W tym artykule dowiesz się o:
Rozgrywający: Benjamin Toniutti (Francja)
Francuzi, mimo że mieli zapewniony udział w Final Six Ligi Narodów z uwagi na rolę gospodarza, wygrali fazę interkontynentalną, a swoją sporą cegiełkę do tego sukcesu Trójkolorowych dołożył Benjamin Toniutti. Chociaż trener Laurent Tillie rotował składem swojego zespołu, to zazwyczaj podstawowym rozgrywającym był Toniutti, który prezentował dobrą formę. Zawodnik ZAKSY Kędzierzyn-Koźle starał się grać jak zwykle, czyli szybko i kombinacyjnie, przez co blokujący rywali często mieli problem z odczytaniem jego intencji.
Atakujący: Wallace De Souza (Brazylia)
Brazylijczycy zajęli 5. miejsce w fazie interkontynentalnej i zdołali wywalczyć awans do Final Six Ligi Narodów. Głównym motorem napędowym Canarinhos był atakujący Wallace De Souza. Siatkarz mistrzów olimpijskich we wszystkich swoich występach zdobył 215 "oczek" (181-atak, 18-blok, 16-zagrywka), co dało mu 2. pozycję w klasyfikacji najlepszych punktujących. Jego średnia skuteczność w ofensywie wyniosła 52 procent.
I środowy: Dmitrij Muserski (Rosja)
Doświadczony Dmitrij Muserski wrócił do reprezentacji Rosji i był jej ważnym ogniwem w dotychczasowych spotkaniach Ligi Narodów 2018. Rosyjski środkowy był trudny do zatrzymania dla przeciwników (1. miejsce w rankingu najlepszych atakujących ze średnią skutecznością na poziomie 68 procent), a sam potrafił skutecznie zagrać blokiem (26 pkt). Nieźle również radził sobie na zagrywce (14 pkt), zaś w sumie zapisał na swoim koncie 185 punktów.
II środkowy: Srećko Lisinac (Serbia)
Serbowie awansowali do turnieju finałowego Ligi Narodów z bilansem 11 zwycięstw i 4 porażek, zaś pewnym punktem swojej drużyny w fazie interkontynentalnej był Srećko Lisinac. Serbski środkowy był skuteczny w bloku (średnio 0,47 bloku/set) oraz dobrze serwował i atakował. Łącznie Lisinac zdobył 116 punktów (75-atak, 27-blok, 14-zagrywka).
I przyjmujący: Matthew Anderson (USA)
Trudno wyobrazić sobie kadrę Stanów Zjednoczonych bez Matthew Andersona, który w ważnych momentach w fazie interkontynentalnej Ligi Narodów brał ciężar gry na swoje barki. Anderson pewnie przyjmował i atakował (blisko 55-procentowa średnia skuteczność w ofensywie), a jego mocną stroną była również zagrywka. We wszystkich spotkaniach, w których wystąpił, wywalczył 168 punktów.
II przyjmujący: Jegor Kliuka (Rosja)
23-letni Jegor Kliuka wyrósł na jednego z liderów reprezentacji Rosji, która zdobyła przepustkę do Final Six Ligi Narodów za sprawą 11 triumfów i tylko 4 przegranych. Kliuka jak na swój wiek grał bardzo dojrzale i był pewnym punktem swojej drużyny. Fazę interkontynentalną LN Kliuka zakończył z dorobkiem 177 punktów (147-atak, 18-blok, 12-zagrywka).
Libero: Jenia Grebennikov (Francja)
Francuzi nie mieli sobie równych w fazie interkontynentalnej Ligi Narodów, a bardzo dobrze ich defensywą kierował Jenia Grebennikov, który tradycyjnie uwijał się w obronie jak w ukropie. Był także niemal bezbłędny w przyjęciu zagrywki.
Ławka rezerwowych: Micah Christenson (USA), Drazen Luburić (Serbia), Jakub Kochanowski (Polska), Swietosław Gotsew (Bułgaria), Earvin N'Gapeth (Francja), Milad Ebadipour (Iran), Erik Shoji (USA).
ZOBACZ WIDEO Wielka siatkówka plażowa nad Wisłą. World Tour w Warszawie już wkrótce