W tym artykule dowiesz się o:
Kwalifikacje do igrzysk olimpijskich w Sydney - Katowice, 2000 rok
Pierwszą poważną imprezą siatkarską, jaka odbyła się na polskiej ziemi, były kwalifikacje do imprezy czterolecia. W katowickim Spodku pierwszy raz mieliśmy do czynienia z kapitalnym dopingiem, jakim wspierani byli reprezentanci Polski. Drużyna, prowadzona przez Ireneusza Mazura i praktycznie w całości złożona z zawodników, którzy wcześniej pod wodzą tego szkoleniowca sięgnęli po medale mistrzostw Europy i świata juniorów, dostarczyła swoim sympatykom niesamowitych emocji. Najpierw pokonała faworyzowaną Holandię, by następnie przegrać z Bułgarią. Z Jugosławią stoczyła niesamowity bój. Zapewne wszyscy ci, którzy oglądali tamto spotkanie, doskonale pamiętają wynik 23:17 w trzecim secie na korzyść Polaków. Niestety, biało-czerwoni nie "dowieźli" prowadzenia do końca i nie doprowadzili do tie-breaka, przegrywając ostatecznie 1:3. Łzom i rozczarowaniu nie było końca. [ad=rectangle] Najbardziej charakterystycznym zawodnikiem tej kilkudniowej imprezy był z pewnością Marcin Prus, który na każdy kolejny mecz wychodził w innej fryzurze, dobierając kolor farby do włosów do barw narodowych przeciwnika.
Final Eight Ligi Światowej w Katowicach - 2001 rok
Władze światowej siatkówki przyznały Katowicom, nazywanym od tamtej pory "Mekką" tej dyscypliny sportu, organizację turnieju finałowego. Polskę opanowało wtedy szaleństwo. Kapitalna oprawa, trybuny wypełnione niemal do ostatniego miejsca na każdym spotkaniu, nie tylko podopiecznych Ryszarda Boska, zrobiły na obserwatorach, zawodnikach i trenerach wszystkich drużyn olbrzymie wrażenie.
Od strony sportowej nie było już tak dobrze - nasi rodacy zajęli ostatnie miejsce w czterozespołowej grupie E, wygrywając tylko z Francją 3:2 oraz ponosząc porażki 0:3 z ówczesną Jugosławią i 1:3 z późniejszym triumfatorem, Brazylią. Było to pierwsze trofeum zdobyte przez Canarinhos pod wodzą Bernardo Rezende. Wtedy rozpoczął się zwycięski marsz tej drużyny przez wszystkie światowe imprezy.
Final Four Pucharu Top Teams w Częstochowie - 2002 rok
Pierwszym poważnym wydarzeniem w zmaganiach klubowych, jakie zostało rozegrane w Polsce, było Final Four Top Teams Cup. Zmagania te powstały w miejsce Pucharu Zdobywców Pucharów i rozgrywane były w latach 2000-2007. Brały w nich udział czołowe drużyny krajowe, które nie zakwalifikowały się do Ligi Mistrzów.
Gospodarz, AZS Częstochowa, zajął trzecie miejsce. Zwyciężył Knack Roeselare, przed portugalskim Espinho.
Final Four Ligi Mistrzów w Opolu - 2002 rok
Zapewne nie tak sympatycy ówczesnego Mostostalu, naszpikowanego gwiazdami polskiej siatkówki, m.in. Pawłem Papke, Sebastianem Świderskim czy Robertem Szczerbaniukiem, wyobrażali sobie ostateczny rezultat osiągnięty przez swoich pupili. Choć wielokrotni mistrzowie Polski, którzy na czas zmagań w opolskim Okrąglaku zgodnie pofarbowali włosy na platynowo, dostarczyli niesamowitych emocji kibicom, zajęli pozycję tuż za podium. Imprezę wygrało Lube Banca Macerata, przed dwoma greckimi ekipami - Olympiakosem Pireus i Iraklisem Saloniki.
Memoriał Huberta Jerzego Wagnera - rozgrywany od 2003 roku
Turniej ku pamięci zmarłego w marcu 2002 roku najwybitniejszego polskiego trenera rozgrywany jest od 2003 roku. Pierwszych 6 edycji odbyło się w Olsztynie. Od 2009 roku memoriał jest imprezą objazdową. Pierwszym miastem, do którego zawitał poza stolicą Warmii i Mazur, była Łódź. Później gościły go: Bydgoszcz, Katowice, Zielona Góra i Płock.
Początkowo brała w nim udział spora liczba drużyn. Później organizatorzy, na czele z Jerzym Mrozem, skupili się na czterech mocnych ekipach. Nie bez kozery więc memoriał uznawany jest za najbardziej prestiżowy towarzyski turniej na świecie. Odbywa się na krótko przed najważniejszą imprezą sezonu. Polacy triumfowali w nim pięciokrotnie. Memoriał Arkadiusza Gołasia - rozgrywany od 2006 roku
Tragiczna śmierć Arkadiusza Gołasia we wrześniu 2005 roku była olbrzymim ciosem dla siatkarskiego środowiska nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Postać wspaniale zapowiadającego się zawodnika zostaje przypominana co roku, podczas turnieju ku jego pamięci, rozgrywanego w różnych częściach kraju. Choć w imprezie biorą udział przede wszystkim polskie drużyny, nie brakuje przedstawicieli innych krajów. Tak było chociażby w 2008 i 2009 roku, gdy silnie obsadzone zmagania dwukrotnie wygrała PGE Skra Bełchatów, a gościły m.in. Pallavolo Padova czy Iraklis Saloniki.
