W tym artykule dowiesz się o:
Georgi i Walentin Bratojewowie (ur. 21.10.1987 r.)
Rozgrywający Georgi Bratojew oraz przyjmujący Walentin Bratojew są bliźniakami. Ci dwaj Bułgarzy znani są ze swojego trudnego charakteru, częstego kłócenia się z rywalami oraz sędziami. [ad=rectangle] Szczególnie dobrze zapowiadała się kariera Georgiego, najlepszego rozgrywającego Ligi Światowej oraz igrzysk w 2012 roku, który jednak od pewnego czasu nie spełnia pokładanych w nim nadziei. W ostatnim roku przywdziewał on barwy rosyjskiego drugoligowca z Niżniewartowska oraz rodzimej Slavii Sofia.
Mający 201 centymetrów wzrostu Walentin przez ostatnie dwa lata występował w niemieckim VfB Friedrichshafen, który w poprzednim sezonie wywalczył wicemistrzostwo Niemiec oraz grał przeciwko ZAKSIE Kędzierzyn-Koźle w Lidze Mistrzów, zaś rywalizował z PGE Skrą Bełchatów w Pucharze CEV. Przez kolejny rok zagra on we francuskim Ajaccio VB.
Jeszcze nie tak dawno trudno było sobie wyobrazić reprezentację Bułgarii bez braci Bratojewów, jednak szkoleniowiec Plamen Konstantinow przerwał ten stan rzeczy i nie zabrał ich na mistrzostwa świata w Polsce, co musiało być dla nich ogromnym ciosem.
Krzysztof (ur. 1967) i Andrzej (ur. 1972) Stelmachowie
Krzysztof oraz Andrzej Stelmachowie w przeszłości byli reprezentantami Polski i wzięli udział w igrzyskach olimpijskich 1996 w Atlancie. Krzysztof występował na pozycji przyjmującego, natomiast Andrzej do dzisiaj pełni rolę rozgrywającego, chociaż coraz rzadziej pojawia się na boisku w barwach MKS-u Banimex Będzin.
Krzysztof Stelmach w swojej karierze grał w lidze polskiej oraz włoskiej. Swoją zawodniczą karierę zakończył w 2008 roku, a jej zwieńczeniem było zdobycie mistrzostwa Polski z PGE Skrą Bełchatów. Po tym wydarzeniu postanowił on spróbować swoich sił w pracy trenerskiej w ZAKSIE Kędzierzyn-Koźle, którą prowadził w latach 2008-2012. Obecnie starszy z braci Stelmachów jest szkoleniowcem Indykpolu AZS-u Olsztyn.
Andrzej Stelmach swoje największe sukcesy w karierze święcił w AZS-ie Częstochowa oraz w PGE Skrze Bełchatów, z którymi to zespołami wywalczył łącznie 6 złotych, 2 srebrne i 1 brązowy medal w rozgrywkach o mistrzostwo kraju. Aktualnie jest on grającym II trenerem ekipy z Będzina, jednak na boisku pojawi się on tylko w wypadku problemów Jakuba Oczko lub Tomasza Kowalskiego.
Gustavo (ur. 1975) i Murilo (ur. 1981) Endresowie
Brazylijscy bracia Gustavo i Murilo Endres osiągnęli bardzo wiele w barwach kadry Brazylii. Gustavo zakończył reprezentacyjną karierę w 2008 roku, zaś Murlio wciąż gra w zespole Canarinhos.
Środkowy bloku Gustavo Endres w swoim dorobku ma siedem złotych medali Ligi Światowej (1993, 2001, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007), dwa tytuły mistrza świata (2002, 2006) oraz mistrzostwo (2004) i wicemistrzostwo olimpijskie (2008). G. Endres jako zawodnik Sisleya Treviso wygrał Ligę Mistrzów 2006 oraz dwukrotnie ligę włoską (2005, 2007). Gustavo ma również osiągnięcia indywidualne, gdyż był najlepszym blokującym: MŚ 1998, LŚ 2001 i 2007 oraz IO 2008.
Murilo Endres jest zaliczany do grona najlepszych przyjmujących świata. Młodszy z braci Endresów wywalczył w swoim życiu sześć złotych (2004, 2005, 2006, 2007, 2009, 2010) i trzy srebrne (2011, 2013, 2014) krążki w World League. Ponadto Murlio dwukrotnie był wicemistrzem olimpijskim (2008, 2012) i dwa razy sięgnął po tytuł mistrza globu (2006, 2010). Podczas ostatniego mundialu w Polsce wraz z brazylijską drużyną stanął na drugim stopniu podium. 33-letni siatkarz to najlepszy zawodnik (MVP) MŚ we Włoszech oraz igrzysk w Londynie. Murilo, podobnie jak jego brat Gustavo, przez pewien czas występował w Serie A (2005-2009) w ekipach z Vibo Valentii i Modeny.
