W tym artykule dowiesz się o:
Przemysław Stępień (Lotos Trefl Gdańsk), rozgrywający - ur. 1994 r.
Młody rozgrywający ma za sobą występy w reprezentacji Polski B, prowadzonej przez Andrzeja Kowala. Rozgrywający Lotosu Trefla Gdańsk zadebiutował w kadrze w przegranym 2:3 starciu Ligi Europejskiej przeciwko Czarnogórze. W klubie, 20-latek nie ma zbyt wielu okazji do gry, bowiem w pierwszej szóstce pewne miejsce ma Marco Falaschi. Przy tak doświadczonym koledze, siatkarz ekipy znad morza może się jednak sporo nauczyć, co powinno zaowocować w przyszłości.
Krzysztof Bieńkowski (AZS Politechnika Warszawska), rozgrywający - ur. 1995 r.
Młody rozgrywający, przed obecnym sezonem był jednym z pierwszych zawodników, którzy podpisali kontrakt ze stołecznym klubem przed obecnymi rozgrywkami. Dziewiętnastolatek, który jest wychowankiem Skry Bełchatów, ostatni sezon spędził w Spale, gdzie profesjonalną grę w siatkówkę łączył z edukacją. W barwach SMS-u wywalczył złoty medal w Młodej Lidze, sięgając przy okazji po tytuł najlepszego rozgrywającego. W 2013 roku poprowadził drużynę narodową po brązowy medal w mistrzostwach świata kadetów. Przed sezonem nie ukrywał, że miał kilka propozycji z klubów siatkarskiej ekstraklasy, jednak postanowił sprawdzić się w Warszawie. Przed swoim debiutem odważnie deklarował, że nie boi się gry z najlepszymi. Jak dotąd, zaprezentował się w zaledwie 3 meczach, jednak warto zauważyć, że ten zawodnik ma dopiero 19 lat, więc cała siatkarska przyszłość dopiero przed nim.
Nikodem Wolański (Transfer Bydgoszcz), rozgrywający - ur. 1994 r.
W minionym sezonie wystąpił w barwach Effectora Kielce w 55 setach. Po zakończeniu sezonu dostrzegł go Vital Heynen, który postanowił sprowadzić młodego siatkarza do Bydgoszczy. Mimo że Wolański nie miał wielu szans na zaprezentowanie się, na konsultacje szkoleniowe postanowił go powołać trener mistrzów świata - Stephane Antiga. 20-latek może być więc pewny, że jego kariera zmierza we właściwym kierunku. W klubie nie ma łatwego zadania, bowiem o miejsce w szóstce rywalizuje z doświadczonym Pawłem Woickim. W spotkaniach w których otrzymał szanse gry, pokazał jednak spory potencjał.
Aleksander Śliwka (AZS Politechnika Warszawska), przyjmujący - ur. 1995 r.
Do AZS Politechniki Warszawskiej, Aleksander Śliwka trafił na zasadzie wypożyczenia z Asseco Resovii Rzeszów. W sezonie 2013/2014 z sukcesami występował w ekipie SMS PZPS Spała, sięgając po mistrzostwo Młodej Ligi i tytuł najlepszego zawodnika rozgrywek. Wychowanek Spartakusa Jawor i reprezentantem Polski na swoim koncie posiada wicemistrzostwo Europy kadetów i brązowy medal mistrzostw świata w tej kategorii wiekowej. W ekipie "Inżynierów" natomiast, ma pewne miejsce w składzie. Jak dotąd Śliwka zagrał we wszystkich 16 meczach, zdobywając łącznie 190 punktów. W klasyfikacji najlepiej punktujących, 19-latek plasuje się obecnie na 19. miejscu, wyprzedzając między innymi Rafała Buszka i Jose Luisa Gonzaleza.
Marcin Janusz (Effector Kielce), rozgrywający - ur. 1994 r.
Po dwóch latach gry w ekipie AZS-u Częstochowa, Marcin Janusz postanowił przenieść się do Kielc, aby rozwijać swój talent. W minionym sezonie, młody siatkarz nie miał zbyt wielu okazji do zaprezentowania się, ze względu na kontuzję kolana. Przed sezonem zapewniał, że z jego zdrowiem wszystko jest w porządku i uraz nie powinien stanąć na drodze do jego rozwoju. Trener Dariusz Daszkiewicz po podpisaniu kontraktu nie ukrywał, że bardzo cieszy się z pozyskania tak obiecującego gracza. Jak dotąd, dwudziestolatek zagrał w dziesięciu meczach (33 setach) swojej ekipy. Po 16 kolejkach. Janusz plasuje się na 12. pozycji w rankingu najlepiej rozgrywających PlusLigi.
Rafał Szymura (AZS Częstochowa), przyjmujący - 1995 r.