Aktualni mistrzowie Polski triumfowali także przed rokiem, co daje im największą liczbę zwycięstw. Dwa razy w memoriale wygrywał częstochowski AZS.
Final Six Ligi Światowej w Katowicach - 2007 rok
Na kolejne zmagania najlepszych drużyn najbardziej komercyjnych rozgrywek reprezentacyjnych polskim kibicom przyszło czekać 6 lat. Sympatycy mieli rozbudzone apetyty po wielkim sukcesie, jakim było wicemistrzostwo świata z 2006 roku. Podopieczni Raula Lozano rozpoczęli świetnie, ogrywając Francję i Stany Zjednoczone. W półfinale zatrzymali się jednak na Brazylii, zaś w pojedynku o brąz musieli uznać wyższość USA. Final Four Ligi Mistrzów w Łodzi - 2008 rok
Po latach dominacji Mostostalu na krajowym podwórku przyszedł czas na sukcesy Skry. Po raz pierwszy, jeszcze w hali MOSiR, bełchatowianie zorganizowali turniej finałowy w 2008 roku. Podopieczni Daniela Castellaniego byli bliscy pokonania naszpikowanego gwiazdami Zenitu Kazań, ale ostatecznie ulegli w pięciu setach. Równie wiele emocji dostarczyło starcie o trzecie miejsce, w którym Skra ograła Sisley Treviso. Triumfowali Rosjanie, przed Coprą Piacenza.
Memoriał Agaty Mróz-Olszewskiej - rozgrywany od 2009 roku
Po walce z chorobą nowotworową w czerwcu 2008 roku zmarła jedna z najlepszych polskich siatkarek, Agata Mróz-Olszewska. Tak jak to miało miejsce w przypadku Huberta Wagnera i Arkadiusza Gołasia, siatkarskie środowisko nie zapomniało o dwukrotnej złotej medalistce mistrzostw Europy, organizując ku jej pamięci coroczny turniej. Rozgrywany jest na terenie Górnego Śląska, a także Zagłębia Dąbrowskiego. Pierwszą edycję, w której udział wzięły drużyny klubowe, wygrał BKS Aluprof Bielsko-Biała. Rok później do rywalizacji stanęły z kolei reprezentacje. Obecnie Memoriał nie jest rozgrywany.
Polska po raz pierwszy gościła czempionat Starego Kontynentu w 2009 roku. W czterech miastach rywalizowało 16 drużyn. Uczestnicy i obserwatorzy po raz kolejny byli pod wrażeniem świetnie bawiącej się publiczności i znakomitej organizacji.
W półfinale biało-czerwone nie miały większych szans z bardzo dobrze spisującą się Holandią. W starciu o brązowe medale Polki wygrały gładko z reprezentacją Niemiec. W całym turnieju zwyciężyły Włoszki.
Final Four Ligi Mistrzów w Łodzi - 2010 rok
Ze względu na katastrofę lotniczą w Smoleńsku, turniej finałowy najbardziej prestiżowych europejskich rozgrywek klubowych został przesunięty. Już w innym miejscu - w Atlas Arenie - gospodarze powtórzyli wynik z 2008 roku. Triumfowało Trentino Volley, a na drugim miejscu uplasowało się Dynamo Moskwa. Poza podium znalazł się ACH Volley Bled.
Final Eight Ligi Światowej w Gdańsku - 2011 rok
Władze światowej siatkówki po kilku latach powróciły do pomysłu z udziałem ośmiu zespołów biorących udział w finałowej rozgrywce. Po raz trzeci zmagania najlepszych ekip "Światówki" odbyły się w Polsce, a w roli gospodarza debiutowała Ergo Arena, znajdująca się na granicy Gdańska i Sopotu. Poza zasięgiem rywali była reprezentacja Rosji. Biało-czerwoni stawili jej opór w półfinale, ale przegrali w czterech setach. W meczu o brąz nie dali jednak szans Argentynie.
Final Four Ligi Mistrzów w Łodzi - 2012 rok
Tak się złożyło, że cyklicznie, co dwa lata Skra otrzymywała organizację finałowego turnieju najważniejszych klubowych rozgrywek. W półfinale bełchatowianie z łatwością ograli Arkas Izmir. Z dużą nadzieją podeszli do pojedynku o złote medale i trzeba przyznać, że byli o włos od pokonania ekipy z Kazania. Przy piłce meczowej dla Rosjan uderzał Michał Winiarski. Sędziowie odgwizdali atak autowy, choć wszyscy w hali, poza rywalami, byli przekonani, iż piłka otarła się o palec jednego z blokujących. Zawodnicy Skry mogli poprosić o wideoweryfikację, ale tego nie uczynili i przegrali 2:3.
Mistrzostwa Europy mężczyzn - 2013 rok
Rywalizację najlepszych drużyn Starego Kontynentu Polska zorganizowała do spółki z Danią. Biało-czerwonym zabrakło tylko jednego - wyniku. Podopiecznym Andrei Anastasiego, po blamażu, jakim był występ na igrzyskach olimpijskich w Londynie, bardzo zależało na zrehabilitowaniu się. Od początku imprezy nie prezentowali jednak odpowiedniej formy. Pomimo prowadzenia 2:0, w dramatycznych okolicznościach przegrali baraż z Bułgarią i odpadli z dalszej rywalizacji, kończąc zmagania na dziewiątym miejscu. Zgodnie z oczekiwaniami, wygrali Rosjanie.
Jak będzie w tym roku, podczas osiemnastych mistrzostw świata? Tego dowiemy się 21 września. Wtedy bowiem zakończy się ta impreza, najważniejsza spośród wszystkich siatkarskich, jakie Polska mogła organizować.