Piotr Lisek przeszedł do historii i... lubi brąz!

Zdjęcie okładkowe artykułu: East News
East News

Jeszcze nigdy Biało-Czerwoni nie zdobyli medalu na halowych mistrzostwach świata w skoku o tyczce mężczyzn. Aż do teraz. 23-letni Piotr Lisek przeszedł do historii i potwierdził, że uwielbia brąz.

W tym artykule dowiesz się o:

Nieco ponad rok temu ustanowił rekord Polski. Skoczył wtedy 5,90m w Bad Oeynhausem, zbliżając się do rekordu Pawła Wojciechowskiego na stadionie (zabrakło mu tylko jednego centymetra!). To było tuż przed halowymi mistrzostwami Europy w Pradze.

Do Czech nasz reprezentant udał się zatem jako jeden z faworytów i posiadacz znakomitego wyniku w danym sezonie. Wrócił z brązem, chociaż na rozgrzewce zdarzył mu się drobny wypadek. Otóż podczas próby Lisek złamał tyczkę! Odłamki trafiły w niego, więc 22-letni wówczas tyczkarz czuł się obolały. To nie przeszkodziło mu w zdobyciu medalu.

Teraz przeszedł do historii. Na halowych mistrzostwach świata w tej konkurencji medale zdobywały dotychczas tylko kobiety (Monika Pyrek i Anna Rogowska). Mężczyźni startowali, ale bez większych sukcesów. Lisek zdołał przerwać tę niemoc, co z pewnością słodko smakuje. To również dobry prognostyk przed najważniejszą imprezą w tym roku - igrzyskami olimpijskimi w Rio de Janeiro.

Nieco ponad pół roku temu 23-letni tyczkarz w Ptasim Gnieździe, czyli na stadionie w Pekinie, zdobył brąz na lekkoatletycznych mistrzostwach świata. Wówczas Lisek uzyskał identyczny wynik co aktualny mistrz olimpijski i rekordzista świata Renaud Lavillenie. Niestety, w Portland Francuz był poza zasięgiem.

O tym, że Polak potrafi zaskoczyć świadczy też fakt, że we wrześniu ubiegłego roku pokonał świeżo upieczonego mistrza świata! 23-letni tyczkarz zwyciężył w Memoriale Kamili Skolimowskiej, wyprzedzając Kanadyjczyka Shawnacy Barbera. Teraz ponownie okazał się od niego lepszy, co dało mu brąz.

Jeszcze trzy lata temu właściwie nikt o nim nie słyszał. Wprawdzie w 2011 roku zdobył brąz w halowych mistrzostwach Polski, ale minęło sporo czasu zanim zdołał się przebić. W końcu urodzony w Dusznikach zaczął kompletować medale mistrzostw Polski, a od dwunastu miesięcy można go zaliczyć do światowej czołówki.

Na trzech największych imprezach zdobył brąz. W całej karierze na największych imprezach aż sześć razy stawał na najniższym stopniu podium. Dwa razy zdobył złoto - na halowych mistrzostwach Polski w 2013 i 2015 roku. Wywalczył też srebro na mistrzostwach Polski seniorów.

Treningi, kwalifikacje i wyścig 2016 FORMULA 1 ROLEX AUSTRALIAN GRAND PRIX na żywo tylko w Eleven Sports. SPRAWDŹ, gdzie oglądać kanał.