Kwalifikacje do igrzysk olimpijskich, mistrzostwa Europy i nie tylko... Co czeka nas w 2023 roku?

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Nadchodzący rok będzie dla reprezentacji Polski wyjątkowo wymagający. Biało-Czerwonych czeka rywalizacja w Lidze Narodów, mistrzostwach Europy i co najważniejsze, w kwalifikacjach do igrzysk olimpijskich.

1
/ 5

Finały Pucharu Polski i mistrzostw Polski

Rywalizacja o Puchar Polski i złote medale mistrzostw Polski to imprezy, które w pierwszej kolejności elektryzować będą sympatyków siatkówki nad Wisłą. Turniej finałowy mężczyzn  zostanie rozegrany w dniach 25–26 lutego 2023 roku w Krakowie. Na chwilę obecną znamy jedynie ćwierćfinalistów zmagań. W gronie tym znaleźli się: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, Trefl Gdańsk, Aluron CMC Warta Zawiercie, Jastrzębski Węgiel, Asseco Resovia RzeszówŚlepsk Malow Suwałki. Więcej informacji na temat drabinki => TUTAJ

W dalszym ciągu nie zapadła decyzja odnośnie lokalizacji turnieju finałowego Pucharu Polski siatkarek. Wiadomo jedynie, że w meczach 1/4 finału zagrają: Grupa Azoty Chemik Police, MOYA Radomka Lotnisko Radom, Grot Budowlani Łódź, Energa MKS Kalisz, ŁKS Commercecon Łódź, #VolleyWrocław, Stal Mielec i Developres Bella Dolina Rzeszów. Starcia ćwierćfinałowe zaplanowano na 4 stycznia. Turniej finałowy rozegrany zostanie w dniach 1-2 kwietnia 2023 r.

Najważniejsze potyczki PlusLiga zaplanowano od kwietnia. Spotkania  1/4 finału rozegrane zostaną 8, 9, 15 i ewentualnie 16 i 19 kwietnia 2023 r.  Półfinały odbędą się  22, 23, 26 i ewentualnie 27 i 30 kwietnia 2023 r. Batalię o medale, brązowe i złote, zaplanowano na 3, 8, 10 i ewentualnie 13 oraz 17 maja 2023.

Rywalizacja play-off Tauron Ligi wystartuje po zakończeniu turnieju finałowego Pucharu Polski kobiet, zaplanowanego w dniach 1-2 kwietnia 2023 r.

2
/ 5

Finały europejskich pucharów

Kibice w Polsce po raz kolejny powinni mieć okazję pasjonować się zmaganiami o europejskie trofea do samego końca. Przed rokiem, o złoto, po raz drugi z rzędu, zagrała Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Podopieczni Tuomas Sammelvuo w dalszym ciągu mają szansę na obronę trofeum. Wielki finał zaplanowano na 20 maja 2023 r.

Tego samego dnia, rozstrzygnie się również finałowe starcie siatkarek. Kandydatkami do złota są m.in. zawodniczki Prosecco Doc Imoco Conegliano. Klubowe Mistrzynie Świata pałają żądzą rewanżu za starcie sprzed roku, przegrane 1:3 z Vakifbank Stambuł.

Pozostałe mecze finałowe europejskich pucharów rozegrane zostaną: 16 lutego - Puchar Challenge siatkarzy, 22 marca - Puchar Challege siatkarek, 5 kwietnia - Puchar CEV siatkarzy, 12 kwietnia - Puchar CEV siatkarek.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: przypatrz się dobrze! Wiesz, kto pomagał gwieździe tenisa?

3
/ 5

Mistrzostwa Europy siatkarzy i siatkarek

Organizatorami zmagań siatkarzy będą: Włochy, Bułgaria, Macedonia Północna i Izrael. Turniej rozegrany zostanie w dniach 28 sierpnia - 16 września 2023 r. Biało-Czerwoni rozpoczną zmagania w grupie C. Rywalami wicemistrzów świata będą: Macedonia, Czarnogóra, Holandia, Dania i Czechy. Tytułu wywalczonego przed dwoma laty bronić będą Włosi. Nasz zespół postara się o poprawę trzeciej lokaty.

Turniej Mistrzostw Europy siatkarek rozpocznie się 15 sierpnia, a zakończy 3 września. Gospodarzami będą Belgia, Włochy, Estonia oraz Niemcy. Nasze zawodniczki rozpoczną zmagania w grupie A. Rywalkami zespołu Stefano Lavariniego będą: Belgia, Słowenia, Serbia, Ukraina i Węgry. Złotego medalu broić będą Włoszki. Polki w 2021 roku uplasowały się na 5. pozycji.

4
/ 5

Liga Narodów siatkarzy i siatkarek

W VNL 2023 zagra 16 reprezentacji. Każdy zespół w ciągu trzech tygodni rozegra po 12 meczów. Do finałowej rozgrywki awansuje osiem najlepszych drużyn. Decydująca faza będzie miała format pucharowy, co oznacza, że gra rozpocznie się od ćwierćfinałów, a następnie odbędą się półfinały i finał.

Gospodarzami turniejów siatkarzy w fazie grupowej (6 czerwca - 9 lipca 2023 r.) będą: Ottawa (Kanada), Nagoja (Japonia), Rotterdam (Holandia), Orlean (Francja), Anaheim (USA) oraz Pasay City (Filipiny). Gospodarzem turnieju finałowego (19-23 lipca) będzie Gdańsk.

Gospodarzami turniejów kwalifikacyjnych siatkarek (30 maja - 2 lipca) będą: Ankara (Turcja), Nagoja (Japonia), Hongkong (Chiny), Brasilia (Brazylia), Suwon (Korea Południowa) i Bangkok (Tajlandia). Finały (12 lipca - 16 lipca) gościć będzie Arligton w Teksasie.

5
/ 5

Kwalifikacje do igrzysk olimpijskich

Do olimpijskiego turnieju siatkarek i siatkarzy w Paryżu (2024) przystąpi po 12 zespołów. Jedno z miejsc zajmie gospodarz – reprezentacja Francji. O pozostałe jedenaście gra toczyć się będzie w eliminacjach, które zostaną podzielone na dwie części.

Dwadzieścia cztery najwyżej sklasyfikowane w rankingu FIVB drużyny zostaną rozdzielone do trzech grup, w których rywalizacja toczyć będzie się systemem każdy z każdym. Po dwie najlepsze ekipy z każdej wywalczą przepustki olimpijskie.

Ostatnie pięć drużyn, które wezmą udział w olimpijskim turnieju zarówno siatkarek, jak i siatkarzy, zostanie wyłonionych na podstawie rankingu. Dla pań obowiązujące będzie zestawienie z 17 czerwca 2024, a dla panów – z 24 czerwca 2024.

Sebastian Świderski, prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej, przyznał, że Polska zgłosiła chęć organizacji dwóch turniejów kwalifikacyjnych do igrzysk olimpijskich w Paryżu 2024 - męskiego i żeńskiego. Jak dotąd, FIVB nie podjęła jednak decyzji odnośnie lokalizacji. Wiadomo tylko, że jednym z gospodarzy będzie Japonia. Znamy natomiast terminy, w jakich odbędą się kwalifikacje: 16 września - 24 września mężczyźni i 30 września - 8 października kobiety.

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (0)