Matti i Mikko Oivanenowie (ur. 26.05.1986)
Reprezentanci Finlandii środkowy bloku Matti Oivanen i atakujący Mikko Oivanen są bliźniakami. Obydwaj siatkarze są znani z występów w PlusLidze, a Mikko obecnie jest zawodnikiem Cerradu Czarnych Radom, zaś w przeszłości zdobywał punkty dla Asseco Resovii Rzeszów i Lotosu Trefla Gdańsk. Natomiast Matti w poprzednim sezonie reprezentował z dobrym skutkiem barwy Indykpolu AZS-u Olsztyn.
Bracia Oivanenowie wraz z fińską kadrą grali podczas MŚ 2014 w Polsce, zajmując z Finami ostatecznie dziewiąte miejsce.
Nikola (ur. 1973) i Vladimir (ur. 1970) Grbicowie
Rozgrywający Nikola Grbić i przyjmujący Vladimir Grbić, którzy są braćmi, przez lata stanowili o sile reprezentacji Serbii. Pierwszym sporym sukcesem braci Grbiciów było zdobycie brązowego medalu olimpijskiego w 1996 roku. Cztery lata później sięgnęli oni wraz z zespołem narodowym po zwycięstwo w igrzyskach w Sydney. Ponadto Nikola i Vladimir w swoim dorobku mają krążki zdobyte podczas mistrzostw Europy, Ligi Światowej oraz mistrzostw świata.
Nikola Grbić był zaliczany do trójki najlepszych rozgrywających świata. Niemalże całą swoją karierę spędził on we Włoszech (1994-2013). Do Rosji wyjechał dopiero na sezon 2013/14, a na zakończenie zawodniczej przygody z siatkówką wywalczył z Zenitem Kazań mistrzostwo Superligi, po czym został trenerem wicemistrza Italii - Sir Safety Perugia.
Vladimir Grbić był w przeciwieństwie do swojego brata siatkarskim obieżyświatem, gdyż grał on w ligach: serbskiej, włoskiej, brazylijskiej, japońskiej, greckiej, rosyjskiej oraz tureckiej. "Vlado" karierę sportową zakończył w 2009 roku, a od pewnego czasu pracuje w Serbskim Związku Siatkówki.
Nikola i Vladimir Grbiciowie zostali uhonorowani podczas Alei Gwiazd Siatkówki w Miliczu.
Kawika (ur. 1987) i Erik (ur. 1989) Shoji
Rozgrywający Kawika Shoji i libero Erik Shoji to amerykańscy bracia urodzeni na Hawajach, którzy wraz z reprezentacją USA wygrali ostatnią edycję Ligi Światowej.
Kawika od 2011 roku występuje w najlepszym obecnie niemieckim zespole Berlin Recycling Volleys, do którego przed sezonem 2014/15 dołączył Erik.
Szczególnie dobre wrażenie w ostatnim czasie na siatkarskich ekspertach wywarł młodszy z braci Shoji, który zaczyna aspirować do grona najlepszych libero na świecie.
Guillermo (ur. 1977) i Miguel (ur. 1973) Falasca
Atakujący Guillermo Falasca i jego starszy brat rozgrywający Miguel Falasca to byli gracze reprezentacji Hiszpanii, z którą wywalczyli oni w 2007 roku pod wodzą Andrei Anastasiego mistrzostwo Europy.
Większą karierę zrobił Miguel, który wraz z PGE Skrą Bełchatów sięgnął po trzy mistrzostwa w PlusLidze, trzy Puchary Polski, klubowe wicemistrzostwo świata, a ponadto zdobył srebrny i brązowy medal w Lidze Mistrzów. W swoim ostatnim sezonie jako zawodnik Uralu Ufa został wicemistrzem Rosji. Po zakończeniu sportowej kariery Miguel Falasca został ogłoszony jako trener bełchatowian, których po dwóch sezonach przerwy doprowadził do mistrzostwa Polski, detronizując Asseco Resovię Rzeszów.
Guillermo wciąż zarabia na życie grając w siatkówkę. Obecnie reprezentuje on barwy francuskiej ekipy Narbonne Volley.
Nikołaj (ur. 1992), Chono (ur. 1994) i Rozalin (ur. 1994) Penczewowie
Nikołaj Penczew przetarł szlaki w Polsce swoim braciom: przyjmującemu Rozalinowi oraz rozgrywającemu Chono. Młodsze rodzeństwo przyjmującego Asseco Resovii Rzeszów dopiero aspiruje do wielkiej siatkówki. Rozalin obecnie reprezentuje barwy Effectora Kielce, zaś Chono przez pewien czas trenował z PGE Skrą, lecz nie podpisał kontraktu z bełchatowskim zespołem.
Wszyscy trzej bracia Penczewowie znaleźli się w szerokim składzie reprezentacji Bułgarii na Ligę Światową 2014, jednak tylko Nikołaj otrzymał szansę gry w narodowych barwach.
