W tym artykule dowiesz się o:
Naz Aydemir Akyol (VakifBank Stambuł) [ur. 1990 r.]
Dla niespełna 25-letniej rozgrywającej będzie to już siódmy turniej finałowy Ligi Mistrzyń! Siatkarka w młodym wieku była pewnym punktem reprezentacji Turcji młodzieżowej, a bardzo szybko również seniorskiej. Na swoim koncie ma bardzo dużo indywidualnych wyróżnień dla najlepszej rozgrywającej, w tym nagrody zdobyte w rozgrywkach Ligi Mistrzyń. [ad=rectangle] Lista jej sukcesów klubowych oraz reprezentacyjnych jest bardzo okazała, a znajdują się na niej między innymi mistrzostwa Turcji, medale Ligi Mistrzyń (dwa złote, dwa srebrne i jeden brązowy), dwa krążki z najcenniejszego kruszcu Klubowych Mistrzostw Świata, a ponadto liczne osiągnięcia w młodzieżowej i seniorskiej reprezentacji Turcji.
Carolina Costagrande (VakifBank Stambuł) [ur. 1980 r.]
Jedna z największych gwiazd światowej siatkówki. Carolina Costagrande imponuje swoim doświadczeniem oraz techniką zagrań. Brylowała na boiskach najpierw w Argentynie, potem we Włoszech, Rosji, Chinach, a od roku 2013 na tureckich parkietach. Na liście jej sukcesów klubowych można znaleźć zwycięstwo w Pucharze CEV, srebro Ligi Mistrzyń, mistrzostwo, Puchar i Superpuchar Włoch, a także krążki mistrzostw Rosji i Chin. Aktualnie reprezentuje barwy reprezentacji Włoch, z którą zdobyła złoty medal Pucharu Świata, a przy okazji została wybrana MVP tego turnieju.
Neslihan Demir-Guler (Eczacibasi Vitra Stambuł) [ur.1983 r.]
Siatkarka, która od wielu lat plasuje się w czołówce najlepszych atakujących. Liderka swojej drużyny oraz kadry narodowej Turcji. W trudnych momentach piłka zawsze powędruje do niej. Miała bardzo duży udział w sukcesach osiągniętych przez Turczynki na arenie międzynarodowej, w narodowych barwach zdobyła między innymi wicemistrzostwo Europy w 2003 roku, brązowy medal czempionatu Starego Kontynentu w 2011 roku, czy medale Ligi Europejskiej i World Grand Prix. Na swoim koncie ma także krążki mistrzostw Turcji, w tym ten z najcenniejszego kruszu, oraz Hiszpanii. Wielokrotnie wyróżniana nagrodami indywidualnymi dla najlepszej punktującej, serwującej, atakującej, a także statuetkami MVP.
Valentina Diouf (Unendo Yamamay Busto Arsizio) [ur. 1993 r.]
Gwiazda włoskiej oraz światowej siatkówki młodego pokolenia. Ta 22-letnia atakująca dała się już poznać z jak najlepszej strony na arenie międzynarodowych zmagań w klubowych, jak i reprezentacyjnych rozgrywkach. Diouf jest podporą ataku Unendo Yamamay, w tym elemencie odgrywa kluczową rolę. Na swoim koncie ma medale młodzieżowych rozgrywek, jak brąz mistrzostw Europy kadetek czy złote medale mistrzostw Europy i świata juniorek. Jest laureatką nagrody Arnaldo Eynarda, czyli nagrody dla najlepszej włoskiej siatkarki Serie A1 przed 20 rokiem życia.
Christiane Furst (Eczacibasi Vitra Stambuł) [ur. 1985 r.]
Jedna z najlepszych niemieckich siatkarek. Jej talent rozwinął się w SC Dresdner, skąd przeszła do ligi włoskiej, którą z kolei porzuciła na rzecz Turcji, od bieżącego sezonu reprezentuje barwy Eczacibasi. W swojej karierze osiągnęła liczne sukcesy, zdobywała krajowe puchary, medale mistrzostw Niemiec, Włoch oraz Turcji. Już nie raz triumfowała w Lidze Mistrzyń, najpierw złoty krążek wywalczyła w barwach drużyny z Bergamo, a potem z VakifBankiem. Natomiast z kadrą narodową Niemiec sięgnęła po medale mistrzostw Europy (jeden brązowy, dwa srebrne) czy awans na igrzyska olimpijskie w Atenach. Wielokrotnie nagradzana była statuetkami dla najlepiej blokujących.
Małgorzata Glinka-Mogentale (Chemik Police) [ur. 1978 r.]
Final Four Ligi Mistrzyń będzie już jej szóstym turniejem finałowym najbardziej prestiżowego europejskiego pucharu. Czterokrotnie zdobywała medale tych rozgrywek, srebrne krążki wywalczyła z Asystelem Novara i RC Cannes, a dwa złote medale z VakifBankiem Stambuł. Glinka-Mogentale jest jedną z najlepszych polskich siatkarek w historii, przez całą swoją karierę jest liderką reprezentacji Polski oraz klubów. Nie inaczej jest w Chemiku Police, gdzie już niejednokrotnie rozstrzygała losy setów, dzięki swojej skutecznej i pewnej grze w końcówkach setów.
Helena Havelkova (Unendo Yamamay Busto Arsizio) [ur. 1988 r.]
Czeska przyjmująca odznacza się dużym talentem, który pokazuje w barwach swojej kadry narodowej, a obecnie również w klubie z Busto Arsizio. Wcześnie zadebiutowała w reprezentacji seniorek, w której z biegiem lat odgrywa większą rolę, aktualnie będąc jej mocnym punktem. W roku 2013 została wybrana najlepszą siatkarką w Czechach. Rok wcześniej razem z kadrą wygrała Ligę Europejską, będąc najlepiej przyjmującą rozgrywek. W sezonie 2011/2012 zdobyła mistrzostwo Włoch w barwach Unendo Yamamay.
