W tym artykule dowiesz się o:
Rozegranie:
A zatem istnieje życie bez Joanny Wołosz - chciałoby się powiedzieć. Pleśnierowicz dostała zadanie szybkiego, momentami wręcz ryzykanckiego prowadzenia gry kadry i wywiązywała się z niego tak, że wielu kibiców przecierało oczy ze zdumienia, jak szybko i ładnie potrafią grać Biało-Czerwone. Czasem brakowało jej dokładności, zdarzały się przekombinowane wybory, ale chyba nikt nie ma wątpliwości, że Pleśnierowicz zasłużyła na miejsce w podstawowej szóstce reprezentacji.
Julia Nowicka - 3,5
Młoda rozgrywająca bielskiego BKS-u błysnęła podczas spotkania z USA, kiedy nie tylko świetnie zastępowała Pleśnierowicz podczas podwójnej zmiany. W pamięć kibiców zapadły szczególnie asy Nowickiej i jej dwa efektowne bloki na Michelle Bartsch-Hackley w końcówce trzeciego seta. W kolejnych dwóch spotkaniach 19-latka nie wywierała takiego wpływu na wynik.
Skala ocen: 1 - bardzo słabo, 2 - słabo, 3 - przeciętnie, 4 - dobrze, 5 - bardzo dobrze, 6 - rewelacyjnie
Atak:
Malwina Smarzek - 4,5
Nikt nie ma wątpliwości, że kadra ma większy pożytek ze Smarzek, gdy zawodniczka Chemika Police występuje na prawym skrzydle. "Mali" nierzadko musiała kończyć naprawdę trudne, niewygodne piłki po wyczerpujących wymianach i mierzyć się z wysokim i szerokim blokiem rywalek jako ostatnia instancja w ofensywie Polek. Tym większe brawa należą się jej za zdobywanie średnio 22 punktów na mecz.
Martyna Łukasik - 3
Przypadek podobny do Nowickiej: pokazała się z niezłej strony w starciu z USA, w kolejnych meczach Polek miała swoje szanse, ale nie zapadła w pamięć tak bardzo jak podczas pierwszego spotkania w Lincoln.
Monika Bociek - bez oceny
ZOBACZ WIDEO Polscy siatkarze pokonają 60 tysięcy kilometrów. "Będzie okazja zobaczyć kawałek świata"
Środek:
Punktów Kąkolewskiej nieco zabrakło w meczu Polska-USA, ale w pozostałych grach naszych rodaczek środkowa Grot Budowlanych Łódź spisała się na miarę kapitana. Wypracowała dobrą jakość współpracy z Marleną Pleśnierowicz i zwykle była najlepiej blokującą siatkarką naszej reprezentacji. Była jedną z bohaterek zwycięstwa nad Włoszkami (3:2), w którym punktowała aż 21 razy.
Zawodniczka łódzkiego ŁKS-u nie zaliczy występów w stolicy stanu Nebraska do najlepszych w swojej karierze. W meczu z Amerykankami spisała się dość przeciętnie (5/14, 1 blok), a w starciach z Włoszkami i Turcją była zmieniana na stałe przez Gabrielę Polańską. Skuteczność Efimienko-Młotkowskiej w grze przy siatce była daleka od tej prezentowanej w ekstraklasie.
Gabriela Polańska - 3,5
Dawała przyzwoite zmiany za Efimienko-Młotkowską. Poprawiła skuteczność polskiego środka siatki w meczu z Włoszkami, przeciwko Turczynkom zapisała na swoim koncie trzy punktowe bloki.
Przyjęcie:
Martyna Grajber - 3,5
Zaczęła naprawdę efektownie, od 40-procentowej skuteczności w konfrontacji z USA (10/25) i błyskotliwej postawy w defensywnym "czyszczeniu" pola gry. Potem Grajber nie miała już tyle okazji do atakowania błyskawicznych piłek na lotnym bloku rywala i to sprawiło, że jej dorobek w kolejnych spotkaniach był mniejszy (7/22 z Włoszkami, 3/14 z Turczynkami). Za to w przyjęciu i przekazywaniu piłki do kontrataku siatkarka Grot Budowlanych spisywała się bez zarzutu.
Natalia Mędrzyk - 3,5
Podstawowa siatkarka Chemika Police nieźle odnalazła się w nowym, szybszym stylu gry kadry polskich siatkarek. Co prawda im dłużej trwały wymiany, tym trudniej przychodziło Mędrzyk omijanie bloku przeciwnika, ale i tak nie schodziła w ofensywie poniżej pewnego poziomu. Na plus należy zaliczyć jej zagrywki, które wyraźnie pomagały Biało-Czerwonym w każdym z trzech pierwszych meczów Ligi Narodów.
Julia Twardowska, Emilia Mucha - bez oceny
Libero:
Agata Witkowska - 2,5
Libero łódzkich Grot Budowlanych była najsłabszym elementem polskiej kadry w Lincoln i trudno z tym dyskutować. Już podczas starcia z USA widać było, że Witkowskiej daleko jest do wzorcowej pewności siebie w odbiorze i szybkości w asekuracji. Dlaczego w kolejnych spotkaniach swojej szansy nie otrzymała Stenzel, druga z powołanych libero? To wie tylko Jacek Nawrocki.
Maria Stenzel - bez oceny