– Rafał należy do grona najbardziej obiecujących polskich siatkarzy. Bardzo się cieszę, że będzie graczem naszej drużyny – powiedział Marek Kardos po podpisaniu kontraktu z młodym siatkarzem. 19-letni przyjmujący ma na swoim koncie tytuły wicemistrza Europy kadetów i najlepszego przyjmującego imprezy wywalczone w 2013 roku, brązowy medal mistrzostw świata kadetów 2013 oraz wicemistrzostwo Polski juniorów zdobyte z TS Volley Rybnik. Przez ostatnie lata, uczył się gry w siatkówkę w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Spale. Data urodzenia dobrze wróży jego karierze, bo obchodzi urodziny tego samego dnia co Bartosz Kurek. W obecnym sezonie plasuje się na 40. pozycji wśród najlepiej punktujących i 28. w klasyfikacji najlepiej przyjmujących PlusLigi.
Mateusz Bieniek (Effector Kielce), środkowy - 1994 r.
Młody zawodnik ma już za sobą występy w rozgrywkach Ligi Europejskiej, w których był jednym z najlepszych zawodników polskiej reprezentacji. Wszedł do grupy bez kompleksów. Już w pierwszym swoim występie, w przegranym przez biało-czerwonych starciu z Grecją, zaprezentował się znakomicie, co okazało się być przepustką do pierwszego składu. W ekipie Effectora również otrzymuje sporo szans na grę. Jak dotąd wystąpił we wszystkich spotkaniach swojej ekipy, notując średnio 10,2 pkt/mecz (30 miejsce w rankingu PlusLigi) i 0,65 bloku/mecz (11 miejsce w rankingu PlusLigi).
Bartłomiej Lemański (AZS Politechnika Warszawska), środkowy - 1996 r.
Młody środkowy jest jednym z najwyższych graczy w polskiej lidze. Mierzący 212 cm wzrostu siatkarz, wcześniej reprezentował barwy warszawskiego klubu KS METRO. Występował także w rozgrywkach Młodej Ligi, dzięki umowie podpisanej z AZS Politechniką Warszawską i reprezentacji Polski Kadetów. W rozgrywkach PlusLigi, Lemański zaprezentował się we wszystkich 16 spotkaniach stołecznej ekipy. Najlepsze w jego wykonaniu było starcie 15. kolejki przeciwko Effectorowi Kielce, w którym 18-letni środkowy zdobył 17 punktów. W klasyfikacji najlepiej punktujących, gracz "Inżynierów" zajmuje 59. pozycję, ze średnią 1,67 pkt/ mecz. Zdecydowanie wyżej plasuje się w rankingu najlepiej blokujących. Z 40 punktami i średnią 0,67 pkt/set Lemański jest na 6. miejscu.
Bartosz Bućko (BBTS Bielsko-Biała), atakujący - 1995 r.
Dla młodego gracza, obecny sezon jest drugim w najwyższej klasie rozgrywek. Poprzedni nie był zbyt udany, bowiem Bućko nie miał zbyt wielu okazji do zaprezentowania się. Atakujący BBTS-u pojawił się na parkiecie w 58 setach, zdobywając średnio 5,5 pkt/mecz. W trwających rozgrywkach także niezbyt często pojawia się na placu gry, przegrywając rywalizacje z doświadczonym reprezentantem Argentyny Jose Luisem Gonzalezem. Zdecydowanie lepiej jak wiodło mu się w reprezentacji Polski juniorów. Latem 2013 roku wraz zespołem sięgnął po srebrne medale mistrzostw Europy. W Brnie rozegrał 25 setów i zdobył 122 punkty, co dało mu tytuł najlepiej punktującego siatkarza imprezy.
Michał Filip (AZS Politechnika Warszawska), atakujący/ przyjmujący - ur. 1994 r.
Młody siatkarz, wypożyczony przed sezonem z Asseco Resovii Rzeszów, został przez Jakuba Bednaruka przesunięty z pozycji przyjmującego na atak. Jak się okazuje był to strzał w dziesiątkę, bowiem Michał Filip po 16 kolejkach przewodzi w klasyfikacji najlepiej punktujących siatkarzy rozgrywek, wyprzedzając takich graczy jak Murphy Troy, Zbigniew Bartman czy Mateusz Mika. Latem 20-latek zagrał we wszystkich spotkaniach w reprezentacji Polski prowadzonej przez Andrzeja Kowala, która występowała w Lidze Europejskiej.
Zawodnicy wyróżnieni w minionym sezonie: Kacper Piechocki (PGE Skra Bełchatów), Jakub Wachnik (Cerrad Czarni Radom), Michał Kaczyński (AZS Częstochowa), Mateusz Masłowski (SMS PZPS Spała), Bartłomiej Bołądź (Cerrad Czarni Radom), Jan Nowakowski (Transfer Bydgoszcz), Bartłomiej Grzechnik (Cerrad Czarni Radom), Artur Szalpuk (AZS Politechnika Warszawska), Michał Kędzierski (Cerrad Czarni Radom), Bartosz Bednorz (Indykpol AZS Olsztyn)