PN: Podium ucieka Polsce

Polacy zaprezentowali się solidnie w sobotnim konkursie na mamucie w Vikersund, ale nie wystarczająco, by zmniejszyć dystans do wyprzedzającej ich w Pucharze Narodów Słowenii. Udało się natomiast powiększyć przewagę nad Niemcami.

Bogumił Burczyk
Bogumił Burczyk
Kamil Stoch Getty Images / Kenta Harada / Na zdjęciu: Kamil Stoch
W zawodach bezapelacyjnie show skradli Halvor Egner Granerud i Stefan Kraft. Ostatecznie Norweg przypomniał, dlaczego w tym sezonie sięgnie po Kryształową Kulę i dość wyraźnie pokonał Austriaka, choć ten wzniósł się na wyżyny.

Reszta zawodników była w cieniu wyżej wymienionej dwójki. Kolejny raz dobrą formę potwierdził Daniel Tschofenig, który uzupełnił podium. W ścisłej czołówce nie zabrakło także Słoweńców. Na piątym miejscu sklasyfikowano Anze Laniska, a siódmą lokatę zajął Domen Prevc.

To niestety nie są dobre wiadomości dla Polaków, bo kadra Roberta Hrgoty wyprzedza Biało-Czerwonych w Pucharze Narodów. Strata wprawdzie nie jest ogromna, bo wynosi dokładnie 123 punkty, ale odrobić będzie ją niesłychanie trudno.

Słoweńcy to wyborni lotnicy. Tymczasem do zakończenia sezonu pozostały już tylko konkursy na skoczniach mamucich, w tym te, które zostaną rozegrane w Planicy. Ściany gospodarzom pomagają i należy się spodziewać, że tym razem może być podobnie.

ZOBACZ WIDEO: "To nie jest tak, że się mądrzę". Robert Lewandowski mówi o swojej roli w Barcelonie

W czołowej dziesiątce nie znalazł się za to żaden Niemiec, co sprawiło, że powiększyła się przewaga Polaków nad kadrą Stefana Horngachera, która wynosi obecnie 170 punktów. Nie zmienia to faktu, że cały czas nie można sobie pozwolić nawet na chwilę rozluźnienia.

Na szczycie bez zmian. Cały czas pokaźny dystans nad drugą Norwegią utrzymują Austriacy i chyba tylko kataklizm mógłby odebrać zawodnikom z Kraju Mozarta zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Narodów. Ich przewaga wynosi aż 880 punktów. Także niewiele wskazuje na to, by trzecia Słowenia miała odrobić straty do Norwegów, bo potrzebuje do tego ponad 500 punktów.

Klasyfikacja generalna Pucharu Narodów:

Miejsce Kraj Punkty
1 Austria 5544
2 Norwegia 4664
3 Słowenia 4154
4 Polska 4031
5 Niemcy 3844
6 Japonia 1603
7 Włochy 395
8 Szwajcaria 384
9 Finlandia 381
10 USA 299
11 Czechy 72
12 Bułgaria 63
13 Rumunia 57
14 Estonia 51
15 Kanada 35
16 Ukraina 28
17 Turcja 16
18 Kazachstan 12
19 Chiny 0

Zobacz także:"To wydawało się nierealne". Nie gryzie się w język po tym, co robią polscy skoczkowieEkspert mówi wprost. "Nie spodziewałem się zwycięstwa Dawida Kubackiego"

Kibicuj polskim skoczkom w Pilocie WP (link sponsorowany)

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×