odpowiedzi Belgowie dostawali soczyste ciosy.

Efekt był taki, że przewaga mistrzów świata rosła. Po pewnym ataku Kubiaka prowadzili 20:13, kilka chwil później po zepsutej zagrywce Mathijsa Desmeta mieli pierwszą piłkę setową, a partię wygrali, gdy Belgowie nie zdołali podbić miękkiego ataku Piotra Nowakowskiego.

Łatwa wygrana i dobra gra Polaków były dobrym zwiastunem na kolejne odsłony, ale nasi siatkarze musieli pamiętać o utrzymaniu koncentracji, żeby nie powtórzył się scenariusz ze spotkania z Grekami, gdy po rozbiciu rywali w pierwszej odsłonie, kolejne były już męczarniami.

W drugim secie długo wydawało się, że Biało-Czerwoni nie wyciągnęli wniosków z greckiej lekcji i za bardzo uspokoili się pewnym zwycięstwem, bo to Belgowie utrzymywali się prowadzeniu. Najpierw na minimalnym, jednak w końcu odskoczyli na trzy punkty i wynik zrobił się niebezpieczny (14:17). Polacy na szczęście szybko wyrównali dzięki dobrym akcjom Kaczmarka i skutecznemu blokowi (17:17), ale już do końca mieli z rodakami Heynena bardzo trudną przeprawę.

To Belgowie jako pierwsi mieli setbola (23:24). Nasz zespół obronił się jednak potężnym atakiem ze środka Mateusza Bieńka, a potem zdobył dwa punkty na wagę zwycięstwa. Ostatniego, efektownym pojedynczym blokiem na Desmecie, zdobył najlepszy w tym fragmencie spotkania w polskiej drużynie Kaczmarek.

Trzecia partia znowu zaczęła się od dobrej gry Belgów, którzy stawiali naszym siatkarzom trudne warunki mocnymi serwisami i urozmaiconą grą w ataku. Jednak tym razem rywale dotrzymywali kroku Biało-Czerwonym tylko do stanu 12:12. Potem na zagrywkę wszedł Kaczmarek, a że raz po raz odrzucał przeciwników od siatki, polski blok miał ułatwione zadanie i mógł zdobywać kolejne punkty.

Gdy Leon zatrzymał na lewym skrzydle Desmeta, nasz zespół prowadził już 17:12. Gdy zbicie ze środka wyblokował Nowakowski, a w kontrze Leon bezkompromisowo uderzył, było już 18:12.

Końcówka przebiegała pod dyktando Polaków, którzy fetowani przez około dziesięć tysięcy widzów na trybunach Tauron Areny wykonywali kolejne efektowne akcje. W ostatniej Kubiak huknął serwisem tak, że piłka wróciła na drugą stronę, wystawa trafiła do Tomasza Fornala, a ten pewnym atakiem zakończył seta wynikiem 25:16 i postawił stempel na czwartym zwycięstwie Polaków w mistrzostwach Europy 2021.

Wtorek jest dla Polaków dniem przerwy w turnieju. Fazę grupową zakończą w środę starciem z Ukrainą, które ze względu na wieczorny mecz piłkarzy z Anglią rozpocznie się o 17:30.