W tym artykule dowiesz się o:
Olieg Achrem, Białoruś
Zestawienie zaczynamy od legendy Asseco Resovii Rzeszów, w której zawodnik występował łącznie przez osiem sezonów, a po zakończeniu kariery pozostał w strukturach klubu. Przyjmujący był niewątpliwie filarem drużyny sięgającej po medale mistrzostw Polski. Na tym dorobek siatkarza się nie kończy, gdyż zdobył on jeszcze mistrzostwo Turcji i Grecji, a także dwukrotnie srebrny medal Ligi Mistrzów.
Nathan Wounembaina, Kamerun
Przyjmujący nie jest wprawdzie pierwszoplanową gwiazdą siatkówki, lecz na pewno to postać znana w środowisku. Od ponad dekady występuje on w Belgii i Francji, gdzie łącznie zdobył pięć mistrzostw kraju. Przede wszystkim Wounembaina zakładał koszulkę Noliko Maaseik, Chamount VB 52 oraz Tours VB. Polscy fani mogą kojarzyć zawodnika z meczu Polska - Kamerun z mistrzostw świata z 2014 roku, w którym Afrykanie nieoczekiwanie urwali nam seta.
ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: imponujące umiejętności Piotra Liska. Jest rewelacyjny
Liberman Agamez, Kolumbia
Kilkanaście lat temu Agamez aspirował do miana najlepszych atakujących świata. Dysponujący dobrym zasięgiem Kolumbijczyk pokazał się szerszej publiczności w barwach Panathinaikosu Ateny oraz Arkasu Spor Izmir, z którym zajął czwarte miejsce w Lidze Mistrzów w sezonie 2011/2012. Największymi osiągnięciami zawodnika są mistrzostwa Grecji i Turcji, a także drugie miejsca Pucharu CEV i Challenge, gdzie odebrał przy okazji statuetki MVP.
Noumory Keita, Mali
Niespełna 20-latek jest na początku swojej kariery. Atakujący ma jednak ogromny potencjał, by w przyszłości stać się jednym z najlepszych zawodników na swojej pozycji. Obecnie Malijczyk udowadnia swoją wartość na parkietach ligi koreańskiej, gdzie z dużą przewagą przewodzi w klasyfikacji punktującego ligi. Więcej możecie przeczytać o zawodniku pod tym adresem.
Marcus Nilsson, Szwecja
Szwecja to kraj siatkarsko znaczący niewiele, co nie przeszkodziło Nilssonowi zrobić wielkiej kariery. Najważniejszym momentem był oczywiście 2013, kiedy to wraz z Lokomotiwem Nowosybirsk sięgnął po Ligę Mistrzów, zostając MVP turnieju finałowego. Ponadto w swojej karierze reprezentował on m.in. Kuzbass Kemerowo, Copra Morpho Piacenza, Ziraat Bankasi Ankara, Paris Volley, a także Farta Kielce. Obecnie siatkarz sposobi się do zakończenia kariery, łącząc grę w lidze szwedzkiej z prowadzeniem studiów medycznych.
Hector Soto, Portoryko
Gracz ten, jak na Portorykańczyka, osiągnął w siatkówce sporo. W swojej karierze zagrał w Belgii, Włoszech (w tym w Serie A), Japonii, Rosji i Turcji. Indywidualne umiejętności zawodnika doceniono w 2006 roku, kiedy to Portoryko nieoczekiwanie wygrało Igrzyska Ameryki Środkowej i Karaibów, a on sam został MVP zmagań. Obecnie 42-latek nie kontynuuje kariery, lecz pozostał przy sporcie, znajdując się w sztabie szkoleniowym kobiecej reprezentacji.
Peter Veres, Węgry
Węgry już dawno przestały liczyć się w siatkówce. Stosunkowo niedawno kraj miał jednak godnego reprezentanta w postaci Veresa. Szczególnie zabłysnął on w Rosji, broniąc barw Uralu Ufa oraz Dynama Moskwa, z którym sięgnął m.in. po brązowy medal Ligi Mistrzów, a także zdobywając nagrodę najlepszego przyjmującego Final Four. Siatkarz "zahaczył" także o PlusLigę, gdzie przez jeden sezon występował w barwach Resovii.
Mohammed Al Hachdadi, Maroko
Obecnie Al Hachdadi to ważne ogniwo Jastrzębskiego Węgla. Wcześniej natomiast zawodnik miał okazję grać w Brazylii, Włoszech, Francji, Turcji, Korei i Finlandii. Choć jego półka z osiągnięciami nie jest specjalnie ozłocona, to przez te lata siatkarz dał się poznać jako dobra opcja na swojej pozycji, co potwierdza na parkietach PlusLigi.