W tym artykule dowiesz się o:
[b]
Rozgrywająca: Marlena Pleśnierowicz (Pałac Bydgoszcz) [1]*[/b]
Pałac Bydgoszcz w tym sezonie pokazuje się z coraz lepszej strony i powoli wyrasta na czarnego konia tych rozgrywek. Po przekonującym zwycięstwie nad walecznymi sopociankami, siatkarki z Bydgoszczy w trzech setach rozprawiły się z Legionovią Legionowo.
Ogromne zasługi dla tego zwycięstwa ma rozgrywająca bydgoskiej ekipy, Marlena Pleśnierowicz. To dzięki niej Pałac zanotował 43-procentową skuteczność w ataku przy wcale nie najlepszym przyjęciu (35 proc.). Imponowało zwłaszcza porozumienie rozgrywającej ze środkowymi, do których posyłała naprawdę szybkie i dokładne piłki. Sama punktowała trzy razy - raz zagrywką i dwukrotnie powstrzymując rywalki blokiem.
* - w nawiasie liczba nominacji do szóstki kolejki
Atakująca: Madelaynne Montano (Chemik Police) [1]*
Mistrzynie Polski i główne faworytki do medalu w tym sezonie potrzebowały czterech setów, by wygrać ze zdecydowanie niżej notowanym KSZO Ostrowcem. Jedną z najlepiej punktujących zawodniczek spotkania była atakująca gospodyń, Madelaynne Montano.
ZOBACZ WIDEO "PZPS dopuścił się grzechu zaniechania w sprawie Leona" (źródło: TVP SA)
{"id":"","title":"","signature":""}
Kolumbijka atakowała ze skutecznością 52 procent, kończąc 15 z 29 ataków. To właśnie na niej opierał się ciężar gry Chemika. Posyłała też na stronę rywalek wymagające zagrywki (łącznie wykonała ich 15), choć ani razu nie zapunktowała w tym elemencie. Nie udało jej się także postawić punktowego bloku.
* - w nawiasie liczba nominacji do szóstki kolejki
Środkowa: Monika Ptak (Impel Wrocław) [2]*
Piąta kolejka Orlen Ligi obfitowała w dobre występy środkowych, jednak nawet na ich tle gra Moniki Ptak zasługuje na wyróżnienie. Wrocławska środkowa popisała się zwłaszcza w ataku, będąc najskuteczniejszą zawodniczką meczu i kończąc 77 proc. swoich akcji w ofensywie (10/13).
Była (a może także przyszła?) reprezentantka Polski imponowała czujnością na siatce i czterokrotnie to właśnie jej blok okazał się punktowym. W polu serwisowym pomyliła się tylko raz, wykonując 11 zagrywek. Niestety, ani razu nie zapunktowała w tym elemencie.
* - w nawiasie liczba nominacji do szóstki kolejki
Środkowa: Agnieszka Kąkolewska (Impel Wrocław) [2]*
Razem z Moniką Ptak stanowiła na środku siatki zaporę nie do przejścia w starciu z młodym, ale walecznym Atomem Treflem Sopot, które jej zespół wygrał 3:1. Reprezentantka Polski świetnie wykorzystała swoje znakomite warunki fizyczne i trzy razy zablokowała ataki rywalek, zdobywając punkty dla swojej drużyny.
Oprócz bloków punktowych kibice zgromadzeni w sopockiej Hali 100-lecia mogli zobaczyć wiele jej wybloków, które pozwalały na utrzymanie piłki w grze. Kąkolewska była też bardzo skuteczna w ataku (74 proc.), a do swojego dorobku dołożyła asa serwisowego. Łącznie zdobyła 18 punktów, co było drugim najlepszym wynikiem spotkania.
* - w nawiasie liczba nominacji do szóstki kolejki
Przyjmująca: Aleksandra Wójcik (Polski Cukier Muszynianka Enea Muszyna) [1]*
Polski Cukier Muszynianka Enea zwyciężył w tie-breaku wymagające starcie z beniaminkiem - ŁKS-em Commercecon Łódź. Bardzo dobrze spisała się w tym pojedynku przyjmująca gospodyń, Aleksandra Wójcik.
Mocno ostrzeliwana w przyjęciu (rywalki celowały w nią zagrywką aż 42 razy) utrzymała je na niezłym poziomie (40 proc. przyjęcia pozytywnego i 21 proc. perfekcyjnego), popełniając tylko dwa błędy. Skończyła także 43 proc. ataków i zanotowała jeden punktowy blok. Dla swojej drużyny zdobyła 23 punkty, będąc zdecydowanie jej motorem napędowym.
* - w nawiasie liczba nominacji do szóstki kolejki
Przyjmująca: Alexis Austin (PTPS Piła) [1]*
Dość niespodziewanie siatkarki z Piły ograły Developers Sky Res Rzeszów - zespół, który w poprzedniej kolejce postawił bardzo trudne warunki mistrzyniom Polski. Liderką Pilanek w tym zaciętym pięciosetowym spotkaniu była przyjmująca, Alexis Austin.
Amerykanka co prawda nie najlepiej radziła sobie z zagrywką rywalek - zanotowano u niej 29 proc. przyjęcia pozytywnego i niechlubne 0 proc. przyjęcia perfekcyjnego) - była jednak niezaprzeczalną liderką swojej drużyny w ofensywie. Atakowała 53 razy, kończąc 22 ataki (42 proc.). Dołożyła asa serwisowego i dwa punktowe bloki, łącznie zdobywając 25 punktów i zostając najlepiej punktującą spotkania.
* - w nawiasie liczba nominacji do szóstki kolejki
Libero: Aleksandra Krzos (Chemik Police) [1]*
Przyjmujące mistrzyń Polski w starciu z KSZO Ostrowcem nie najlepiej radziły sobie z zagrywką rywalek. Te zaś celowały w nie, aby omijać libero policzanek, która w tym elemencie zapewniała stabilizację i zdecydowanie ułatwiała pracę swojej rozgrywającej.
Przyjmując piłkę dziewięć razy, Aleksandra Krzos zanotowała 67 proc. przyjęcia pozytywnego i aż 57 proc. przyjęcia perfekcyjnego. Popisała się także paroma widowiskowymi obronami i odebrała nagrodę MVP spotkania, które jednak, trzeba przyznać, nie należało do najlepszych w wykonaniu jej drużyny.
* - w nawiasie liczba nominacji do szóstki kolejki
Ławka rezerwowych: Micha Hancock (Impel Wrocław), Adela Helić (Developres SkyRes Rzeszów), Małgorzata Śmieszek (Pałac Bydgoszcz), Beta Dumancic (PTPS Piła), Malwina Smarzek (Chemik Police), Heike Beier (Budowlani Łódź), Mariola Wojtowicz (BKS Profi Credit Bielsko-Biała)
Zestawienie pomija mecz Tauron MKS Dąbrowa Górnicza - Giacomini Budowlani Toruń, który rozegrany zostanie 23 listopada o godz. 18:00.