Nikola (ur. 1983) i Uros (ur. 1993) Kovaceviciowie
Nikola i Uros Kovaceviciowie, pomiędzy którymi jest 10 lat różnicy, zdecydowali się na grę na pozycji przyjmującego. Pierwszym wspólnym sukcesem obydwu braci było wywalczenie wraz z reprezentacją Serbii mistrzostwa Europy w 2011 roku. Podczas ostatnich mistrzostw świata Uros oraz Nikola w kilku meczach występowali razem jako podstawowa para przyjmujących serbskiej drużyny.
Nikola Kovacević to były zawodnik Asseco Resovii Rzeszów, którą zdobył on mistrzostwo Polski w 2013 roku.
Marcus (ur. 1989) i Patrick (ur. 1986) Steuerwald
Libero Marcus Steuerwald i rozgrywający Patrick Steuerwald występują obecnie w lidze francuskiej. Pierwszy z nich gra w Paris Volley, zaś drugi reprezentuje barwy Saint Nazaire. Marcus to aktualny brązowy medalista mistrzostw świata z reprezentacją Niemiec, natomiast Patrick niedawno ocierał się o niemiecką kadrę.
Patrick Steuerwald niegdyś występował w PlusLidze w sezonie 2011/2012 w AZS Politechnice Warszawskiej.
Laura (ur. 1992) i Berenika (ur. 1988) Tomsia
Laura i Berenika Tomsia występowały w ostatnim czasie jako atakujące. Laura jakiś czas temu reprezentowała barwy Aluprofu Bielsko-Biała, zaś Berenika przed sezonem 2014/2015 przeszła z drużyny SK bank Legionovia Legionowo do beniaminka Serie A - Gabeca Montichiari.
Berenika to była reprezentantka Polska, która niegdyś grała jako środkowa bloku.
Maciej Kosmol (ur. 1982) i Jolanta Studzienna (ur. 1977)
Rodzeństwo Maciej Kosmol i Jolanta Studzienna od pewnego czasu tworzą trenerski duet zespołu SK bank Legionovia Legionowo.
Studzienna to była środkowa reprezentacji Polski, w której wystąpiła w 102 meczach.
Kosmol to były siatkarz klubów z Warszawy, Wołomina oraz Gdańska, a po zakończeniu sportowej kariery z powodu kontuzji kręgosłupa pełnił rolę statystyka w Centrostalu Bydgoszcz. Później rozpoczął karierę szkoleniowca, zostając asystentem selekcjonera Polek, Piotra Makowskiego.
Bogumiła Pyziołek (ur. 1986) i Anna Werblińska (ur. 1984)
Bogumiła Pyziołek i Anna Werblińska, z domu Barańskie, to siostry występujące na przyjęciu. Bogumiła, wicemistrzyni Polski z 2014 roku z Impelem Wrocław, aktualnie pozostaje bez klubu, zaś Anna reprezentuje barwy zwycięzcy Orlen Ligi - Chemika Police.
Większą karierę zrobiła starsza z sióstr, która w 2009 roku wywalczyła wraz z kadrą brązowy medal mistrzostw Europy.
Natalia Piekarczyk (ur. 1988) i Joanna Staniucha-Szczurek (ur. 1981)
Rozgrywająca Natalia Piekarczyk i przyjmująca Joanna Staniucha-Szczurek to siostry, które występują obecnie w Tauronie Banimex MKS Dąbrowa Górnicza.
Bardziej znana jest Joanna, która w latach 2000-2010 wystąpiła w 104 meczach reprezentacji Polski.
Małgorzata i Katarzyna Skorupa (ur. 16.09.1984 r.)
Środkowa bloku Małgorzata i rozgrywająca Katarzyna Skorupa to siostry bliźniaczki urodzone w 1986 roku.
Katarzyna to wielokrotna reprezentantka Polski, która w poprzednich rozgrywkach grała w azerskiej Rabicie Baku (mistrzostwo Azerbejdżanu, brązowy medal Ligi Mistrzyń 2013/14), zaś kolejny sezon spędzi we Włoszech w ekipie VBC Casalmaggiore.
Natomiast Małgorzata od początku swojej kariery występuje tylko na polskich boiskach i aktualnie jest zawodniczką Pałacu Bydgoszcz.
Agata Babicz (ur. 1986) i Dorota Wilk (ur. 1988)
Przyjmująca Agata Babicz (z domu Wilk) i rozgrywająca Dorota Wilk to siostry występujące obecnie w Olen Lidze. Babicz reprezentuje barwy PGNiG Nafty Piła, natomiast młodsza z sióstr, która zdobyła w 2012 i 2013 mistrzostwo Polski z Atomem Treflem Sopot, aktualnie gra w zespole Aluprofu Bielsko-Biała.