Jordan Larson-Burbach (Eczacibasi Vitra Stambuł) [ur. 1986 r.]
Jedna z wyróżniających się postaci amerykańskiej siatkówki. Występuje na pozycji przyjmującej, a od najmłodszych lat była wyróżniana nagrodami stanowymi czy uniwersyteckimi. Zaś swoją zawodową karierę rozpoczęła w Dynamie Kazań, skąd przeszła do Eczacibasi, gdzie występuje pierwszy sezon. Cztery lata z rzędu zdobywała mistrzostwo Rosji, natomiast w Lidze Mistrzyń wywalczyła złoty oraz brązowy medal. W barwach reprezentacji USA dwukrotnie wygrywała cykl World Grand Prix, jest aktualną mistrzynią świata oraz wicemistrzynią olimpijską.
Maja Ognjenović (Chemik Police) [ur. 1984 r.]
Rozgrywająca Chemika jest wyróżniającą się postacią Orlen Ligi. W swojej karierze występowała w wielu ligach, oprócz polskiej również w serbskiej, rumuńskiej, włoskiej, greckiej i tureckiej. Na swoim koncie ma wiele sukcesów zarówno klubowych, jak i reprezentacyjnych. Zdobywała mistrzostwo Serbii, Rumunii oraz Polski. Z kolei w serbskich barwach narodowych wywalczyła między innymi brązowy medal mistrzostw świata 2006, wicemistrzostwo Europy 2007, dwukrotnie wygrywała Ligę Europejską, a w roku 2011 została mistrzynią Starego Kontynentu. Wielokrotnie nagradzana statuetkami dla najlepszej rozgrywającej.
Maja Poljak (Eczacibasi Vitra Stambuł) [ur. 1983 r.]
Jej wielki talent dał o sobie znać w młodym wieku, mając zaledwie 16 lat wraz z seniorską reprezentacją Chorwacji zdobyła wicemistrzostwo Europy. Bryluje na siatce, nie tylko skutecznie kończąc ataki, ale i umiejętnie wybierając opcje w bloku na środku i na skrzydłach. Obecnie jest jedną z najlepszych europejskich środkowych, stąd liczne statuetki dla najlepszej blokującej turniejów. W jej dorobku znaleźć można choćby mistrzostwa, Puchary i Superpuchary Włoch, medale mistrzostw Turcji, a z drużyną z Bergamo w roku 2007 triumfowała w Lidze Mistrzyń.
Milena Rasić (VakifBank Stambuł) [ur. 1990]
Serbska środkowa ma za sobą występy w lidze serbskiej i francuskiej, a od bieżącego sezonu występuje w Turcji, w barwach VakifBanku. Grając w RC Cannes przez cztery lata nieprzerwanie zdobywała krajowe mistrzostwo oraz Puchar Francji, a w roku 2012 wywalczyła srebrny medal Ligi Mistrzyń. Z kadrą narodową seniorek sięgnęła po medale Ligi Europejskiej (dwa złote, jeden brązowy), dwa brązowe krążki cyklu World Grand Prix, tytuł mistrzyni Europy w roku 2011, ponadto reprezentowała swój kraj na igrzyskach olimpijskich.
Sheilla (VakifBank Stambuł) [ur. 1983 r.]
Jedna z najlepszych brazylijskich siatkarek, która wyróżnia się na międzynarodowej arenie od wielu lat. Na potwierdzenie w roku 2012 została wybrana najlepszą sportsmenką w Brazylii. VakifBank jest drugim zagranicznym klubem atakującej po tym jak w sezonach 2004-2008 występowała w Scavolini Pesaro, z którym dwukrotnie sięgnęła po Puchar CEV. Lista jej osiągnięć reprezentacyjnych jest niezwykle bogata, można na niej znaleźć dwa złota olimpijskie, medale (w tym dwa srebrne) mistrzostw świata, dziewięć krążków cyklu World Grand Prix czy chociażby trzy medale Pucharu Wielkich Mistrzyń. Wielokrotnie wybierana była najlepszą atakującą bądź MVP rozgrywek.
Anna Werblińska (Chemik Police) [ur. 1984 r.]
Uznawana za jedną z najlepszych polskich siatkarek, co potwierdza swoją grą. Werblińska obecnie jest mocnym punktem Chemika Police, z którym wywalczyła mistrzostwo, Puchar i Superpuchar Polski. We wcześniejszych latach kariery siedmiokrotnie stawała na podium mistrzostw Polski, a w roku 2013 z drużyną z Muszyny sięgnęła po Puchar CEV. Z reprezentacją seniorek wywalczyła awans na igrzyska olimpijskie w Pekinie, a także brązowy medal mistrzostw Europy. Wielokrotnie nagradzana była statuetkami dla najlepszej przyjmującej, atakującej, serwującej, a także MVP zawodów.
Joanna Wołosz (Unendo Yamamay Busto Arsizio) [ur. 1990]
Talent polskiej rozgrywającej rozwinął się w ostatnich latach, dzięki czemu z powodzeniem występuje w lidze włoskiej, gdzie drugi sezon z rzędu reprezentuje barwy zespołu z Busto Arsizio. Na swoim koncie ma medale młodzieżowych mistrzostw Polski, a w poprzednim sezonie z Unendo Yamamay sięgnęła po wicemistrzostwo Włoch. W roku 2014 wraz z reprezentacją Polski zdobyła brązowy medal Ligi Europejskiej.